Stockholm, 22. 09. 2013 09.21 |

Slovenski speedwayist Matej Žagar je na predzadnji dirki svetovnega prvenstva v švedskem Stockholmu osvojil drugo mesto. Žagar je že tretjič v tej sezoni po dirkah v Bydgoszczu in Koebenhavnu stopil na drugo stopničko.

V rednem delu dirke je Matej Žagar odlično začel. V prvih treh vožnjah je trikrat zmagal, nato bil enkrat drugi in enkrat tretji ter se z 11 točkami zanesljivo uvrstil v polfinale, kjer je takoj po startu prevzel drugo mesto, ki ga ni več ni izpustil iz rok. V finale se je slovenski večkratni prvak uvrstil kot četrti, kar je pomenilo, da ni imel možnosti izbire startnih mest in se je moral sprijazniti s položajem C, iz katerega je sicer ta večer startal najbolj pogosto. Najslabši start v finalu pa je po svoji navadi premeteno izkoristil za napad po notranji strani prvega zavoja in na vhodu v drugi zavoj je bil že v vodstvu. Še tretjič letos je tako vodil v velikem finalu. A ga je startni manever stal kar precej hitrosti, saj si je Iversen, ki je vozil za njim z boljšo linijo, lahko nabral dovolj hitrosti, da je v drugem krogu šel mimo njega. "Če bi rekel, da sem razočaran zaradi še tretjega drugega mesta, bi lagal, moram biti odkrit in si priznati, da sem dejansko najslabše startal in sem tako lahko zelo zadovoljen z izkupičkom. Namesto na četrtem sem pristal na drugem mestu. Iversen je imel zaradi mojega prehitevalnega manevra možnost, da si je nabral dovolj hitrosti in me je tako tudi prehitel," je bil z razpletom zadovoljen Žagar in dodal: "Seveda bi si želel že tukaj, na svoji 40. dirki za VN, zmagati, a zadovoljen sem z največjim izkupičkom točk v moji karieri doslej in seveda predvsem z dejstvom, da sem si s tem praktično že dirko pred koncem zagotovil osmerico svetovnega prvenstva in dirkanje v svetovni eliti tudi v naslednji sezoni."

Matej Žagar
Matej Žagar FOTO: Mediaspeed

S tem se je, kot kaže, Žagar dokončno premagal urok skandinavskih dirk, kjer je prej zelo nerad nastopal. Ta teden pa je naslovu ekipnega švedskega prvaka s klubom Piraterna Motala dodal še drugo mesto na enem najlepših objektov za speedway. Žagar si je z novimi 15 točkami skorajda zanesljivo zagotovil tudi nastop v SP v naslednji sezoni. Neposredni nastop ima namreč zagotovljena prva osmerica skupnega seštevka, Žagar je zdaj trdno na sedmem mestu s 107 točkami. Avstralec Darcy Ward na osmem zaostaja že 14 točk. Od Poljaka Tomasza Golloba, ki je tokrat dirko brez točk končal v bolnišnici, pa ga loči že 18 točk. Gollob je po padcu v prvi vožnji utrpel hud pretres možganov in po prvih informacijah tudi premaknjeno vretence, zato še ni povsem jasno, če bo lahko v domačem Torunu, kjer bo čez 14 dni zadnja dirka letošnje sezone, sploh nastopil. V vsakem primeru pa bi Žagarju tudi ob morebitni Gollobovi zmagi z maksimalnim izkupičkom točk zadostovale vsega štiri točke za obstanek med najboljšimi.

Prav vodilni v svetovnem prvenstvu, Britanec Tai Woffinden, ki bi lahko že na tej dirki slavil svoj prvi naslov, se je zapletel z Gollobom in povzročil padec. Ob tem jo je skupil tudi sam, a mu je na koncu z zlomljeno ključnico kljub vsemu uspelo privoziti novih sedem točk. Hampel ga sicer še lahko premaga, čeprav ima že 16 točk zaostanka, a bi ob zmagi Poljaka z maksimalnim izkupičkom točk v Torunu 23-letnemu Britancu za naslov zadostovalo že šest točk.

1. Niels Kristian Iversen (Dan) 18, 2. Matej Žagar (Slo) 15, 3. Jaroslaw Hampel (Pol) 13, 4. Greg Hancock (ZDA) 13, 5. Darcy Ward (Avs) 15, 6. Krzysztof Kasprzak (Pol) 10, 7. Andreas Jonsson (Šve) 10, 8. Leon Madsen (Dan) 9 ...