Veriga dobrih ljudi

Ni človeka, ki lahko zapolni vrzel neizbrisne bolečine ob izgubi mamice

Ljubljana, 06. 10. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Anita Ogulin
Komentarji
9

Na slovo ni nihče od nas nikoli pripravljen. Nikoli, prav nikoli pa ne more biti na slovo starša pripravljen otrok. V mojo dušo in misli je sedla bolečina ob podrobnem poznavanju razmer in podpori mami, ki je pravkar zapustila ta svet. Željna življenja, srečna v svojem materinstvu in ponosna na svojo izjemno deklico, je več let kljubovala najhujši bolezni.

Zadnje obdobje sta bojevali bitko nad boleznijo skupaj s hčerko. Res, da je v času bolezni mamice postala že dekle, vendar še ni samostojna, ker je še v rednem procesu izobraževanja. Pred tremi leti je izgubila tudi očeta. Še bolj, kot je že bila, bo postala naša. Stali ji bomo ob strani. V vsem. Ob hkratnem zavedanju, da ni človeka, ki lahko nadomesti ali zapolni vrzel neizbrisne bolečine izgube srčne in skrbne mamice.

Anita Ogulin
Anita Ogulin FOTO: Miran Juršič

Ne vem, zakaj sem ob tem pomislila tudi na mamico, ki je pravkar poklicala. Obiskala nas je v visoki nosečnosti, ker je ostala sama. Zavržena in obsojana od vseh, ki so jo obkrožali. Sama s še nerojenim bitjecem, ki ne krivo ne dolžno skupaj z mamico ni zaželeno prav nikjer, saj jima gostoljubje, s tem pa tudi vrata, zapirajo čisto vsi. Sorodniki, sodelavci, prijatelji in znanci. Ona pa kljubuje sebi in drugim. Navzven pokončna in odločena v boju za svoje in detetovo mesto pod soncem, znotraj krhke duše pa je tako zelo ranljiva in potrebna spodbude, razumevanja, sprejemanja, tolažbe. Z eno besedo ljubezni. Ki bi ji pomagala prebroditi te težke trenutke samote. Ji ponuditi stanovanjce, ki ga bi pripravila za dobrodošlico novorojenčku in novi epizodi njunega življenja. Tudi ob njej bomo, saj ocenjujemo, da sama ne bo zmogla …

Podobno usodo je kruto izkusila tudi mamica, ki vsa drgetajoča in razburjena pripoveduje, da naj bi učiteljica v šoli grobo ravnala z njenim otrokom. Pravi, da zgolj zato, ker ni sledil uri pouka. Poskušam jo pomiriti. Usmerjam jo na pogovor z otrokom in učiteljico. Ni zadovoljna, ker se to, kot zatrjuje, ni zgodilo prvič. Ker pravi da čuti, da v šoli z njenima otrokoma ne ravnajo pravilno. In trdi, da zato, ker so revni, ker ne zmorejo tistega, kar imajo mnogi drugi otroci. Zlomila se je. Ne obvladuje se več in odločena je, da zapusti kraj in vse, kar se ji dogaja v tistem okolju. Želi drugam. Daleč stran od vsakodnevnega trpljenja, bitke za golo preživetje. Truda za enake možnosti njenih dveh otrok. Stran od ljudi, ki ji sodijo. Ni lena, je pa hudo bolna in njeno bolniško nadomestilo ji ne zagotavlja osnovnega preživetja. Čeprav je pridna in pripravljena čisto vsem pomagati z deli, ki jih zmore. Ni sprejeta, pravi, preprosto čuti, da ne sodi v okolje, v katerem je odraščala. Ker je postalo drugačno. Neprijazno do ljudi, ki se trudijo, pa ne zmorejo. Mamici in otrokoma že pomagamo na več načinov. Tudi s terapevti se dogovarjamo za pogostejše spremljanje stanja mamice.

Anita Ogulin je dolgoletna prostovoljka in človekoljubka, humanitarka, borka, ki živi za zgodbe, ki jih piše življenje. Je čutna, a hkrati energična ženska, ki svojo moč črpa iz svoje družine in narave, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma. Ni ji vseeno, v kakšni družbi živimo, in se za to, da se svet spreminja na bolje, goreče trudi vsakodnevno. Utrinke svojih dni zapisuje v dnevniku za našo spletno stran.

S sodelavkami nadaljujemo pogovor o problemih  družin, ki skozi vloge  dokazujejo resnično nepredstavljive stiske. Določamo vrstni red obiskov na domu in povabil na pogovor. Ogromno jih je. Komaj uspemo odgovarjati tudi na stiske, ki jih ljudje predstavljajo v elektronskih sporočilih, po telefonu in seveda nenapovedanih obiskih.

Na vratih se pojavi očka treh navihančkov. Dva sta že osnovnošolca, tretji bo postal drugo leto. Spoznala sem ga pred dobrimi petimi leti. Ko sta oba visoko izobražena starša ostala brez dela. Nista znala niti zmogla reševati stanja, v katerem sta se znašla s tremi otroki. Brez prihodkov, z minimalnima nadomestiloma za delo, ki sta ga prejemala le kratek čas, nista zmogla rednega plačila položnic. Nista zmogla niti osnovnega preživetja. Pogreznila sta se v tako globoko stisko, da nista bila sposobna niti odpirati kuvert z vsebino izvršb in pretečimi rubeži. Sram, da ne znata in ne zmoreta, ju je duševno in fizično dobesedno zlomil. Ne vem, kako je tedaj gospoda pot privedla do nas. Spomnim se, da je bil že na videz tako izčrpan in ubog, da sem ga ob prvem srečanju pobarala, če pokličem reševalno vozilo. Gospod ni zmogel niti pokončne hoje.

Obup, žalost
Obup, žalost FOTO: Shutterstock

Minevala so leta naše podpore družini na vse načine, ki jih nudimo. Doživeli so materialno oskrbo, finančno pomoč, vključevanja v različne dejavnosti in ustvarjanja socialne mreže. Najbolj pomembna za družino sta bila terapevtska obravnava in čas, ki ga je vsak od nas z veseljem podarjal vsem članom družine. In danes stoji pred menoj gospod, ki ga nikakor ne bi zmogla primerjati s tistim izpred let. Kot da gre za povsem drugo osebo. Pokončen, odločen, zbran predstavi novo poglavje družinskega življenja. Oba z ženo sta zaposlena. Dela imata veliko, celo preveč. Zaslužek pa zadošča za preživetje. Izkušnja, ki sta jo doživela v breznu revščine, ju je opremila z mnogimi, novimi spoznanji. Tudi s tem, da sta se kot partnerja razšla, kot starša pa še bolj povezala v vzgoji in skrbi za otroke. Uvid v probleme tistega časa z distance je odprl novo poglavje njunega življenja. In danes na tisto obdobje gospod gleda pozitivno. Hvaležen za vso podporo in skrb za njegovo družino v projektu Veriga dobrih ljudi, ki to omogoča, se danes tudi sam usmerja v pomoč šibkejšim od sebe. In hkrati razmišlja o nadaljevanju študija. Da bi lahko še bolj strokovno, pa hkrati z lastno izkušnjo, pomagal ljudem, ki doživljajo osebni in družbeni padec. Ki ni nujno poraz. Pogled z distance na probleme preteklosti lahko izkušnjo obrne na uvid, da je za mnoge prihodnost drugačna in celo boljša. Gospod je odhajal. Vzneseno in zares ponosno sem gledala ta odločen korak in najraje bi sklicala naše mlade, srčne sodelavce in prostovoljce ter podelila zadovoljstvo nove uspešne zgodbe.

Pozno popoldne me je na poti domov čakal zelo prijeten opravek. Mlada podjetnika, ki se ju spomnim še iz njunega otroštva, sta uspešno začela svojo podjetniško pot, pri tem pa nista pozabila na družbeno odgovorno ravnanje. Ko sem odhajala od njiju, s čudovito oblikovanim čekom, ki sta ga ustvarila skupaj s svojima ljubkima izbrankama, sta mi namenila tople besede: "Okolje nama omogoča podjetniško rast in midva bova vračala otrokom okolja, ki te sreče še nimajo. In dobro se še vedno z dobrim vrača."

Trdno verjamem, da je res tako. In prav zaradi tega, po mnogih desetletjih prostovoljstva, še vedno pomagamo in pomagam otrokom in družinam, ki nas potrebujejo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1573131
06. 10. 2019 20.35
+3
Tako grozo, ob izgubi starša, ne bom nikoli pozabila. Moja otroka, šoloobvezna, nista jokala, sta pa imela tak šok, tako tresenje, tako žalost, da se še sedaj, po treh letih, dajemo, da otrokoma pripada pomoč. Nobene pomoči niso deležni. Kot starš pa sem si sedaj sama našla plačljivo pomoč pa čeprav imam minimalno plačo.
RamzesII
06. 10. 2019 11.03
-15
"Stali ji bomo ob strani. V vsem. Ob hkratnem zavedanju, da ni človeka, ki lahko nadomesti ali zapolni vrzel neizbrisne bolečine izgube srčne in skrbne mamice." V čem je point, ji boste igrali mamo, a nima še očeta, tete, strica.
RamzesII
06. 10. 2019 11.02
-9
"vendar še ni samostojna, ker je še v rednem procesu izobraževanja" Čudno merilo. Pa ni to glavno merilo.
resslovenka
06. 10. 2019 09.47
+17
Hja... Revščina v otroštvu, ko se počuti otrok zapostavljenega v primerjavi z ostalimi je huda zadeva. Ko sovrstniki skupino sovrstnikov izključijo iz svojega kroga. Primerjanje, kaj si kdo lahko privošči, kakšne "firme" oblačil nosi, kaj imajo doma. I Phone pri 10 letih, električni skiro tudi, računalnik znamke.... ni da ni. Na drugi strani vrstniki, kjer komaj preživijo, morda odvisni od socialne pomoči. Si zamislite? Tudi včasih je bilo tako, ne v smislu današnjih dobrin temveč čisto osnovnih. Sicer dvomim, da danes učitelji razslojujejo otroke. So eni drugi časi. Verjamem pa, da so starši slednjih otrok občutljivi na vsako nianso ravnanja. Sami so prizadeti zavoljo svojega socialnega stanja. Otroci brez mamic.... Ah. To je res tragika otroštva. Poznam deklico, ki ji je mamica umrla, nedolgo nazaj. Očka lepi skrbi zanjo. Sorodniki pomagajo kakor lahko, pa vendar.... Težko je. Moja pokojna mati je izgubila očeta, ko je bila stara 6 let, mamo, ko je bila stara 9 let. Šla je skozi tragiko otroštva brez staršev ter matere samohranilke. Preveč za eno življenje. Pa vendar ni nikoli klonila. Le ena od tisoč in bogve koliko zgodb. Pa vendar nekateri pod težo življenja ali omagajo in rabijo družbeno pomoč, ali pa se postavijo na noge in so "bojevniki", ki jih nič ne spravi na kolena. In to je, kar v tem življenju šteje. Postaviti se zase in za svoje, do poslednjega diha.
upornik19
06. 10. 2019 08.27
-7
sej smo hoteli imet kapitalizem no zdej imate!!
NoviceResnice
06. 10. 2019 08.59
+7
V zadnjih letih človešto še nikoli ni bilo man revno.... je pa res da so razlike ki vedno bojo...in da vse laufa samo na hitra čustva...grem staviti da ti nisi in ne boš pomagal tem ..ker kapitalizem, komunizem, sistem so vedno samo ljudje
RamzesII
06. 10. 2019 11.06
matej1111
06. 10. 2019 08.08
-8
Skrajni levičar bi rekel, da mama ni potrebna.
Abica
06. 10. 2019 08.26
+5
Kaj je s tabo? Poln predsodkov, se takoj vidi.