Slovenija

Višji DDV in obdavčene plače – kaj nam pripravlja vlada?

Ljubljana, 06. 05. 2013 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

S kriznim davkom naj bi plače obdavčili od 1 do 4 odstotke – odvisno od višine plače. Kaj bi vlada storila z DDV? Višjo stopnjo bi obdavčili za dve odstotni točki, nižjo pa za eno. V SD so se zavzeli za to, da bi se za vsaj pet osnovnih živil DDV znižal ali celo spravil na nič.

S kriznim davkom naj bi plače obdavčili od 1 do 4 odstotke – odvisno od višine plače. Iz tega naslova naj bi na letni ravni privarčevali okoli 300 milijonov evrov.

Kaj bi vlada storila z DDV? Višjo stopnjo bi obdavčili za dve odstotni točki (z 20 odstotkov na 22), nižjo pa za eno (z 8,5 odstotka na 9,5). Do končnega dogovora glede tega vprašanja bo sicer še treba počakati.

Koalicija je enotna in podpira ukrepe, ki jih je pripravila vlada, je po današnjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju dejala premierka Alenka Bratušek. Program stabilnosti bo do četrtka oz. najpozneje do petka še dopolnjen in pripravljen, je dodala. Ukrepe bodo predstavili po sprejemu na vladi. Bratuškova je povedala, da so imeli poslanci več vprašanj in pobud, kar kaže, da jih stvari zanimajo in da so pripravljeni s konstruktivnimi predlogi določene stvari še izboljševati.

Program ukrepov bodo v sredo predstavili socialnim partnerjem na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS), za isti dan je predviden sestanek z opozicijo. Premierka je dejala, da bo program po seji ESS verjetno deležen še manjših popravkov, da pa bo smer programa takšna, kot so jo zastavili.

Kaj je zapisano v delovnih različicah? 

Kot je razvidno iz delovnih različic osnutkov programa stabilnosti, bosta na strani prihodkov najpomembnejša dva trajna ukrepa: zvišanje splošne stopnje davka na dodano vrednost (DDV) za dve odstotni točki (na 22 odstotkov) ter znižane stopnje za eno odstotno točko (na 9,5 odstotkov), za katero vlada skupni javnofinančni učinek na letni ravni ocenjuje na okoli 250 milijonov evrov, in spremembe sistema obdavčitve nepremičnin.

Sprememba stopnje DDV bi v veljavo stopila z januarjem prihodnje leto, pri spremembah sistema davka na nepremičnine pa se po eni od delovnih verzij uveljavitev načrtuje prav tako v tem obdobju, a druga verzija predvideva uveljavitev 1. januarja 2015.

Uvedli bi začasni krizni davek

Denarnica
Denarnica FOTO: Thinkstock

Vlada pripravlja tudi ukrep začasne narave, ki bi začel veljati že sredi letošnjega leta. Za obdobje enega leta in pol bi uvedli krizni davek na dohodke fizičnih oseb, ki naj bi bil oblikovan tako, da ne bo povečal skupne davčne obremenitve za delodajalce, ampak zmanjšal razpoložljivi dohodek posameznikov. Letni učinek tega davka vlada ocenjuje na 300 milijonov evrov.

V osnutku je predvidena tudi zaustavitev lani sprejetega postopnega zniževanja davka od dohodka pravnih oseb, in sicer na trenutnih 17 odstotkih. Ta davek bi se moral namreč znižati tudi v letih 2014 in 2015, ko naj bi dosegel 15 odstotkov.

Brez uvedbe opisanih sprememb bi delež prihodkov v deležu bruto domačega proizvoda (BDP) z lanskih 44,8 odstotka v letu 2016 padel na 44 odstotkov, kar bi pomenilo za okoli 1,3 odstotka BDP večji primanjkljaj države v letih 2014 in 2016.

Sredi letošnjega leta se predvideva uveljavitev davka na prodajo loterijskih srečk in davka na porabo brezalkoholnih sladkih pijač ter povišanje sodnih taks.

Terminski plan uvedbe novih davčnih obremenitev (spremembe DDV, uveljavitev novega davka na nepremičnine in uvedba protikriznega davka na dohodke fizičnih oseb) bi vlada določila po posvetovanju s socialnimi partnerji.

Pri tem vlada zasleduje cilj, da se ukrepi sprejmejo čim prej, uvajajo pa se postopno, tako da bo pobiranje novih dajatev lahko učinkovito in da bodo nove obremenitve imele čim manjši možni negativni vpliv na vnovičen zagon gospodarske rasti. Terminski plan uvedbe teh obremenitev je odvisen tudi od učinkovitosti ukrepanja na strani javnofinančnih izdatkov, piše v osnutku.

Kaj sta glavna cilja?

Glavna cilja programa sta vzpostavitev pogojev za pospešitev gospodarske rasti, ki vključuje tudi ukrepe za stabilizacijo bančnega sektorja, ter nadaljevanje javnofinančne konsolidacije. Cilj fiskalne politike v tem obdobju je strukturno izravnan saldo do leta 2017, kar bo omogočilo tudi znižanje primanjkljaja države pod mejo tri odstotke BDP do leta 2015, in stabilizacija dolga države blizu referenčne meje 60 odstotkov BDP.

Kako bi spodbudili gospodarsko rast?

Izračun
Izračun FOTO: Thinkstock

Ukrepi za spodbujanje gospodarske rasti naj bi temeljili na krepitvi stabilnosti bank ter razdolževanju in prestrukturiranju podjetij. Ključna ukrepa za izboljšanje pogojev financiranja bosta prenos slabih terjatev na slabo banko in zagotavljanje kapitalske ustreznosti na ravni, primerljivi s povprečjem EU. Za neposredno dokapitalizacijo bank – poleg že izvedenih dokapitalizacij v višini 420 milijonov evrov – pa bo po ocenah letos potrebnih 900 milijonov evrov. Dokapitalizacije bodo po oceni vlade potrebne do konca julija, javnofinačni primanjkljaj pa bodo zvišale na 7,8 odstotka BDP. Poleg dokapitalizacij bo slaba banka prevzela za štiri milijarde evrov slabih terjatev.

Vzporedno z ukrepi za krepitev stabilnosti bančnega sektorja je predvideno razdolževanje in prestrukturiranje podjetij. Razdolževanje naj bi omogočili novela insolvenčnega zakona in nov zakon o sistemski razdolžitvi, selektivni ukrepi prek DUTB in države v podporo posameznim podjetjem z uspešnim poslovnim modelom ter zagotavljanje svežega kapitala s strani zasebnega sektorja s postopki privatizacije.

Poleg tega naj bi izboljšali upravljanje podjetij v državni lasti, še pred poletjem pa naj bi se začeli konkretni postopki privatizacij. Kot izhaja iz osnutka nacionalnega reformnega programa, bo vlada prvi nabor podjetij za privatizacijo pripravila še ta mesec in ga posredovala v potrditev DZ.

Program stabilnosti predvideva tudi vpis fiskalnega pravila v ustavo.

Ukrepi v tem programu, skupaj s kriznim davkom, predstavljajo prvi ukrep, vlada pa naj bi do konca leta predstavila drugi paket ukrepov, ki naj bi bili trajne narave in katerih finančni učinek bi nadomestil krizni davek.

Na strani odhodkov je predvideno nadaljevanje omejevanja izdatkov za plače v javnem sektorju, ki poleg že sprejetih ukrepov zahtevajo tudi nove ukrepe, o katerih se vlada pogaja s sindikati in ki naj bi učinkovali že letos.

Poleg omejevalne politike kadrovanja načrtuje dodatne ukrepe racionalizacije in optimizacije poslovanja tudi pri posrednih proračunskih uporabnikih (javni zavodi, skladi, agencije).

Vlada napoveduje tudi nadaljevanje ukrepov za omejevanje izdatkov za pokojnine (že uveljavljeno znižanje dodatka za rekreacijo, zamrznitev usklajevanja pokojnin) in restriktivno politiko na področju socialnih transferjev, ki naj bi zajemala predvsem omejevanje višine nekaterih denarnih nadomestil.

Predlog za dvig DDV po mnenju Bogoviča antisocialen ukrep

Predlog dviga DDV, o katerem je danes razpravljala koalicija, je po mnenju predsednika SLS Franca Bogoviča antisocialen ukrep. Glede predloga za uvedbo kriznega davka pa je izpostavil, da je slovensko gospodarstvo ceno krize že plačalo, v veliki meri je svoje plače tudi že prilagodilo kriznim časom.

Žal je najprej prišel na vrsto najbolj lahkoten ukrep, tisti z nižjimi prejemki pa bi ceno tega ukrepa bolj plačali, je Bogovič dejal glede predloga za dvig DDV. Izkušnje drugih držav po njegovem mnenju tudi kažejo, da je neto izplen tega ukrepa bistveno manjši, kot pa je videti na prvi pogled.

Vlada s predlogom za uvedbo kriznega davka po Bogovičevi oceni "prihaja z davkom na gospodarstvo, ki je, kar zadeva delo, že med najbolj obdavčenimi na svetu". Po drugi strani pa vlada nima poguma spoprijeti se z javno porabo, je dejal predsednik SLS. Sam zato meni, da gre zadeva v napačno smer.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (2128)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Miha J
07. 05. 2013 18.05
+9
Skupnoskledniški paraziti si bodo vzeli 1-4% neto plače ter vseeno dvignili DDV. Seveda o ukrepih za zajezitev črne ekonomije, korupcije, utaje davkov, naraščanja JU, ipd. kot ponavadi ni govora. Važno, da bodo krizo plačevali tisti, ki že tako ali tako redno plačujejo davke, takse, pristojbine, ipd. , politični podrepniki pa bodo dalje uničevali državna podjetja, "svetovali" privatnim, "kreirali" javne razpise ter se preko privatnih podjetjih kopali v javnem denarju. Dobrodošli v pingvinovi banana republiki.
Hrvatski_Ponos
07. 05. 2013 17.02
-4
Janezi,gotofi ste! hehehe
megan68
07. 05. 2013 15.23
+3
VSAK DRŽAVLJAN KATERI JE OKRADEL NA SVOJ NAČIN DRŽAVO OZ. SI JA NA NEPOŠTEN IN POHLEPEN NAČIN PRIDOBIL BOGASTVO NAJ GA PEČE DO HEMEROIDOV IN NAJ GA PEČE VEST KO SEDAJ GLEDA ZGARANE DELAVCE IN LJUDI KATERI SO ZARADI TAKŠNIH IZGUBILI DELO, TAKŠNI KI NE UPAJO SVOJEMU OTROKU POGLEDATI V OČI IN MU REČI OTROK MOJ NIMAM , NE MOREM TI DATI , TE LOPOVE PA NAJ SO VZELI IN SI PRILASTILI MALO ALI PA CELO PREMOŽENJE NAJ JIH PEČE DOL DO HEMEROIDOV IN VEDNO KO BODO IMELI POLNO ZADNJICO VSEGA,NAJ JIH ŠE BOLJ PEČE IN SRAMOTA NAJ JIH OBLIJE. TO NAJ BO ZA VSE KATERI STE SEDAJ POTUHNJENI IN SE SKRIVATE KO SE DRŽAVA POTAPLJA.
Huey
07. 05. 2013 15.16
+5
No dragi moji...nekoliko logike vam bom postregel, logike oziroma zdrave kmečke pameti: , Slovenija s tem pufom ni samo torpedirana, je še zbrisana, upepeljena in zažgana. Zakaj? Zato ker nas je politika, JU in JS spravila na beraško palico. Leta 91 smo imeli 60 000 javnih uslužbencev, ni bilo interneta, ni bilo računalnikov...pa je sistem deloval in točno seje vedelo kdo pije in kdo plača. No dandanes...v moderni dobi neta in računalnikov kot listja...pa imamo PREKO 200 000 javnih uslužbencev (po nekaterih ocenah 250 000) in sistem ne deluje, država je v razsulu, sodstvo, tožilstvo, policija...preganjajo reveža ki v Lidlu poje sendvič, milijarde pa puhte skozi okno. No dragi moji, za tako razširjen prebogat in TOTALNO NEEFEKTIVEN JU/JS, delavecšenkuje 3/4 svoje plače prek davkov! Smo najbolj obdavčen narod na Zemlji...in ko se bodo tile pufi začeli vračat...jih bo vračal spet taisti delaveciz gospodarstva, ki že sedaj nima za pet dek zemfa! Če pa pogledamo mal tja kamor se davki stekajo....pa vidimo vsak delavnik TOTALNO NABITE forume odosmih do štirih popoldan, kravice na FARMWILLu so redno hranjene, Smrkci na FB poklikani..igrice naufajo kot nore....in tak JS/JU vi delavci plačujete. Seveda ima svoj lonček poleg tudi politika ki si v vseh letih ni upala niti ošvrkniti ta nedotakljiv aparat...ampak ga je samo filala in filala...delavcu pa jemala. Tako dragi moji, toliko da veste kdo vas je pahnil pred vrata Karitasa in RKja. Pa še to...sama EU po sebi sploh ni problem, če bi imeli pol manjši ali pa vsaj pol efektivnejši državni aparat bi vse lepo teklo, davki pobrani (normalni davki, ne ta legalni rop ki ga mamo sedaj) in delavci bi podprli JS/JU! In kot sem že večkrat napisal...sledi zanimiv fenomen ko se boste v JU/JS med sabo požrli, kajti delavcu ste pobrali vse. Te posojene milijarde bodo skopnele čez noč in prava veselica se šele začne! Večina v JU/JS je prepričana da denarza vaše plače raste na drevesih...kot dolgoletni delavec v realnem sektorju vam zagotavljam da temu ni tako in vam hkrati izrekam v imenu vseh tistih parih revežev ki vas še futramo, dobrodošlico v realnem svetu. Ptički so vam odpeli. Prihaja čas ko boste lahko svoje sposobnosti pokazali v gospodarcu kajti prej ko slej bo pol nesposobnega aparata ukinjenega!
megan68
07. 05. 2013 15.15
+3
DOKAPITALIZACIJA BANK pa ljudje moji to je že skrajno nenormalno. Pa kje je denar, sod brez dne. ALI LAHKO RAZKRIJEJO PLAČE ZAPOSLENIH NA BANKAH, BANKIRJE KATERI SO ODOBRAVALI KREDITE, REGRESE NAGRADE UPRAV NA DAN Z PODATKI. MEDIJO PROSIM RAZKRITE TUDI TO, DA BODO LJUDJE VEDELI KOGA DOKAPITALIZIRAMO, SAJ SO BANKE DRŽAVNE IN NJIHOV STROŠEK DELA SPLOH NI POMEMBEN SAJ TO JE V 400 MIO ZNESKIH MALENKOST. ZMMANJŠAJTE JIM PLAČE ENAKO IN ŠE BOLJ KOT JAVNIM OSLUŽBENCEM . BANKIRJI NA MINIMUM NA ZAJAMČENO PLAČO. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
290ktober
07. 05. 2013 14.58
+0
Mati in oče vse korupcije je prodaja orožja za kovčke denarja in poznejšo verižno pokrivanje Janše z policijo ,tožilci in sodniki ter celo ustavnim sodiščem! ko so lopovi ,levi in desni ,videli ,da lahko nekaznovano kradejo in kako ter koga morajo podkupit je bila pot k krajam in korupciji na stežal odprta !!
Petar_Golem
07. 05. 2013 14.56
+1
smrt fašizmu svoboda narodu ,(zakvaj to brišeš admir)
zmago56
07. 05. 2013 14.37
+1
Kak pa mislite, da bi brez višjih davlov nafutral ves nepotrben državni aparat, pa še nesposobne in k lopovščini nagnjene menežerje?
290ktober
07. 05. 2013 14.16
-1
Odgovor na tonečo se ladjo Slovenija!! Veliki firer JJ ima zelo uspešno metodo , potrebno je izvrtati še večjo luknjo ,da ladja potone potem na novih predčasnih volitvah , ki jih je napovedal 4.12 .2011 bo veliki obramboslovni ekonomist rešil našo in svetovno fiskalno politiko , naše in svetovno gospodarstvo, našo in svetovno socialno politiko, ukinil kapitalizem ,socializem in komunizem in ustanovil novo ureditev Janšizem.Za zaščito svoje ureditve bo organiziral Janšistične križarje jih oborožil z vsemogočnim ponarejevalnim orožjem z enotami za barvanje in zaslepljevanje in pri tem mu bodo pomagali najbolj preizkušeni verski križarji z 2000 letnimi izkušnjami zaslepljevanja vseh ver, Katoliški,pravoslavni ,muslimanski ...Aleluja ...Slovenija bo voditelj sveta!! Tako preprosto je to ....veliki firer že ve...
Janezek.no1
07. 05. 2013 14.31
+1
Koffetka
07. 05. 2013 14.14
+1
Ki ki ri ki ki Fiskalnega pravila ni Ko, ko, ko Za zadolževanje je šlo.
hillya
07. 05. 2013 14.23
zdrava.pamet
07. 05. 2013 13.41
+6
Kaj pa če bi 30 % zmanjšali JS, 50% poslancev, in zmanjšali 50% občin, pa zdravnike in učitelje malo postavili na realna tla...če pa komu ni kaj všeč pa naj grejo v tujino...tam gotovo v vrsti čakajo na njih....a nimam dobrih idej???
zdrava.pamet
07. 05. 2013 13.45
da se ne pogovarjamo o tem, kako bi lahko zamrznili premoženja vsem
hillya
07. 05. 2013 14.01
+6
Strinjam se, da je treba NUJNO UKINIT : - vsaj 1/2 OBČIN. TO JE NOROST, kar imamo pri nas. - Zmanjšanje števila poslancev za 2/3. - povečat učinkovitost sodišč, - odvzet sodnikom trajni mandat in kader, ki je bil nameščen po zadevi "Lukenda" ukinit, ker zadeva ne deluje in se je samo povečalo št. zaposlenih uspehov pa ni. Vsi zaposleni naj delajo polno število delovnega časa - tudi čistilke, ki običajno le malo pometejo in pokofetkajo. - zdravnikov je še premalo, ker jih je veliko odšlo v tujino. Prosim za nadaljnje stabilizacijske PREDLOGE !
hillya
07. 05. 2013 14.01
+1
Strinjam se, da je treba NUJNO UKINIT : - vsaj 1/2 OBČIN. TO JE NOROST, kar imamo pri nas. - Zmanjšanje števila poslancev za 2/3. - povečat učinkovitost sodišč, - odvzet sodnikom trajni mandat in kader, ki je bil nameščen po zadevi "Lukenda" ukinit, ker zadeva ne deluje in se je samo povečalo št. zaposlenih uspehov pa ni. Vsi zaposleni naj delajo polno število delovnega časa - tudi čistilke, ki običajno le malo pometejo in pokofetkajo. - zdravnikov je še premalo, ker jih je veliko odšlo v tujino. Prosim za nadaljnje stabilizacijske PREDLOGE !
Petar_Golem
07. 05. 2013 13.39
kako pa dopovedat ljudem za državno nepokorščino ,al pa to izvesti?
hillya
07. 05. 2013 14.04
+1
Če se bo vlada obnašala normalno in ljudem povrnila zaupanje, ne bo problema z državno nepokorščino. V nasprotnem pa je vse za pričakovat.
Petar_Golem
07. 05. 2013 14.08
290ktober
07. 05. 2013 13.24
-3
DEMOKRACIJA V SDS; Za predsednika kandidira 5 kandidativ;1) Janez Janša 2 )Ivan Janez Janša 3) Janez Ivan Janša 4) Tomaž Majer, 5 ) Majer tomaž VOLITVE BODO DEMOKRATIČNE IN IZVOLJEN BO NOV PTRDSEDNIK, zaradi volitev bodo skorumiranost kandidatov spregledali!!!!
zdrava.pamet
07. 05. 2013 13.42
+2
a si ti zaljubljen v janšo, ko samo o njem fantaziraš? to ni zdravo, a veš?
290ktober
07. 05. 2013 13.46
-2
Levibedaki6
07. 05. 2013 13.52
+3
Beno, predlagam, da si kupiš napihljivo sex lutko in daš nanjo obraz Janeza Janše in končno sprostiš svojo zatrto homoerotično obsedenost z Janšo!
290ktober
07. 05. 2013 14.13
-1
hillya
07. 05. 2013 14.14
+0
Beno Zidaric Kaj konzumiraš, ali je to, kar počneš tvoje "normalno" stanje?
Samo.Jst
07. 05. 2013 13.11
+1
3. oktober 2012, DZ je le z glasovi koalicijskih poslancev sprejel zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. V SD-ju so mu nasprotovali, poslanci PS-ja pa pri obravnavi niso sodelovali. ...obrnila se je plošča, situacija ostaja enaka. Vam bo postalo že enkrat jasno, da levi al desni so eno in isto S! Pred pol leta so sedanji predlagatelji sprememb (popolnoma enakih sprememb in ukrepov) slednje bojkotirali... sedaj jim polena meče pod noge tedanja koalicija. In to naj bi bili ljudje, ki nas bodo rešili iz krize (levi in desni, da ne bo pomote)?
Samo.Jst
07. 05. 2013 13.22
-1
sre, 02.11.2011 ...t.i. slaba banka. Ta predpostavlja prenos slabih terjatev bank na slabo banko, to je državno agencijo, ki z nekim diskontom odkupi slabe naložbe in jih upravlja, banke pa v zameno zanje dobijo državne obveznice. Ta rešitev je za davkoplačevalce najdražja. Da ne pozabimo o čem je dejansko govora, tovariši.
Uporabnik811241
07. 05. 2013 13.24
+5
za nas je najdražja rešitev ohraniti vsa delovna mesta v JU in JS !!
enxx
07. 05. 2013 13.10
+1
Povečajte davke za 2x! Ko bomo pocrkal, boste lahko celo državo prodal.
Sistemskakorupcija1
07. 05. 2013 13.03
+1
To je že preverjena formula vsake politike, daj tretjini ljudi v državi dovolj, pa te bodo vedno volili, to je to. Po objavi rezultatov volitev pa je potem jasno, katera stran je svoji tretjini dala več in katera manj. Čista matematika!!!
Petar_Golem
07. 05. 2013 13.01
+3
a obstaja možnost da bi vsi skupaj enostavno odklonili plačevanje davkov?
Sistemskakorupcija1
07. 05. 2013 13.03
+3
stric iz ozadja
07. 05. 2013 13.05
+0
Ja če si na rdeči strani------desni pa tako nič ne bomo kupovali..--!
Petar_Golem
07. 05. 2013 13.20
+2
sam osebno sem na strani ljudstva ki nima za nakupe .....to deljenje na ene pa na druge je pa tako ali tako samo zaradi tega da ljudstvo ni enotno ......
krnekdoo
07. 05. 2013 13.34
Temu se reče siva ekonomija. In to je smiselno početje, ko ugotoviš, da ti država vzema večino od tega kar narediš/imaš.
Petar_Golem
07. 05. 2013 13.47
+1
Prav zaradi tega bi morali izvesti državno nepokorščino
Uporabnik811241
07. 05. 2013 12.55
+3
Davek na plače javnih uslužbencev bi bila rešitev če nočejo pristat na znižanje saj bi v tem primeru država pobrala nazaj svoje v gospodarstvu pa nimajo kaj obdavčit saj so vsi na minimalcu kdo pa ni pa bo takoj tam pristal ko sprejmejo zakon !!
290ktober
07. 05. 2013 12.53
-6
Predlagam SDSu družbeno koristno dejanje; NAREDITE KOLEKTIVNI SAMOMOR!
Uporabnik811241
07. 05. 2013 12.56
+3
saj ne vlada sds davke nam ponujajo drugi !!
stric iz ozadja
07. 05. 2013 13.06
-1
Beno-------sem ti že napisal tukaj pa res ne mešaj Janša in SDS.--!
290ktober
07. 05. 2013 13.11
-2
IlluminatiAllSeeingEye
07. 05. 2013 12.46
+1
vi dunt nid mani vi nid tajm pipl slovinia iz not cyprus...vi vil bi gut absolutli