Slovenija

Viri iz Bruslja: Najprej neodvisna ocena o stanju slovenskih bank, nato odobritev slabe banke

Bruselj, 12. 06. 2013 17.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Izvedba neodvisnega zunanjega pregleda kakovosti aktive slovenskih bank je pogoj za odobritev prenosa slabih terjatev na slabo banko, so danes v Bruslju povedali viri pri EU. To je sicer po oceni virov mogoče izvesti razmeroma hitro, pred poletnimi počitnicami.

Prenos slabih terjatev na slabo banko mora odobriti Evropska komisija, saj gre v osnovi za državne pomoči. Dokumente o Novi Ljubljanski banki je komisija že dobila, o Novi kreditni banki Maribor še ne. A prenosa terjatev v nobenem primeru ne bo odobrila, dokler ne bo izveden neodvisen pregled kakovosti stanja v bankah, so povedali viri.

Korupcija
Korupcija FOTO: Thinkstock

K neodvisni oceni stanja slovenskih bank je Evropska komisija pozvala Slovenijo v priporočilih 29. maja, ki jih je podala na podlagi ocene slovenskega proračunskega in reformnega načrta, ker dvomi o verodostojnosti ocene Banke Slovenije, da bo za dokapitalizacijo bank dovolj 900 milijonov evrov.

Slovenija naj ukrepa "za najem neodvisnega zunanjega svetovalca v juniju 2013, ki bo opravil pregled kakovosti aktive bank v celotnem sistemu". To naj konča v letu 2013 in zagotovi hitrejši napredek v primeru dveh bank (NLB in NKBM), ki sta že predmet postopka državne pomoči, da se bo pospešilo izboljšanje njunih bilanc stanja," piše v priporočilih komisije.

Slovenska premierka Alenka Bratušek je sicer 22. maja v Bruslju na vprašanje tujih novinarjev o verodostojnosti ocen, da potrebujejo banke 900 milijonov evrov, poudarila, da so te ocene po potrebi pripravljeni še enkrat preveriti, a pod pogojem, da to ne bi ustavilo postopka čiščenja bančnih bilanc, saj Slovenija z njim zamuja že več let. Ob tem je tedaj na novinarski konferenci po koncu vrha Unije še pojasnila, da so slovenske oblasti Evropski komisiji že poslale prvi dokument, povezan s prenosom terjatev na slabo banko, in sicer o sanaciji NLB, in da upajo na njeno hitro soglasje, da bodo lahko slabe terjatve na slabo banko prenesli že junija.

Proračunski in reformni načrti Slovenije so sicer po oceni virov razmeroma kakovostni in verodostojni, a njihovo izvajanje je treba začeti takoj in biti mora dosledno. Za zdaj kaže, da izvajanje načrtovanih ukrepov poteka dobro, a Slovenija nikakor ne sme zapravljati časa, so še opozorili viri pri EU.

Slovenija je dobila 29. maja iz Bruslja devet podrobnih priporočil s konkretnimi roki za njihovo izvedbo. Najpomembnejše je po navedbah virov priporočilo, ki se nanaša na banke. Ključno pa je tudi priporočilo, povezano z odpravljanjem presežnega javnofinančnega primanjkljaja, ki od Slovenije terja konkretne ukrepe v oktobru.

Z "dvojčkom" nad Slovenijo, če ne bo dovolj hitra in ubogljiva

Viri pri EU so tudi danes ponovili že večkrat slišane besede – Slovenija je v težkem položaju, a pomoči ne bo potrebovala, če bo ukrepala hitro in odločno. Vse roke in priporočila je tako treba po navedbah virov razumeti kot vodilo po poti ukrepanja, s katerim se bo država izognila programu pomoči.

Če Slovenija priporočil ne bo jemala resno, na primer če bo roke močno prekoračila brez tehtnih utemeljitev ali če se bodo kršitve kopičile, bo komisija ukrepala. Kadar koli lahko sproži postopek zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij. A to ni edini vzvod, ki ga ima na voljo. Še verjetneje je, da bi v tem primeru uporabila mehanizem okrepljenega nadzora, ki jih uvaja dvojček, pravijo viri.

Dvojček je zakonodajni sveženj, ki je začel veljati konec maja. Krepi nadzor nad nacionalnimi proračuni članic z evrom in na splošno nad državami s finančnimi težavami. Za članice, ki so v postopku zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja, uvaja nov sistem okrepljenega nadzora, ki terja od problematične članice redno obveščanje o ukrepih, komisiji pa omogoča več vpogleda v ukrepanje članice.

Pomembna novost, ki jo prinaša dvojček, je to, da bo lahko komisija v skrajnem primeru po novem predlagala, naj problematična članica zaprosi za program mednarodne finančne pomoči, medtem ko je bilo to uradno doslej izključno v rokah članice. Predlog komisije morajo sicer potrditi članice.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

u3pm
13. 06. 2013 10.59
+3
vsak rdeček------- tvoje državne sramote na portalu ne smejo niti omenjati....pred dnevi so se ji smejali v avstriji,včeraj in danes se ji smejijo v italiji.................manj ko se jo vidi bolje se ljudje počutijo...........sicer pa je blizu plagiat in volitve......šoltes natreniran
Terezinka
13. 06. 2013 11.05
+0
Nekaj je lahko blizu, drugo je pa že 20 let tukaj
Mb128
13. 06. 2013 10.52
Ja, zgleda da k nam prihaja ECB. Za njo pa bodo prišli preostali jezdeci Apokalipse. A bomo takrat ko bodo prispeli še vedno imeli rdečebelo optiko?!
Terezinka
13. 06. 2013 11.10
+0
To ni optika. Pri nas je realnost. Državo so nam novi kapitalisti, ki jih imenujemo tajkuni, ukradli. Pokradli so vse kar je država imela in izgleda, da je kljub vsemu kar dosti imela. Kljub temu, da se govori, da državno premoženje ni vredno, da nosi le izgube, se levi in desni z tistimi, ki ne vedo kam spadajo še danes borijo, da bodo poleg ob delitvi in razprodaji. Ker nam oziroma jim tudi EU ne zaupa, da ne bodo naredili še več dolga državi si jemlje EU pravico pogledati kaj delajo. Bolj kot mi se namreč zavedajo, da Slovenija ne bo zmogla vrniti vseh pufov, če jo bodo v korist tajkunov še bolj zadolžili. Zato ne dovoli, da se v breme države prenese v slabo banko vse prijateljske dolgove
Terezinka
13. 06. 2013 10.03
+1
Kljub vsemu, da nam nadzor Bruslja ni ravno izkaz zaupanja je zame bolje, da pregledajo bruseljski strokovnjaki kaj bodo odpisovali v breme države in prenašali v slabo banko kot pa, da bi to delali neki naši politični nadzorniki in bi pregledovale neke parlamentarne komisije. Za DRŽAVO JE BOLJŠA REALNA SLIKA KAJ JE DOBILA V BREME IN ZAKAJ
Ciganskavlada
13. 06. 2013 09.15
+2
Neodvisno oceno o stanju bank bo delal evropski serator in finančni superstrokovnjak Milan M. Cvikl.
Terezinka
13. 06. 2013 10.05
+2
Ki mu mogoče naša politika ne zaupa, ki pa je v ekipi EU sprejet. Mogoče le ni tako slab. Veš ciganska vlada pravijo, da družba lopovov dela še večje lopove. Jaz ti pa povem, da prilka dela tatu in v kolikor "moraš" za nekoga krasti se te prime kaj ukradenega.
SMRDIsmrdiSMRDI
13. 06. 2013 08.40
+3
No in jim bojo vseeno dal 500mio EUR....ja ptička vam materina( vagina vam materina) a ste normalni....pol pa še če ne bomo poslušni...haaalllooooo....ljudje vojna bo!!!
SMRDIsmrdiSMRDI
13. 06. 2013 08.41
+2
Nadmudril sm Admina....hahaha....tko k oni nas...hahaha
bema1201
12. 06. 2013 23.29
+10
Kučan in Zemljarič ne marata tujih nadzornikov da Udba lahko ropa slovenske državljane še naprej.Jankoviču 350000EUR, Pogačarju 750000EUR kredita.Oba Kučanova frenda iz Foruma 21.
Terezinka
13. 06. 2013 10.09
+2
Saj ne vemo kdo vse je še dobil? To kdo je čigav "frend" pa je pri takih stvareh v tem momentu težko reči. Nek Pogačar je dobival vseskozi kredite na NLB in tudi drugje. Tudi o Jankoviču in njegovih kreditih je bilo veliko rečenega. Je pa brez dvoma, da so v upravi in v nadzoru NLB sedeli prijatelji vseh tako Foruma kot tudi Zbora. Kredite so dobili vsi od RKC do strank in raznih tajkunov.
iGURT
12. 06. 2013 22.37
+3
Borut Pahor – borec za diktaturo centralizma EU 12. junij 2013 by Don Marko M Dogaja se. Bratuškova gre na kolena pred Frančiška. Rabi čas. Frančišek bo hvaležen za njen čas na kolenih. V Grčiji so, po 75 letih, đast lajk det politiki zaprli nacionalno rtv. 2.5k nezaposlenih v trenutku. Fantje in dekleta novinarji so si pač dovolili preveč demokracije pri poročanjih o resničnem poslanstvu EU. V Bruslju pa so se birokrati na to potezo zaprtja odzvali z “to je njih avtonomno dejanje grškega parlamenta”….. Nobenega zgražanja, nobenega protesta, nobene zahteve grškim politikom po odpravi tega ukrepa zaprtja nacionalke niso birokrati Bruslja sprožili. Niti besede sočutja. Nič. Hladno birokratsko. Kot bi ne nič naročili. Tako je pač, če si v Ustavo zapišeš “Zlato pravilo”. V njem je nedvoumno zapisano tudi – naredi kar hočeš, a le kar ti naroči Bruselj. Ne več, ne manj, natanko to in natanko takrat. Saj veš, Zlato pravilo je tudi v naši Ustavi. Nekoliko več panike pa je po svetu povzročil Edward Snowden, bivši uslužbenec Cie, ki je šokiral, da ameriški Big Broder, pod krinko nacionalne varnosti, snema na milijarde pogovorov in podatkov vsega človeško živega. Pa je to res šokantna novica ? Je in ni. Kdor je pač kdaj živel v prepričanju, da je na spletu in/ali telefonu, sploh pametnem, varen, je seveda živel v iluziji. A to sem itak že dovolj krat povedal. Sploh pa je to temo o snemanjih začel že Wikileaks že pred leti. Razlika pri Edwardu, ki je kot najdragocenejši človek ta hip na varnem na Kitajski, kar tudi ni naključje, je le v tem, da ima Edward dokaze za ta početja seveda zgolj in edino demokratične ZDA. In zato se je skala začela valiti po hribu navzdol…. Prve tožbe proti ameriški vladi so že začele padati kar od američanov samih, zaradi kršenja jim pravic Ustave. Zelo hitro pa se hočejo iz godlje izvleči tudi pri Googlu, Facebooku in Microsoftu, ki zahtevajo od kavbojske administracije dovoljenje za objavo njih zahteve za dostop podatkov o uporabnikih. V igri so propadanja imperijev….. Pri Twitterju pa so še tiho. A tiho ni bil Mussomeli v Ljubljani, ki je na vprašanje, ali mora ta afera sekirati tudi naše državljane, odgovoril sicer iskreno spontano, a vse prej kot diplomatsko : “Ne, to imamo samo za tiste, ki so proti nam”. In jaz sem proti njim…. Sicer pa, kaj bi se sploh ubadali s to problematiko ZDA. Imamo mi svojo službo za te zadeve – Sovo. Ki že 10letja počne natanko to, kar ameriška demokracija v tem primeru in razlika je le v tem, da nas naši pač ne motijo. In nekako bolj v senci teh dogodkov, se je Strasbourgu zgodil predsednik naše male podalpske Borut Pahor. Tokrat v medijih namerno ali ne, vsekakor pa neupravičeno, Pahor ni dobil tiste potrebne pozornosti. In čeprav bi jo, po mojem, ravno tokrat moral dobiti več, kot kdajkoli prej. Borut Pahor je namreč v Strasbourgu, poln vzhičenosti PMSa, da so ga še vsi kolegi birokrati gledali, kot bi mu zlata ribica izpolnila tri želje, izrekel usodne besede za vse naše državljane, celo za vse evropejce EU. Pahor je v extazi navdihu namreč izjavil : “Čas je za centralizirano EU !” In potem je govoril in govoril. Brez dihat vmes. Govoril vse o tem, kako si sam predstavlja centralizirano EU. Aja, pa kako je že celo življenje zagrižen evropejec ni pozabil povedati. Predstavil je svojo vizijo EU, bil je edini, vizijo centralizacije. Ne vem sicer, koliko je komu znan pojem “centralizacija”, a dobro vem, da je bila centralizacija prvi in glavni krivec nekoč odcepitve od Jugoslavije. Praktično nihče se namreč takrat ni več strinjal s tem, da centrala v Beogradu diktira tempo in pravila Sloveniji. Tudi naši mali podalpski, kot vsem republikam. Ni nam bilo všeč, da je centralistična Jugoslavija določala poglavitne zadeve, čeprav smo v takšni centralistični ureditvi še vedno imeli dovolj maneverskega prostora samorazvoja. Od Juge Slovenija ni bila odvisna, prej obratno. Od Evropske Unije pa je Slovenija odvisna. Zgolj in edino odvisna. V Jugi je bil mali človek zakla
iGURT
12. 06. 2013 22.38
+0
Ni nam bilo všeč, da je centralistična Jugoslavija določala poglavitne zadeve, čeprav smo v takšni centralistični ureditvi še vedno imeli dovolj maneverskega prostora samorazvoja. Od Juge Slovenija ni bila odvisna, prej obratno. Od Evropske Unije pa je Slovenija odvisna. Zgolj in edino odvisna. V Jugi je bil mali človek zaklad, v EU je mali človek balast. Odvečen balast. Ja, drage moje in dragi vaši, sploh ne dvomim več, da se je Borut Pahor zelo nalezel svoje Princeske, kot ne dvomim, da se je izjemno nepozabno dokazal s svojo vizijo prihodnosti EU. Izkušnje je nabiral v Jugi od najboljših. Saj ne, da se neka tiha občasna centralizacija v EU ni dogajala do sedaj, a vsi so bili uradno tiho o tem. Zdaj pa je Borut Pahor prvi povedal in zahteval na glas, zelo na glas, da centralizacija postane uraden režim EU. Pahor zahteva – diktaturo centralizma EU. In kar je najhuje – dobil jo bo. Mi pa bomo ponosni, da imamo tako lepega predsednika. Don Marko M p.s. Postani aktiven in ponosen del realne zabavne druščine Hočem, da se to zapiše v Ustavo !
Gaja Bobek
12. 06. 2013 21.16
+4
draga vlada dragi bruselj kdo pa bo plačal slabo banko, a lopovi, ki so naredili banko, da je slaba? Kaj za boga milega pa imam jaz s temi goljufi, da me kradejo prsiino za svoje barabije? Prav gotovo sledi pošten odgovor, hahahahhahha
SSS-SSS
12. 06. 2013 21.05
+8
glede na situacijo me šokira samo še informacija, da zoki zajaha slabo banko
Terezinka
13. 06. 2013 10.21
+2
Ma saj ni Zoki največji dolžnik. Imenuj vsaj pravega velikega dolžnika
SSS-SSS
12. 06. 2013 20.37
+4
glede na situacijo me šokira samo še informacija, da zoki zahaja slabo banko.
suckers
12. 06. 2013 18.38
+19
koncno so zaceli pritiskat na NLB. Gospoda se misli delat norca iz EU. No go. Le tako naprej !
iGURT
12. 06. 2013 18.16
+2
"Viri pri EU so tudi danes ponovili že večkrat slišane besede" Viri ? kakšni viri ?, lahko lepo prosim imena in priimke ali samo natolcujemo ?
BULDOH
12. 06. 2013 18.11
+24
V NLB-so zavrnili tuje nadzornike,bomo videli, kaj poreče Evropa...
Terezinka
13. 06. 2013 10.16
+2
trenerka, EU je že Šušteršiču povedala, da v breme države ne bo prenašal vseh kreditov NLB. Hoteli so vedeti kaj, koliko in komu bo država plačala. Ta transparentnost je bila problem in sedaj jo imajo in jo bodo imeli. Pravilno, da ne zaupajo, da bodo to gledali in debatirali naši poslanci in naši skorumpirani politiki tako tipa JJ kot ZJ. To so bile pomankljivosti reform vlade JJ pri slabi banki in Holdingu. Bruselj ne dovoli, da še enkrat povečajo državni dolg v korist političnim prijateljem, ki so zafurali lastninjenje
Terezinka
13. 06. 2013 10.20
+2
Zavedajo se namreč, da bi v tem primeru zafurali tako globoko, da bi od vsega državnega premoženja zares ostala 0 na vrednosti in novi milijoni oziroma milijarde dolga v breme države. Zaradi tega bi potem res morala priti pomoč EU in ne le trojka v kontrolo. Kako bi poslancem zaupali kontrolo, če niti vedo ne kaj pomeni kontrola trojke
dajno
12. 06. 2013 17.49
+33
Mi ne rabimo še ene slabe banke, ker imamo same slabe banke!