Kaunas, 15. 10. 2013 06.30 |

T.V./M.F./T.Š.
160

Reprezentanca BiH se je po zmagi nad Litvo (1:0) neposredno uvrstila na svetovno prvenstvo v Braziliji, prvič v zgodovini. V Bruslju se je dvoboj Belgije, ki prav tako potuje na SP, ter reprezentance Walesa končal brez zmagovalca (1:1).

Nogometaši Bosne in Hercegovine so se na zadnje gostovanje v sklopu kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu v Braziliji odpravili v Vilno. Izbranci Safeta Sušića so bili v prvem polčasu boljši tekmec, iz dveh prekinitev so nevarno zapretili, a rezultat je ostal začetnih 0:0. V zaključku prvega dela so nevarno poizkusili tudi gostitelji, a strel z velike razdalje je zletel mimo vrat. V nadaljevanju so domači skušali nekoliko resneje ogroziti bosanski gol, vendar so bili Sušićevi izbranci vedno znova na mestu. V 63. minuti se je zatresla mreža Litovcev; v gneči se je najbolje znašel Senad Lulić, vendar so sodniki zaradi prepovedanega položaja zadetek razveljavili.

Zmaji pa so bili uspešnejši v 68. minuti; po podaji Edina Džeka je Giedriusa Arlauskisa matiral Vedad Ibišević in zabil za vodstvo z 1:0. Po golu je tempo enih in drugih nekoliko padel, gostitelji so poizkušali z rokoborskimi vložki, glavni sodnik pa je najbolj razgrete "ohladil" s kartoni. V zadnjih desetih minutah so gostje še nekajkrat nevarno zapretili, vendar je Arlauskisova mreža do izteka časa mirovala. Reprezentanca BiH je tako dosegla prepotrebno zmago in se neposredno uvrstila na svetovno prvenstvo.

Remi Belgije in Walesa
Belgijska nogometna reprezentanca si je že pred zadnjim kvalifikacijskim dvobojem zagotovila nastop na svetovnem prvenstvu v Braziliji. To jim je uspelo kar sredi Maksimira, kjer so ugnali Hrvate. Kljub vsemu so zelo motivirani krenili v zadnji obračun kvalifikacijskega ciklusa proti Walesu. Čeprav so imeli skozi celoten obračun terensko premoč, je bila mreža tekmeca zanje dolgo začarana. Tudi iz najlepših priložnosti niso uspeli poslati mreže v gol. Vse do 64. minute, ki se je v vlogi realizatorja izkazal član londonskega Chelseaja Kevin de Bruyne. A belgijski gol je bil premalo za zmago. Nepopustljivi Valižani so čakali na priložnost in jo dočakali. V 88. minuti je gol dosegel Aaron Ramsey in zabil za končnih 1:1.

Slavje nogometašev Bosne in Hercegovine.
Slavje nogometašev Bosne in Hercegovine. FOTO: Reuters