Vlada je na mizo dobila predlog zakona o konoplji, ki ga je predložila skupina 5000 volivcev. Predlagatelji zakona želijo novo ureditev področja konoplje, vendar pa vlada njihovega predloga ne podpira. Prepričana je namreč, da je področje prepovedanih drog v Sloveniji ustrezno in dokaj celovito urejeno. Predlagani zakon pa po prepričanju vlade zgolj parcialno rešuje problematiko medicinske rabe konoplje, ni pa nekih celovitih rešitev, ki bi v družbi dejansko zmanjšale in preprečile uporabo vseh psihoaktivnih snovi, vključno s konopljo. "Slovenska zakonodaja na tem področju je usklajena z mednarodnimi predpisi, ki veljajo na področju konoplje," pravi vlada.
Vlada je ocenila, da za dostop do zdravilnih učinkovin iz rastline konoplja ni treba sprejeti zakona o konoplji, pač pa je dovolj že, če spremenimo obstoječo uredbo o razvrstitvi prepovedanih drog in uporabljamo veljavne predpise s področja registracije in prometa z zdravili. Na vladi pravijo, da bi lahko s spremembami in dopolnitvami uredbe, ki ureja razvrstitev prepovedanih drog, snovi iz konoplje snovi iz konoplje, ki so primerne za uporabo v medicini, iz prve skupine prepovedanih drog premestili v drugo skupino, v kateri so prepovedane snovi, ki se lahko uporabljajo v medicinske namene.
V predlogu zakona je vlado zmotila tudi nejasno opredeljena definicija samozdravljenja. Ne strinja se z obrazložitvijo predlagatelja, da pri samozdravljenju ni potrebna ustrezna ureditev statusa samozdravljene osebe. Predlagana ureditev samozdravljenja po mnenju vlade nakazuje, da gre pri tem za neke vrte legalizacijo gojenja in uporabe konoplje, o tem, kaj pomeni samozdravljenje, pa odloča posameznik. Pri tem naj bi na novoustanovljena Javna agencija za konopljo (JAK) morala celo odkupiti presežne količine konoplje od samozdravilcev v roku štirih mesecev po žetvi. "S takšno rešitvijo bi prispevali k povečevanju rabe konoplje v Sloveniji v celotni populaciji in predvsem pri mladih," je prepričana vlada.
Vlado motijo tudi nekatere druge ključne rešitve v predlaganem zakonu. Tako se ji zdi neprimerno ustanavljanje nove javne agencije, torej JAK, saj ni jasno, na kakšen način naj bi se financiralo delo zaposlenih. "Ustanavljanje novih agencij z zaposlovanjem novih uslužbencev v času velike javnofinančne krize ni primeren ukrep," pravi vlada.
Vlada je prepričana, da se s predlogom zakona povečujejo različna zdravstvena tveganja in pravi, da ni potrebe za sprejetje predlaganega zakona.
KOMENTARJI (652)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.