Zaradi vročine so v središču Beograda danes znova postavili cisterne s pitno vodo, namenjeno uživanju in osvežitvi. Doslej se je ta praksa po ugotovitvah družbe Beograjski vodovod izkazala za zelo koristno za veliko državljanov, zato cisterne na ulicah obljubljajo do konca poletja vsak dan, ko bodo v mestu vladale "tropske temperature".
V Črni gori še bolj vroče
Še višje temperature kot v Srbiji vladajo v Črni gori, kjer so danes napovedali do 42 stopinj Celzija. V Podgorici naj bi se živo srebro ustavilo pri številki 40, vročino in celo temperaturne rekorde pa pričakujejo še do konca tedna.
V Črni gori so doslej najvišje temperature izmerili 24. avgusta 2007, ko je bilo v Podgorici 44,2 stopinje Celzija.
Na udaru tudi srednja Evropa
Z vročinskim valom se borijo tudi druge države v srednji Evropi. Iz Madžarske poročajo o ekstremi vročini, potem ko je konec tedna temperatura v senci presegla 37 stopinj Celzija. V severnem mestu Ozd so zaradi vročine prekinili dobavo vode v revno romsko naselje, češ da naj bi Romi vodo "tratili". Mestu vlada stranka Fidesz premierja Viktorja Orbana. Kritiki oblastem očitajo rasizem proti Romom.
Tudi slovaški hidrometeorološki inštitut je za sredo izdal najvišjo stopnjo alarma – alarm tretje stopnje. Takrat naj bi najhujša vročina dosegla južne predele zahodne in osrednje Slovaške, tudi Bratislavo. Temperature naj bi znašale od 35 do 39 stopinj Celzija.
Žrtve neurij v Avstriji in Nemčiji
Nekaj ohladitev so dočakali v Nemčiji in Avstriji. V naši severni sosedi so v nedeljo divjale nevihte, veter je dosegel hitrost do 140 kilometrov na uro. Tako se ni le ohladilo, pač pa je nastala tudi gmotna škoda. Neurje je terjalo tudi smrtno žrtev, potem ko je na neko lovsko kočo padlo drevo in ubilo lovca, ki je bil v njej.
Ohladitev pa ne pomeni, da si lahko Avstrijci oddahnejo. V prihodnjih dneh se k njim vrača tropska vročina s temperaturami vse do 40 stopinj Celzija.
Tudi na jugu Nemčije so v nedeljo divjale nevihte, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V zvezni deželi Baden-Württemberg se je moralo pred neurjem kakih 2500 tabornikov in njihovih obiskovalcev zateči v vojaško kasarno. 38 ljudi so morali oskrbeti zdravniki, deset so jih prepeljali v bolnišnico.
Tudi v zvezni deželi Bavarski je močno deževje podiralo drevesa in odkrivalo strehe, ustaviti so morali železniški promet. Na avtocesti pri mestu Jena na vzhodu Nemčije pa so se gasilci spopadali z velikimi količinami vode in toče, zaradi česar je nastal 17 kilometrov dolg zastoj.
Berlin so neurja dosegla v noči na danes. V četrti Friedenau je zalilo nekatere ulice in kleti, pod vodo so tudi garaže. Zaenkrat poročajo le o gmotni škodi.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.