Tujina

V ZDA kar 3200 zapornikov na dosmrtni kazni zaradi nenasilnih dejanj

Washington, 14. 11. 2013 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriška organizacija je opozorila na nesmiselno visoke obsodbe nekaterih zapornikov, ki bodo do smrti ostali v zaporu, ker so ukradli jakno, imeli pri sebi manjšo količino droge ali pa zagrešili kakšno drugo manjše kaznivo dejanje. Država naj bi za njih tudi drago plačevala.

Številni zaporniki v ZDA bodo z zunanjim svetom ohranjali stik le prek telefona.
Številni zaporniki v ZDA bodo z zunanjim svetom ohranjali stik le prek telefona. FOTO: Reuters

V ZDA je na dosmrtno ječo brez možnosti predčasne oprostitve obsojenih več kot 3200 zapornikov, ki so bili obsojeni zaradi nenasilnih kaznivih dejanj. Ameriška unija za državljanske svoboščine (ACLU) pravi, da številni med njimi na tako dolgo kazen niso bili obsojeni zaradi najhujših kaznivih dejanj, kljub temu pa morajo davkoplačevalci plačevati milijarde dolarjev, da so zaprti.

ACLU je v poročilu z naslovom "Živeča smrt" objavil številne zgodbe ljudi, ki jih je v drugem delu prejšnjega stoletja prizadela ameriška obsesija množičnega zapiranja in ekstremnih nečloveških kazni, zaradi katere bodo najverjetneje umrli za zapahi, čeprav niso storili resnih in nasilnih kaznivih dejanj.

Tako naj bi bili med njimi tudi taki, ki so bili zaprti, ker so pri njih našli zamašek steklenice, prepojen s heroinom, ali pa takšni, ki so posredovali pri preprodaji mamil v vrednosti 10 dolarjev.

ACLU opozarja, da je na seznamu 3278 ljudi, ki so obsojeni na dosmrtno ječo, kar 83,4 odstotka takšnih, ki so bili obsojeni zaradi zakonov, ki predvidevajo takšne kazni in pri katerih sodniki niso imeli druge izbire.

Januarja 1996 so Timothyja Jacksona prijeli med krajo jakne v trgovini v New Orleansu. Nekaj mesecev pozneje so ga obsodili zaradi kraje in poslali v zapor, kjer je še vedno, in to zato ker je skušal ukrasti 159 dolarjev vredno jakno. "Vem, da bi moral za svojo kazen nekaj časa odsedeti, vendar pa dosmrtna kazen za jakno, vredno 159 dolarjev ... Tu sem spoznal ljudi, katerih zločini so bili veliko hujši in so obsojeni na veliko milejše kazni," je dejal Jackson.

Tudi njegova sestra Loretta Lumar je dejala, da še vedno težko sprejemajo njegovo visoko kazen. "To zame nima nobenega smisla. Vem za ljudi, ki so ubijali, pa so dobili nižje kazni. Lahko vzamete življenje, pa boste dobili 15 ali 16 let. On pa je vzel jakno, vredno 159 dolarjev, pa bo za vedno v zaporu. On ni ubil jakne!" je bila razburjena Lumarjeva.

Težava je tudi rasna diskriminacija

Kmalu po izreku sodbe Jacksonu je pritožbeno sodišče v Louisiani takšno kazen označilo za pretirano in neprimerno ter za primer nepravične kazni. Sodišče je Jacksona označilo za drobnega tatu, sodbo pa razveljavilo. Naslednje leto je državno vrhovno sodišče ponovilo te občutke. "Takšna obsodba je ustavno pretirana in je povsem neproporcionalna glede na resnost dejanja," je takrat zapisala sodnica Bernette Johnson. Ker pa je bila to za Johnsona že četrta podobna kazen, je morala uporabiti dosmrtno kazen, kot veleva zakon.

V omenjenem poročilu je zapisanih še več podobnih zgodb. Neki zapornik prestaja dosmrtno kazen, ker je iz tovornjaka kradel gorivo, drugi pa, ker je pomagal pri kraji orodja iz vrtne lope. Tretji je skušal unovčiti ukraden ček, med njimi pa je tudi ženska, pri kateri so našli manjšo količino droge, ki jo je nesla svojemu fantu odvisniku. Na dosmrtno kazen je obsojen tudi moški, ki je iz hotelske sobe ukradel denarnico.

V ZDA je v zaporih kar 2,3 milijona ljudi, kar je najvišja stopnja na svetu. Kar 79 odstotkov nenasilnih kršiteljev, ki so obsojeni na dosmrtno ječo brez možnosti pomilostitve, je obsojenih zaradi mamil. ACLU ocenjuje, da stroški njihovega prestajanja kazni znašajo kar 1,8 milijarde dolarjev.

Kar 65 odstotkov ljudi, ki jih zadeva poročilo, je temnopoltih, samo v zvezni državi Louisiana pa ta odstotek znaša kar 91 odstotkov. "Rasna nesorazmernost je lahko posledica nesorazmerne obravnave na vseh korakih kazenskega sistema, vključno z naključnimi preiskavami, trenutki aretacij, pregoni in pogajanji o izreku krivde, na samih sojenjih in pri obsodbi," je povedala odvetnica Jennifer Turner, ki je avtorica poročila in se je pogovarjala z več kot 600 zaporniki.

ACLU poziva pristojne, naj ukrepajo

Dosmrtne ječe za nenasilna dejanja so višek absurdnosti ameriške zakonodaje, treba pa je pri tem opozoriti, da so številni zaporniki obsojeni na stoletne kazni, zaradi katerih bodo obsojenci prav tako praktično celo življenje preživeli za zapahi.

ACLU na koncu v poročilu opozarja, da je trenutno v ZDA izrečenih za 400 odstotkov več kazni na dosmrtno ječo brez možnosti pomilostitve kot pa pred 20 leti. Pri tem organizacija ugotavlja, da je to posledica napačnega pristopa h kazenski zakonodaji. Posledica pa je starajoča se populacija v zaporih, ki je vse dražja, saj se v zaporu tudi vidno slabša zdravje teh zapornikov.

Organizacija na koncu poziva k ukinitvi zakonodaje, ki omogoča izrek najhujših kazni za nenasilna dejanja. Državne guvernerje in tudi predsednika Baracka Obamo poziva, naj znižajo prekomerne kazni. "Obsodbe na dosmrtno kazen brez možnosti pomilostitve za nenasilna dejanja kljubujejo zdravemu razumu in so groteskno neproporcionalne glede na to, zaradi česar so bile dosojene," še piše v poročilu.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

arthur1982
15. 11. 2013 00.42
+1
Toliko jih ni obsojenih na dosmrtno ječo niti v Rusiji, Kitajski in bližnjem vzhodu skupaj.
HooplaToopla
14. 11. 2013 23.30
+7
Mislim ... Če to ni faššizem, potem pa res ne vem ... Po vsem kar smo letos izvedeli o ZDA, gre za hardcore faššistično državo, ki jo lahko brez skrbi primerjamo s 3. rajhom in Mussolinijevo Italijo. Sedaj bo kdo rekel, da ne kurijo živih zapornikov v krematorijih. ---> to mogoče res ne. Vse ostalo se pa ujema z definicijo fašizma. Fašizem ima sicer več definicij. Ampak za sodobne ZDA je že že težko najti takšno, ki se ne bi ujemala. --- Oziroma ... ? Naj me kdo popravi, če se motim.
HooplaToopla
14. 11. 2013 23.44
+2
"Država naj bi za njih tudi drago plačevala." ---> To je glavna skrb ameriškim faššistom. To, da je nedolžen človek na dosmrtni jih boli kurrac. Potem se pa čudijo, da grdi, grdi mudžahedin podstavi bombo.
ferencz 1
14. 11. 2013 19.20
+12
V Ameriki je 2,5 milijona državljanov zapornikov. Za eno celo Slovenijo!
dannyer
14. 11. 2013 19.46
+6
dannyer
14. 11. 2013 19.46
+4
LockheedMartin
14. 11. 2013 17.05
+12
v članku so pozabili omenit, da je bil tale Jackson pred tatvino jakne že kar nekajkrat obsojen, med drugim tudi za rop (nasilno kaznivo dejanje)... v približno 25 zveznih državah ZDA velja zakon "3 strikes and you're out" (ponekod 4), se pravi če si 3x spoznan za krivega (tudi če gre za manjši zločin), si lahko obsojen na "25 to life". v Kaliforniji so sprejeli Proposition 36, ki določa, da ta zakon velja samo za resne/nasilne zločine, upam da ji bodo ostale države sledile, ker je (kljub nekaterim prednostim zakona) taka kazen absurdna.
Dante18
14. 11. 2013 17.03
+8
Zapor v ZDA je velik posel
HooplaToopla
14. 11. 2013 23.32
+2
V vsaki faššistični državi je zapor velik posel. To je en od temeljev vsake resne faššistične države.
Bokijunior ?uro
14. 11. 2013 14.17
+10
A je sploh kaj v tej državi, da ni gnilega, razen kakšen dober film??
adminisrat0r
14. 11. 2013 13.44
+19
probajte v SLOVENISTANU iti samo 20 kilometrov na uro prehitro po določeni ulici ob 3h zjutraj v soboto ponoči, pa boste videli kakšen grozen zločinec ste - zagotovo STOKRAT hujši kot tisti zločinci ki so UKRADLI DRŽAVO in nikoli ne bodo odgovarjali
Ramzess
14. 11. 2013 12.39
+6
Policijska država, to je že znano, ne vem zakaj se sploh čudite.
Shisui
14. 11. 2013 12.26
+16
Privatizirani ameriški zapori beležijo milijarde čistega dobička, mladi, predvsem črni pa so obsojeni na 5 let še preden sploh zapustijo hišo. Precej znan problem v Ameriki ampak ga naši mediji ignorirajo.
frisk2k
14. 11. 2013 12.08
+17
Gre za ameriške 3 ali 4-strikes zakone. Torej če večkrat ponoviš prekršek, za katerega prvič in drugič nisi šel sedet, te pošljejo v zapor za ohoho časa. Kruto ampak po drugi strani se na ta način izognejo raznim 34-kratnim povratnikom, kot jih poznamo v Sloveniji. Nekateri pri nas imajo pri 25-ih letih že tako kartoteko, da jo je na 35. obravnavo treba z rudlnom pripeljat pa so na koncu vseeno izpuščeni.
kim llsung
14. 11. 2013 14.31
+4
Drzava z najvec zaporniki na svetu,ocitno ta sistem ne deluje... izgovor bo pa priseljenci so vsega krivi,zapori so vecinoma privatizirani in nekdo se lepo bogati,vec je zapornikov vec je dinarckov...
Misija1
14. 11. 2013 22.17
+4
North Korea, Zanimivo, v ameriskih zaporih je med 65 do 75 procentov priseljencev, oziroma latinotov in temnopoltih. Se en namig: Vsi skupaj predstavljajo kaksnih 30 procentov celotne ameriske populacije. Torej, ce 30 procentov populacije naredi 70 procentov vseh zlocinov, ves kje si! Tu ni izgovorov, tako to pac je! Enako je v Franciji, kjer je dejstvo in javno znano, da priseljenci iz muslimanskih drzav napravijo vec ko 80 procentov vseh kaznivih dejanj. Pa predstavljajo "samo" slabih 8 procentov vsega prebivalstva. Ko skupina ki predstavlja 8 procentov CELOTE, napravi vec kot 80 procentov vseh kaznivih dejanj v neki drzavi, ves, da je stanje alarmantno. In to ni noben rasizem, nobeno nacionalisticno natolcevanje, ampak GOLA DEJSTVA, JAVNO ZNANA DEJSTVA, ki jih najde vsak ki si bo vzel 10 minut casa in pobrskal po Internetu! Isto velja za Veliko Britanijo. Pa pocasi tudi za Nemcijo.
Samson80
14. 11. 2013 11.51
+12
a bejž no bejž , ko sem jaz o tem pisal sem dobil 256 minusov in da pišem o teorijah zarote in proti ameriško propagando
Ramzess
14. 11. 2013 12.50
+1
kure bedne
14. 11. 2013 16.34
+10
Kaj se sekiraš za minuse. Povedal si svoje in to je to. Ameri se itak še svoje sence bojijo. Slovenci smo pa itak beeeee.