Slovenija

Zakon popravili ter izenačili rezidenčna in nerezidenčna stanovanja

Ljubljana, 27. 02. 2014 08.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA/N.Š.K./N.Š.
Komentarji
530

Vlada še pred začetkom izvajanja popravlja zakon o davku na nepremičnine in uvaja nižjo stopnjo davka, ki bo veljala za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja. Prav tako bodo letos zemljišča za gradnjo stavb ovrednotena enako kot nezazidljiva stavbna zemljišča.

Vlada je obravnavala niz predlogov sprememb zakona o davku na nepremičnine, ki jih je v sredo pripravil vladni svet za spremljanje izvajanja novega sistema obdavčitve nepremičnin. Predloge sveta je sprejela, prav tako je vlada imenovala novega direktorja Geodetske uprave RS (Gurs) Antona Kupica (sedanjega namestnika direktorja). Dosedanji vodja Gursa Aleš Seliškar, ki se mu je iztekel mandat, se za vnovično kandidaturo ni odločil.

Kot je po seji vlade pojasnil minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel, so imeli natečaj za novega direktorja, tako da ne gre za razrešitev dosedanjega direktorja Seliškarja.

Potrjena enotna davčna stopnja

Minister Omerzel je po seji vlade dejal, da roki ostajajo, kar pomeni, da je rok za ureditev vseh nepravilnih ali pomanjkljivih podatkov iz informativnega izračuna še vedno 31. marec.

Vlada je danes predlagala, da se v zakonu o davku na nepremičnine poenoti obravnavo rezidenčnih in nerezidenčnih stanovanj ter jih obdavči z 0,15 odstotka. Glede zemljišč za gradnjo stavb pa bo poskrbela, da se bodo ovrednotila kot nezazidljiva stavbna zemljišča. S tem bo mogoče razmere obvladati, je prepričan finančni minister Uroš Čufer, ki je dejal, da se kar dve tretjini pritožb, pripomb in zahtevkov za pojasnila nanaša na rezidenčnost nepremičnin ter zemljišča za gradnjo stavb.

Enotna davčna stopnja po besedah Čuferja ne bo bistveno vplivala na izplen davka. Tako ali tako se je že začelo dogajati kar nekaj prepisov bivališč, je komentiral. Za to bodo morali spremeniti obstoječi zakon, za kar upa, da jim bo uspelo čimprej. Čufer je priznal, da finančnih učinkov danes predlaganih sprememb niso ponovno ovrednotili in da ostajajo pri oceni izplena nepremičninskega davka približno 200 milijonov evrov za proračun in 200 milijonov evrov za občine.

Mnogi so se zaradi dveh stopenj odločili za ureditev služnosti, da bi bila njihova nepremičnina obdavčena po nižji stopnji. Takšna ureditev služnosti stane tudi med 100 in 200 evri.
Mnogi so se zaradi dveh stopenj odločili za ureditev služnosti, da bi bila njihova nepremičnina obdavčena po nižji stopnji. Takšna ureditev služnosti stane tudi med 100 in 200 evri. FOTO: Blaž Garbajs

Glede sprememb pri zemljiščih za gradnjo stavb pa je pojasnil, da bo stopnja davka ostala pri 0,50 odstotka, se pa bo spremenil način vrednotenja. Ta zemljišča se bo začasno vrednotilo enako kot nezazidana stavbna zemljišča, kar bo pomenilo nižjo vrednost zemljišča in posledično nižji davek.

Odprte bodo dodatne informativne točke

V Ljubljani bo poleg lokacije na Cankarjevi 1 vzpostavljen še en center za sprejem strank na Zemljemerski ulici 12.

Vlada je sprejela predlog sveta, ki se je zavzel za ustanovitev dodatnih informativnih točk za pomoč davčnim zavezancem. Gurs bo za uslužbence, ki bodo delali na info točkah na upravnih enotah, organiziral krajše izobraževanje, ter po potrebi zagotavljal dodatne informacije. 

Prav tako bodo kadrovsko okrepili Gurs ter podaljšali čas poslovanja med delovnimi dnevi ter ob sobotah. Okrepljena bo skupina za naročanje strank na brezplačni telefonski številki – od 26. februarja 2014 dalje je podaljšan delovni čas za naročanje do 19.30 ure, ob petkih do 18.30 ure, v marcu 2014 pa bo desetim linijam dodano še pet linij.

Minister Omerzel je še napovedal, da bo Gurs ročno vpisal vse podatke iz zemljiške knjige, ki sedaj niso vpisani v register nepremičnin. Med bazama ni bilo povezave, takšnih primerov pa je po njegovih podatkih za približno 105.000 primerov parcel.

Ali bodo pošiljali nove izračune, še ni jasno

Na vprašanje, kaj se bo zgodilo z informativnimi izračuni, ministra še nista imela odgovora. "Tega nismo še dorekli. Bomo videli, kako bodo postopki tekli," je dejal Čufer. Z Gursa so nam včeraj sporočili, da pošiljanje novih informativnih izračunov ni predvideno. S pomočjo kode, ki smo jo dobili na prvih izračunih, si bo lahko vsak posameznik prek spletne aplikacije natisnil svoje obvestilo, so sporočili. A nimajo vsi lastniki nepremičnin dostopa do spleta. Dejstvo je, da je država za pošiljanje dobrih 1,1 milijona obvestil porabila skoraj 1,7 milijona evrov. Po današnji napovedi spremembe zakona pa so nekatera obvestila povsem neustrezna.

Država je za zbiranje podatkov v zadnjih osmih letih namenila skupaj kar 56 milijonov evrov. 11 milijonov evrov za popis, 4,5 milijone evrov za oceno vrednosti, 2,5 milijona evrov za obveščanje, 15 milijonov za vzpostavitev digitalnega registra, še 22 milijonov za elektronsko zemljiško knjigo ter še skoraj 1,1 milijona evrov za informativne izračune.

Omerzel: Težave je treba urediti enkrat za vselej

Današnja seja vlade je potekala v znamenju nepremičninskega davka in njegovih sprememb.
Današnja seja vlade je potekala v znamenju nepremičninskega davka in njegovih sprememb. FOTO: Miro Majcen
Finančno ministrstvo bo pripravilo predlog sprememb zakona. Čufer upa, da jim bo uspelo zakon spremeniti čim prej in ga bo mogoče izvesti v predvidenih rokih.

Že pred sejo je minister Omerzel izpostavil dejstvo, da podatki niso takšni, kot bi morali biti in da se to vleče že leta. Zdaj so ugotovili, kje točno nastajajo te težave in to je treba urediti enkrat za vselej, je dodal minister. "Težave pri davku na nepremičnine so tako večplastne, da je v tem hipu nekonstruktivno govoriti o odgovornosti posameznikov," je pred sejo vlade ocenil Omerzel.

O tem, kako bi vlada nadomestila manko pri davčnem prilivu in ali so v igri razmišljanja o dvigu davka na dodano vrednost ali t. i. kriznega davka, pa Omerzel ni želel govoriti. "Jaz sem samo minister, ki tehnično izvaja zadeve, ki jih je treba urediti, zato morajo odgovor na to dati šefi koalicijskih strank," je dejal. Tudi minster Čufer po seji vlade ni bil prav nič zgovoren glede tega, ali nas sedaj čaka uvedba kriznega davka ali pa morda celo višji DDV.

Slovenci nestrpno čakamo na odločitev ustavnega sodišče, a je še ne bomo dočakali

Zakon o davku na nepremičnine je poleg nezadovoljstva in vprašanj o učinkoviti izvedbi, na katere naj bi odgovorile spremembe zakona, vzbudil tudi številne očitke o neustavnosti. Ustavno sodišče je zahteve za presojo ustavnosti zakona združilo, danes pa je na sodišču potekala javna obravnava, na kateri so predstavili posamezne argumente.

Ustavno sodišče je pred tremi tedni do svoje končne odločitve zadržalo izvajanje dela zakona, ki določa izdajo davčnih odločb. Končno odločitev bo predvidoma sprejelo do 1. aprila.

Bogovič: Bratuškova naj odstopi

Predsednik SLS Franc Bogovič premierko Alenko Bratušek zaradi po njegovih besedah fiaska pri nepremičninskem davku poziva k odstopu. Ravno na neumnosti in zadeve, ki jih v "neki čudni fazi" sedaj popravlja tudi vlada, so opozarjali v postopku sprejemanja zakona. Kar sedaj vlada počne z zakonom, pa je bizarno, meni Bogovič.

Zakon o davku na nepremičnine je konceptualno zgrešen, meni predsednik SLS. Cela vrsta zadev, ki so oporekane v ustavnih presojah, se danes predlaganih sprememb zakona sploh ne dotikajo, je Bogovič povedal pred srečanjem vodij parlamentarnih strank pri premierki glede zakona o izvedbi fiskalnega pravila.

Kot primer je navedel postopek pritožbe v tem zakonu in avtonomijo lokalnih skupnosti. Kar nekaj zadev je, ki se jih z danes predlaganimi kozmetičnimi popravki zakonodajalec ne dotika, je dejal.

Manever vlade gre sedaj po njegovem mnenju le v to smer, da je sedaj končno ugotovila "kritično maso ljudi, ki bi jo želela po svoje potešiti, da bi bil pritisk na vlado zaradi tega davka manjši".

Spomnil je še, da vlada spreminja zakon, ki je predmet presoje na ustavnem sodišču, istočasno pa pričakuje, "da bo na osnovi tega zakona še letos pobrala 400 milijonov evrov davščin". Predsednik SLS verjame, kot pravi, "v treznost ustavnega sodišča", da bo to farso zaustavilo.

Po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak se je spet pokazalo, da vladna koalicija ni bila pripravljena upoštevati pametnih predlogov opozicije, zakon pa je neuporaben. A ne le določbe glede zasedenosti nepremičnin, še marsikaj drugega v zakonu ne pije vode in bo treba spremeniti, je poudarila pred sestankom pri premierki.

Podpredsednik SD Dejan Židan danes predlaganih sprememb obdavčitve nepremičnin ni hotel komentirati. "Dogovorili smo se, da jih bosta predstavila pristojna ministra, smo pa bili v celoti usklajeni," je dejal.

Prvak DeSUS Karl Erjavec je po današnji seji vlade ocenil, da bo davek na nepremičnine s predvidenimi popravki zakona prijaznejši za državljane, a bo treba vložiti še nekaj napora, da bodo evidence "čiste".

Ob tem je spomnil, da je sam že na začetku opozarjal, da bo zakon povzročal določene težave. Hkrati pa ima, kot pravi, občutek, da bo treba razrešiti še nekaj težav, zlasti po odločitvi ustavnega sodišča o tej zadevi. A do takrat je treba počakati, je povedal in dodal, da v vmesnem času ne potrebujejo nobenih izrednih razmer, ki bi jih rada ustvarila opozicija.

Predsednik DL Gregor Virant je povedal le to, da je koalicija - če sodi po razpravi na današnji seji vlade - glede davka na nepremičnine oz. popravkov enotna.
 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (530)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brko1952
28. 02. 2014 09.10
-2
to je prav kar so naredili če imam jaz še 3 stanovanja je moj problem se pač niste znašli važno je da smo dosegli TO imamo pač prave ljudi na pravih mestih.Nismo v večini po nam je USPELO
est
28. 02. 2014 07.23
+3
Stanovanje je stanovanje, rezidenčno ali nerezidenčno .Prav je , da je davek poenoten. Tisti, ki imajo več stanovanj, jih pač oddajajo in služijo z najemnino, od katere spet plačajo davke. Se pa strinjam, da je potrebno pogledati realno na terenu, ali je lopa za sušenje sadja luksuzna vila, ali dejansko lopa. Tu je pa potrebno, da uradniki zavihajo rokave in si malo orosijo čelo, da popišejo realno stanje. Iz pisarne se ne vidi vse.
jagermeister1
28. 02. 2014 06.51
+12
tole je bil spet strel v prazno...............če so že šli popravljat zakon bi stanovanja pustili pri miru in bi raje davek popravili da bi razbremenili gospodarstvo..........delavnice , proizvodne hale , hlevi in pa staje niso luksuz , ampak tukaj niso popravljali ................če ta vlada ve kaj dela sem jaz papež ! ! !
Angela Franko
28. 02. 2014 06.35
+5
Spet v dobro tistih ,ki imajo več in boljše lobije .Ni prav ,G..Kontič bi imel bogato občino ja .jaz tudi na račun drugih .
DoubleVision
28. 02. 2014 06.42
+5
ho?emVšolo
28. 02. 2014 01.17
+3
Pravilno da je enotna stopnja, saj ima lahko posameznik eno veliko nepremičnino, nekdo drug pa dve manjši, zato bi bilo nesmiselno, da bi bil tisti, ki ima razpršeno imetje bolj obdavčen (čeprav sta oba enako premožna). Problem je izključno to, da je veliko dragih nepremičnin močno podcenjenih po evidencah geodetske uprave in TO JE TISTO, da bogati prispevajo manj v blagajno!!!!
Zyzz //U mad bro
28. 02. 2014 01.44
+0
countryboy-1
27. 02. 2014 22.53
+28
Kdaj gremo pred parlament, da jim zaračunamo naš nepremičninski davek, ter največjo (ne)naravno katastrofo izženemo iz parlamenta ???
rotekurbenhaus
27. 02. 2014 23.14
+11
drfuzbaler
27. 02. 2014 22.50
-1
Hvala bogu. Sam imam 7 stanovanj in hišo v Strunjanu. Povsod nikakor ne morem biti prijavljen. Za vse nepremičnine, ki so jih starši kupili po osamosvojitvi so dolgo hodili v službo. A zdaj naj bi pa še jaz hodil, da bi lahko plačal ves davek?
Angela Franko
28. 02. 2014 06.40
+2
Koliko so pa zaslužili tvoji starši ???? kkoliko sto let so pa delali,da so zaslužili pošteno za toloko stanovanj ?????
JApajaDAja
28. 02. 2014 07.02
+3
Marko.gut
27. 02. 2014 22.26
+11
To spreminjajo vsake 5 minut in to zato da zapravljajo naš denar, tako je.
Fifi 24
27. 02. 2014 22.15
+20
LOL ZARADI KAO NESPOSOBNOSTI BIROKRATOV SO SPET PROFITIRALI BOGATUNI
odpisan2x
27. 02. 2014 22.33
+6
širakelj
27. 02. 2014 21.58
+2
Aja pa za transformator,še 12 eur
širakelj
27. 02. 2014 21.54
+6
So dobili naši bogatuni izračune(takšni,ki imajo kar nekaj nepremičnin)in hopla zdaj pa bo vse enako.Vikend v Portorožu al pa zidanica na Dolenjskem.Moj svak je za tiskarno,ki ima cca.700 m2 dobil 23000 eur davka.Nadomestila za stavbno zemljišče pa je bilo prej 4500 eur.Jaz pa za bajto tlorisa 82 m2 160 eur,prej 70 eur.
.jest
27. 02. 2014 21.47
+8
Danes dobil končno po telefonu termin, kdaj me bodo poklicali iz GURS-a. Ker spadam pod Ljubljano in so vsi termini za obisk do 31. marca zasedeni, so mi dali možnost, da moje stvari urejam z uslužbencem iz GURS Ravne na Koroškem. Ali mislijo, da se bom zaradi njihovih napak vozil na Ravne. Očitno bom moral nenaročen iti v Ljubljano v vrsto delat gužvo.
negramotni
27. 02. 2014 21.31
+5
Kakšni ljudje,takšna pravila.Ha,ha,ha.
Roman Hren
27. 02. 2014 21.00
+23
Zmešnjava podatkov ob uvedbi nepremičninskega davka je samo vrh ledene gore v javni upravi in ni od včeraj! Je rezultat dela dveh desetletij in več! Ob tem se lahko vprašamo tudi, kaj vse v imenu države vsiljujejo in kontrolirajo posamezne skupine koristolovcev! Vse skupaj je namreč postalo ena velika birokratska diktatura, ki državljanu zaračuna že vsak gib in si izmišlja nove in nove načine, kako pobrati čimveč denarja za udobno življenje ogromnega birokratskega aparata!
lnterReflections
27. 02. 2014 20.51
+13
Krizni davek in/ali višji DDV in/ali rezanje v pokojnine in/ali plače javnih uslužbencev in/ali socialne transferje. Kar koli od tega bo, nas bodo tile neoliberalci slekli do kože. Starokomunisti, ki so prevzeli ideologijo neoliberalizma. V Državnem zboru so to vse stranke razen NSi-ja, v EU-ju pa vsi razen PES-a, EFD-ja in ECR-ja. Celo Jose Manuel Barosso je bil v mladih letih maoist, pa je prevzel ideologijo neoliberalizma, ko je veter zapihal v drugo smer. Bivši komunisti nam vladajo tako v Sloveniji kot v EU-ju. Vsako ljudstvo dobi točno tako oblast, kakršno si zasluži. Žal.
Kritik19
27. 02. 2014 20.24
+21
Naslednji davek bo na neumne državljane RS, ki vse to še brez nasilja prenašamo. Spet so zaščitili bogate. Upam, da ji bodo bogati pomagali, ko bo narod ponorel.
simple_mind
27. 02. 2014 19.41
+22
In vedno znova testirajo, kaj bi folk še pojedel.
sloeuro
27. 02. 2014 19.18
+26
Ali se samo meni dozdeva da je vlada s tem samo zaščitila najbogatejše, medtem ko za najsiromašnejše prebivalce ostane vse enako ?
Krta?a 21
27. 02. 2014 19.08
+8
Predlagam da se lotimo 2. člena slovenske ustave in se ga striktno držimo.....kle ne bo druge.
ebiga
27. 02. 2014 18.03
+2
Torej sploh ni treba na ulice in trge ter razbijat, da vlada k pameti pride.............samo navalimo na okenčka JU, pa se hitro sami spametujejo.
belaovca
27. 02. 2014 18.09
-2
In gdo plača ta naval....te nadure...sobote...koga udari po žepu...
ebiga
27. 02. 2014 18.19
+3
A proteste in razbijanje pa kdo drug plača? Kakorkoli obračaš vedno bo šlo iz našega žepa, še največ plačamo, če smo tiho..