Zimski športi

Viktor An v eni uri do dveh zlatih medalj

Soči, 21. 02. 2014 21.39 |

Ruski hitrostni drsalec na kratkih progah Viktor An je v manj kot uri osvojil kar dve zlati medalji. Najprej je slavil v posamični konkurenci na 500 metrov, kasneje pa še v moški štafeti na 5000 metrov.

Viktor An se je s tem prebil na četrto mesto najuspešnejših zimskih olimpijcev, Rusija pa na drugo mesto lestvice medalj v Sočiju. An ima šest zlatih medalj, tri jih je osvojil v Torinu pred osmimi leti - takrat je bil še reprezentant Južne Koreje -, tri pa na zdajšnjih igrah. Ima tudi dva brona, prav tako enega iz Torina in enega iz Sočija. Na večni lestvici najboljših zimskih olimpijcev so pred njim trije športniki, norveški biatlonec Ole Einar Bjoerndalen, norveški smučarski tekač Bjoern Daehlie in ruska smučarska tekačica Ljubov Jegorova. Zlata v moški štafeti so se poleg Ana veselili Semen Jelistratov, Vladimir Grigorev in Ruslan Zakarov. Drugi so bili Američani v zasedbi United States Eduardo Alvarez, J.R. Celski, Chris Creveling in Jordan Malone. Za Kitajsko so bron osvojili Dekuan Čen, Tijanu Han, Jingnan Ši in Dajing Wu. Še pred štafeto je An slavil v tekmi na 500 metrov, kjer je bil drugi v štafeti bronasti Kitajec Dajing Wu, tretji pa Charle Cournoyer.

Viktor An
Viktor An FOTO: Reuters

V hitrostnem drsanju na kratkih progah je padla še ena končna odločitev, in sicer pri ženskah na 1000 metrov. Zmagala je Južna Korejka Seung-Hi Park, srebro je osvojila Kitajka Kexin Fan, bronasta pa je bila še ena Korejka, Suk Hee Šim. Z današnjim uspehom ruskih hitrostnih drsalcev se je Rusija povzpela na drugo mesto lestvice osvojenih medalj po državah na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju. Z desetimi zlatimi odličji vodi Norveška, Rusija jih ima devet. Devet zlatih medalj imata tudi Kanada in ZDA, a ima Rusija v skupnem seštevku več medalj kot Kanada (26:24) in več srebrnih odličij kot ZDA (deset proti sedem). Vendar iger še ni konec, pred nami sta še dva tekmovalna dneva in lestvica se še lahko spremeni.