Vasilij Žbogar ima v žepu odličje z EP

Nantes, 09. 05. 2014 18.21 |

Vasilij Žbogar si je že dan pred koncem evropskega prvenstva v jadranju v razredu finn, ki se končuje v morju pred francoskim v La Rochellom, že prijadral odličje (58 točk). Pred regato za kolajne, ki se bo predvidoma začela v soboto ob 14., je branilec naslova na drugem mestu.

Koprčan Gašper Vinčec, drugi slovenski predstavnik, bo v soboto jadral v zadnji regati in poskušal izboljšati trenutno 35. mesto (284 točk). Vasiliju Žbogarju lahko srebro odvzame le še Britanec Edward Wright (66 točk), sicer aktualni evropski podprvak, ki za slovenskim predstavnikom zaostaja za osem točk. Ker v regati za odličja nastopa najboljša deseterica, točke pa štejejo dvojno, pomeni, da mora biti Wright vsaj štiri mesta pred Žbogarjem, če ga želi prehiteti. Predzadnji dan EP v najelitnejšem olimpijskem jadralnem razredu sta bila dva plova. V prvi regati je Žbogar jadral odlično in zasedel drugo mesto. Prehitel ga je le Hrvat Ivan Kljakovič Gašpić. "Danes je bil zanimiv dan. Prvo regato je bil lahek veter in to sem hotel izkoristiti, da se približam prvouvrščenemu. Zelo dobro sem jadral in končal na drugem mestu, Scott pa je bil 15., kar mi je šlo zelo na roko," je dejal Žbogar.

Vasilij Žbogar
Vasilij Žbogar FOTO: Damjan Žibert

"V drugi regati je zopet pihalo močneje. Vedel sem, da bo Britanca težko premagati. Poleg tega me je Scott takoj na startu prijel, ker sem bil edini konkurent za prvo mesto. Kljub temu sem mu na začetku pobegnil, vendar je bil hitrejši in me je dohitel in prehitel, od tam naprej pa me je samo kontroliral do cilja. Z ene strani sem imel Britance, ki so me ovirali, z druge strani Francoze, domačine, ki so želeli, da njihov jadralec osvoji medaljo. Tako da sem se maksimalno boril in si dan pred koncem zagotovil medaljo, ki je tretja zaporedna na evropskih prvenstvih. Jutri v regati za medalje bo boj med mano in tretjeuvrščenim Wrightom. Težko bo, ker je napovedan močen veter in ker ima Giles Scott že zagotovljeno prvo mesto in bo verjetno pomagal rojaku Wrightu," je menil Žbogar. Žbogar je v drugem plovu po po dobrem startu končal na 12. mestu. V skupni razvrstitvi je dan pred koncem prvenstva na drugem mestu in si je z 58 točkami že zagotovil odličje, saj četrtouvrščeni Kljakovič Gašpić z 81 točkami za njim zaostaja že za 23 točk.

Evropski prvak je že dan pred koncem postal Britanec Giles Scott, ki ima trenutno 24 točk. S svojim odličnim jadranjem in šestimi zmagami je prevladoval od prvega dneva prvenstva. Tudi nekoliko slabše jadranje predzadnji dan EP, ko je bil 15. in osmi, mu ni otežilo boja za sam vrh.