Slovenija

Viri iz Bruslja: Zaradi neuravnoteženega proračuna še ne bo ukrepov

Bruselj, 28. 05. 2013 15.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Viri iz Bruslja poročajo, da Evropska komisija zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij ne bo predlagala uvedbe postopkov zoper Slovenijo. Podvomila bi lahko v napoved, da bo 900 milijonov evrov dovolj za dokapitalizacijo bank.

Slovenska in evropska zastava
Slovenska in evropska zastava FOTO: 24ur.com

Evropska komisija v sredo po pričakovanjih ne bo predlagala postopka proti Sloveniji zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij, pravijo bruseljski viri. A ob tem opozarjajo, da lahko Bruselj ta postopek sproži kadar koli, če država ne bo uresničevala načrtovanih ukrepov in priporočil, ki jih bo dobila.

Postopek proti državi s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji je nov nadzorni mehanizem EU. Obstaja od decembra 2011, a doslej še ni bil uporabljen. Prvi državi, v katerih je Bruselj ugotovil presežna neravnovesja, sta Slovenija in Španija. V sredo bo Evropska komisija odločila, ali bo proti njima prvič sprožila ta postopek.

Na sredine odločitve Bruslja bodo po navedbah virov pozitivno vplivala tri dejanja Slovenije: dogovora o vpisu fiskalnega pravila v ustavo in ustavnih spremembah referendumske ureditve ter pred tem dogovor s sindikati o plačah v javnem sektorju. Komisija je v petek dogovora o fiskalnem pravilu in referendumski ureditvi pozdravila kot "močno sporočilo" iz Slovenije.

Bo 900 milijonov za slovenski bančni sektor res dovolj?

Evropska komisija bo v sredo ocenila reformne in proračunske načrte Slovenije in drugih članic EU ter jim priporočila nadaljnje ukrepanje. Slovenija lahko pričakuje že večkrat slišana opozorila o nujnosti očiščenja bančnih bilanc, privatizacije, razdolževanja podjetij in izboljšanja konkurenčnosti ter pozive k nadaljnjemu reformiranju pokojninskega sistema in trga dela.

Uradno o ocenah slovenskih načrtov ni želel govoriti nihče; v komisiji in evroskupini poudarjajo, da je pač treba počakati na 29. maj. Neuradno pa bruseljski viri pravijo, da komisija ob preučevanju slovenskih načrtov dvomi, da bo za dokapitalizacijo bank resnično dovolj 900 milijonov evrov, kot ocenjuje vlada. Komisija bi lahko menila tudi, da so potrebne hitrejša implementacija slabe banke, večja transparentnost državnega holdinga in privatizacija državnih bank ter podjetij.

Slovenija lahko tako v sredo pričakuje predvsem poudarek, da mora naglo in odločno ukrepati za ureditev razmer v bančnem sektorju. Glede na dvome o verodostojnosti ocen Banke Slovenije o kapitalskih potrebah slovenskih bank je mogoče pričakovati tudi poziv k neodvisni oceni stanja v bankah v državni lasti, ki so po mnenju bruseljskih opazovalcev Ahilova peta Slovenije.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je nedavno v Bruslju v odgovoru na vprašanje tujih novinarjev, kako verodostojne so ocene Banke Slovenije o kapitalskih potrebah bank, poudarila, da tem ocenam verjamejo, a da so jih po potrebi pripravljeni še enkrat preveriti – pod pogojem, da to ne bi ustavilo postopka čiščenja bančnih bilanc, saj Slovenija z njim zamuja že več let.

V Bruslju po navedbah virov sicer v okviru preučevanja slovenskih načrtov izpostavljajo tudi pomen prevzemanja odgovornosti bankirjev za slabe odločitve v slovenskem bančnem sektorju, ki so pripeljale do perečih razmer.

Poleg vprašanja sprožitve postopka zaradi presežnih neravnovesij je za Slovenijo v sredo pomemben tudi odgovor na vprašanje, ali bo Bruselj predlagal dveletno podaljšanje roka za odpravo njenega presežnega primanjkljaja. Bruseljski viri pravijo, da Slovenija lahko računa na fiskalni odpustek, ki so ga sicer doslej že dobile Grčija, Portugalska in Španija.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso FOTO: Reuters

V primeru zunanjih vplivov je mogoč odpustek

Bruselj kršiteljici fiskalnih pravil lahko pogleda skozi prste, če oceni, da so bila njena prizadevanja za javnofinančno konsolidacijo zadostna, a so na višino primanjkljaja neugodno vplivali nepričakovani zunanji dejavniki, kot je recesija. Ta odpustek lahko Slovenija pričakuje tudi zato, ker Bruselj na splošno preusmerja pozornost z zategovanja pasu na reforme.

Ocene proračunskih in reformnih načrtov so sicer sklepna faza evropskega semestra, cikla tesnejšega usklajevanja proračunskih in reformnih politik članic, ki ga je Unija uvedla kot odgovor na krizo z željo izboljšanja gospodarskega upravljanja za preprečitev novih kriz.

O sredinih priporočilih in predlogih komisije bodo nato v prihodnjih tednih razpravljali in jih potrjevali finančni ministri EU, dokončno pa jih bodo potrdili voditelji članic EU na zasedanju 27. in 28. junija.

Za Slovenijo bo ta ocena najpomembnejša

Priporočila sicer dobijo vse članice. Gre za živ proces. Reformni in proračunski načrti članic namreč niso nekaj enkratnega, dokončnega, zaokroženega in samozadostnega, tako je že, ko jih članice pošljejo v bruseljski pregled, jasno, da zadnja pika še ni postavljena.

Za Slovenijo bodo tokratne ocene pomembnejše kot kdaj koli prej zaradi vprašanja, ki že mesece visi nad državo – ali bo sposobna sama rešiti svoje probleme ali bo morala zaprositi za mednarodno finančno pomoč. V Bruslju so doslej uradno vsa ugibanja o programu pomoči za Slovenijo zavračali.

Tudi premierka Bratuškova je nedavno po svojem prvem bruseljskem vrhu zatrdila, da si v Uniji nihče ne želi nove države v programu pomoči in da podpirajo prizadevanja Slovenije. Poudarila je tudi, da se Slovenija svojih težav zaveda, da ve, kako jih mora reševati, in da jih bo tudi rešila – sama.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Roman Hren
29. 05. 2013 00.31
+2
Če se pri nas ne naredi popolna čistka med državno upravo, če se ne obračuna z neodgovorno politično elito, ki je s svojimi spopadi za oblast uničila državo, potem nam nobena trojka ne bo pomagala! Dokler nihče za nič ni/ne/nebo odgovarjal, sprememb ne bo! Celotna državna uprava je po zaslugi politike v razsulu!
Tonček Balonček
29. 05. 2013 09.25
-2
S temi bo obračunal JAnša, takoj ko s evrne oziroma najkasneje čezu dve leti, on je naš rešitelj, že 25 let!
Tonček Balonček
29. 05. 2013 09.28
-1
Slovenija mor začeti intenzivno pripravljati na to, kako bo organizirala državo in družbo potem, ko se bo Janša umaknil. »Ugotovili bomo, da je bilo še najlažje dejanje umakniti Janšo z oblasti in veliko težje odpraviti posledice njegove enoletne vladavine,« meni Miheljak. Pri tem je opozoril na »kadrovsko revolucijo«, saj da je ta vlada državni aparat prepredla s svojimi strankarskimi pripadniki. Kdo je na to opozoril, boljševik Miheljak?!
Terezinka
29. 05. 2013 09.48
+0
Tonček, vsega res ni skuhal sam Janša. Je pa res, da je z takim načinom dela začel V kolikor je bil tako "nedolžen" pri začetnem grehu TRGOVANJU Z OROŽJEM, zakaj ni dovolil poštene obravnave in preiskave. Stalno ponavljanje, da ni dokazov ne daje resnega opravičila vsem tistim, ki pač nismo člani in podporniki SDS. On je vspostavil pravilo, da je politik nedolžen do pravnomočne obsodbe, Popolnoma jasno pa je, da pravnomočne obsodbe ni dolgo, dolgo.... V tem času vsi pljuvajo po sodnikih. Povejte mi kateri sodnik bo obsodil nekega her..a
resssssss
28. 05. 2013 23.03
+5
o hvala europa, hvala ker ne bo sankcij, se ponižno klanjam !
iGURT
29. 05. 2013 07.22
+2
iGURT
28. 05. 2013 22.48
+4
Janša povzročil večmilijardno bančno luknjo Nekdanji član uprave AUKN Marko Golob pa se je odzval na govor Janše v delu, ko je premier ocenil, da je tisti, ki je povzročil večmilijardno bančno luknjo, ukradel državo. Golob se s to tezo strinja, a opozarja, da je ta oseba pravzaprav Janša, ki je v prvem mandatu zadolžil državo za več kot 25 milijard evrov, kar je večji znesek od skupne zadolženosti nekdanje SFRJ. Poleg tega je prva Janševa vlada, tako trdi Golob, zadolžila bančni sistem za 13 milijard, v času konjunkture pa povečala strukturni primanjkljaj z dveh na pet odstotkov BDP. Državni aparat prepleten s kadri SDS Predavatelj na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Vlado Miheljak meni, da se mora Slovenija začeti intenzivno pripravljati na to, kako bo organizirala državo in družbo potem, ko se bo Janša umaknil. »Ugotovili bomo, da je bilo še najlažje dejanje umakniti Janšo z oblasti in veliko težje odpraviti posledice njegove enoletne vladavine,« meni Miheljak. Pri tem je opozoril na »kadrovsko revolucijo«, saj da je ta vlada državni aparat prepredla s svojimi strankarskimi pripadniki.
iGURT
28. 05. 2013 22.49
-2
Terezinka
29. 05. 2013 13.26
+2
K tistemu dolgu bi bilo potrebno dodati še razne dolgove za garancije in delo, ki bodo postali državni, ker so podjetja, ki so jih najela šla v stečaj, Za kredite teh (predvsem ob gradnji cest) pa je dala garancijo država.
Tanek_led
28. 05. 2013 22.41
+2
Kaj zaj 24ur.com? Vi , ki vse novice prvi objavite. A tega da bose odpuščali pa ne?
helter skelter
29. 05. 2013 09.57
+1
iGURT
28. 05. 2013 22.22
-1
........še ne bo ukrepov desni pa v jok ? Ker zadnje čase vidim da se zelo navdušujejo nad vsako slabo novico glede Slovenije ( odkar ni janše )
Janja Dular 1
28. 05. 2013 20.56
+0
Vabilo na 1. redno sejo Skupščine ljudstva vabimo vas k nadaljnemu sodelovanju in udeležbi na 1. redni seji Skupščine ljudstva, ki bo v soboto, 1. junija 2013, v Ajdovščini. Z organizacijo skupščine se pridružujemo duhu vseevropskih protestov, ki potekajo 1. junija. Tokrat protest izvajamo na konstruktiven način, z iskanjem vsebinskih alternativnih rešitev za izhod iz krize in v duhu solidarnosti ter skupnega dobrega. http://za-misli.si/obvestila/1007-vabilo-na-1-redno-sejo-skupscine-ljudstva
BASILEIA RHOMAION
28. 05. 2013 20.07
+1
Viri ja bolj ukazi iz Bruslja.
Armin van buren
28. 05. 2013 20.42
+0
štrukljeviča in njegovih 40.000 pijavk ukinit in podobne in se bomo izvlekli z njihovim denarjem lahko zaženmo gospodarstvo
Armin van buren
28. 05. 2013 20.43
+3
vsem sindikatom vse pobrat in tajkunom in bomo cveteli kot gobe po dežju
Terezinka
29. 05. 2013 09.52
+1
A potem, ko sindikatov ne bo bodo lastniki kar dvignili plače, odobrili plačane prevoze, dali 13 plačo in regres. Naši lastniki so pa ja dobri. Norec, sindikate spucat hlapcev in tistih, ki so podobni Semoliču, ki se za delavce v njegovem sindikatu ne bori dovolj, ne pa odpustit take kot je Štrukelj. Če bi bil Štrukelj namesto Semoliča bi verjetno prej dvignil svoje članstvo in ne bi imeli takega izkoriščanja in neplačanih plač, prispevkov in še česa
Robin Gunner
28. 05. 2013 20.01
+9
Viri iz Bruslja: Zaradi neuravnoteženega proračuna še ne bo ukrepov Ja itak, sej to bo treba uredit sele do leta 2015. Zato so tud sprejel fizkalno pravilo. Je pa res da nase banke rabijo vec kot 900 miljonov ker so pred nekaj casa govorili o 4 miljardah dokapitalizacije. Rdecega kartona zdej ne bomo dobil (ker smo sprejeli fizkalno pravilo da se omeji brezglavo zadolzevanje), bomo pa dobil rumenega zaradi laganja glede realnega stanja v bankah.
RiS_1
28. 05. 2013 19.25
-6
OBDAVČIT CERKEV in zarubiti gozdove cerkva nepremičnine, in za cerkvi pobirati najemnino. Gozdove posekat in dati kvaliteten les slovenski lesni industriji po ugodni ceni in iz tega se naredi dober izdelek in odpre se kakšno novo delovno mesto, ne da denar rima v RIM in da ga pere MARIBORSKA NADŠKOFIJA...!!!
RiS_1
28. 05. 2013 19.28
-3
Problem v sloveniji da je še kar velika populacija zaslepljena z pokvarjeno cerkvijo, vendar nimam čisto nič proti veri, samo delovanje cerkve je pa SRAMOTNO in to podpirajo zaslepljene kokoši, da vas ni sram, te dolgove bodo vsi plačevali, tudi na duhovnike bi lahko kakšno rekli vendar ni besed za določene, ki molzejo in se vozijo z mercedesi, na naš račun.
Robin Gunner
28. 05. 2013 20.07
+10
poslusi kekec, nimam nic proti da so vsi obdavceni enako. sem pa proti nacionalizaciji tuje lastnine pa je lahko ta cerkvena, tvoja, moja ali odkogar koli drugega. mi imamo ze danes problem da je vse pod drzavo in tega ne znamo upravljati, to se vidi danes po vseh propadlih podjetij, in iz zgodovine prejsne drzave, ko je zaradi drzave same propadla drzava. kaj bi sele bilo da bi drzava bila lastnica zemlje ali premozenja fizicne ali pravne osebe katero si kupil, podedoval ali dobil v dar. sli bi po poti zaostale kube in severne koreje.
Bouš?
28. 05. 2013 20.28
+4
Meni pa ni prav da je cerkev dolzna 1200000000e upnikom pa noče niti slišat o tem da bi kaj prodala in vrnila državljanom slovenije! Zakaj moram jaz zdaj plačevat njihove grehe, zakaj???!
iGURT
28. 05. 2013 19.20
+3
Ujeli storilca! Zaupanje v pravno državo bo kmalu porvnjeno! 3.500€ škorde & vožnja po Dupleku = 3 leta zaporne kazni okradeni delavci in milijonski koruptivni posli = 14 mesecev zaporne kazni korupcija bivšega pr nezakonito posredovanje, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic ter ponarejanja listin / s pomočjo korupcije pridobljeno občinsko stanovanje = 7 mesecev zaporne kazni / pogojna kazen 1,7 milijona € premoženjske korist v NLB = morda pohvala ali skromen darilni paket? "Z navedenim dejanjem je osumljenec povzročil za okoli 3.500 evrov gmotne škode. Policisti so ga ovadili zaradi odvzema motornega vozila, grozijo pa mu do tri leta zapora."
imperialist
28. 05. 2013 18.46
+5
Uboge ovce komunistične, tovariši kapitalisti vas bojo rešili vseh muk, adijo pamet, od nekdaj sem mislil da smo slovenci napreden narod.
Shisui
28. 05. 2013 19.14
-1
iGURT
28. 05. 2013 19.21
-1
eden vidnih komunistov je / bo, v kratkemobsojen na 2 leti zaradikorupcije - čakam še da se zjasni trgovina z oržjem iz 90 ... čakam...
kvajezdejpolživijo
28. 05. 2013 18.45
+4
A res ne razumete,da vsako leto vzamemo nov kredit,da lahko odplačujemo obresti starih kreditov... Prav je,da za denar,ki nam ga posojajo,od nas zahtevajo,da predebela in razpuščena država začne hitro in radikalno shujševalno kuro. Le z ukrepi na področju bank,odprodaje državnih deležev v podjetjih in s postopno uravnoteženostjo proračuna si lahko povrnemo verodostojnost in damo močan signal tistim,ki nas gledajo od zunaj in od katerih smo odvisni. Smo šele na začetku poti okrevanja....
Terezinka
29. 05. 2013 10.24
+1
To je res tako in to se nadaljuje od tistega momenta, ko so tajkuni najeli kredit, ko je država dala garancije
macek_garfield
28. 05. 2013 17.58
-3
... skrajni cas ... da slovenija zapusti to birokratsko EU ... ki samo izkorisca in redi EU birokrate kot je baroso ...
kvajezdejpolživijo
28. 05. 2013 18.29
+11
Skrajni čas,da nam bo nekdo realno povedal,kje smo in kam gremo... Sami tega očitno nismo sposobni.
24vohomurckov
28. 05. 2013 17.03
+2
..kakšnih ukrepov??...saj je manj zadolžena,kot ostale eu članice,ki jih ujčkajo na svojih nedrjih!! kaj sploh hočejo??
Shisui
28. 05. 2013 17.59
+8
Državo na kolenih, ki bo potem z veseljem sprejemala 50% nižje plačano delo iz Nemčije.
AlternativeFacts
28. 05. 2013 16.53
+7
Kol\'k neimenovanih virov pa vi premorete. Zadnjič ste opletali da bodo sankcije, a don\'s ko ste šli po solato na plac ste pa to informacijo dobil?
Kaktus111
28. 05. 2013 16.56
-7
To je pa čist odvisen kolk slušateljev ima Janez .. pa takih ...
imperialist
28. 05. 2013 18.59
+5
Ja komunist naj bo ma ne v Sloveniji, severna koreja vas vabi
Ata_Smrk
28. 05. 2013 16.50
+16
Alenćê, stol se ti trese... Janko, zadnji odgovor...?
ksenak2
28. 05. 2013 16.37
+1
najprej naj zaostrijo zakon o korupciji, ki naj postane zločin in veleizdajo države in njenega ugleda. Janša in Bavčar pa naj čimprej končata skupaj v čuzi, kot sta skupaj že v prvih dneh osamosvojitve državo pahnila v korupcijsko kolesje in moralno zavrženo vojno dobičkarstvo.
xyxyxyxyxyxyxy
28. 05. 2013 18.06
+1
se strinjam oba "osamosvojitelja",ki sta se okoristila takoj v zapor za 20 let
imperialist
28. 05. 2013 18.50
+5
Ja gospodje , prvo bo treba vse vaše tovariše zapret potem pa šele Janšo in ostale.
01xxy
28. 05. 2013 16.35
-7
Kaj je sedaj to? Ali Bruselj gleda le v kratka krila? Kaj pa mnenje Brščiča? Pa Lahovnika? Pa Njega?
Kaktus111
28. 05. 2013 16.53
+3
Slaba mnenja , kot slabi krediti ..pa taku ...
01xxy
28. 05. 2013 17.15
+1
Zakaj minusi? Ali Brščiču ne verjamete?
xyxyxyxyxyxyxy
28. 05. 2013 18.06
-1
brščič janšev ekonomist ni verodostojen
imperialist
28. 05. 2013 18.53
+8
ja vaš mencinger je pa odličen morada za kakšno banano republiko bi bil še dober
RiS_1
28. 05. 2013 16.18
-1
OBDAVČIT CERKEV in zarubiti gozdove cerkva nepremičnine, in za cerkev pobirati najemnino. Gozdove posekat in dati kvaliteten les slovenski lesni industriji po ugodni ceni in iz tega se naredi dober izdelek in odpre se kakšno novo delovno mesto, ne da denar rima v RIM in da ga pere MARIBORSKA NADŠKOFIJA...!!!
European_Ieft
28. 05. 2013 16.29
+9
RiS_1
28. 05. 2013 16.36
-5
Pojoča travica ti je mama, dolgove cerkva naj sama cerkev pokrije ali pa cerkvene miši, ne da narod krije vse lumparije in okoriščenja cerkva na račun države pod Janševim okriljem.
xyxyxyxyxyxyxy
28. 05. 2013 18.08
+0
tukaj so z minusi naskočili klerikalci, ne smeš niti pomisliti proti RKC
Raumdeckung
28. 05. 2013 16.00
-2
Slovenija bi imela preveč denarja če bi vsi, ki so kradli vrnili denar nazaj. Samo, da ukineš cerkev prišparaš čez 200 milijonov € na leto. :)
vezuv_
28. 05. 2013 16.07
+6
in če bi EU vrnila Sloveniji tisto, kar je morala na zahtevo EU plačati kot pomoč Grčiji, Španiji.....
en lisjak
28. 05. 2013 16.14
-1