Nočni pogovori za končanje krize v Ukrajini so prinesli dogovor o končanju krize v državi, ki so ga ukrajinski predsednik Viktor Janukovič in opozicijski voditelji podpisali danes. Predsednik Janukovič je pojasnil, da bo v veljavo spet stopila ustava iz leta 2004, kar pomeni, da bo veliko predsednikovih pristojnosti dobila vlada. Janukovič je napovedal tudi predčasne predsedniške volitve, v skladu z dogovorom pa bodo začeli tudi postopke za oblikovanje vlade narodne enotnosti.

Dogovor so z Janukovičem sklenili opozicijski voditelji Vitalij Kličko, Oleg Tjagniboko in Aresenij Jacenjuko. Dogovor je podprl tudi svet protestnikov. Verjetno so predstavniki protestnikov javno podprli dogovor tudi zaradi nasveta poljskega zunanjega ministra Radoslawa Sikorskega, ki je skupaj s francoskim in nemškim kolegom Laurentom Fabiusom in Frank-Walterjem Steinmeierjem pri dogovoru sodeloval kot posrednik EU. Na spletnem portalu Youtube je bil namreč objavljen posnetek pogovora poljskega ministra Sikorskega s predstavniki demonstrantov, na katerem se sliši, kako jim minister priporoča podpis sporazuma, sicer bodo vsi mrtvi. "Če tega ne boste podprli, boste imeli vojno pravo, vojsko, vsi boste mrtvi," pravi Sikorski na posnetku.
Protestniki vztrajajo na Majdanu in napovedujejo napad na predsedniško palačo A tisti protestniki, ki še vedno vztrajajo na Majdanu, z razpletom niso zadovoljni. Protestniki še vedno zahtevajo odstop Janukoviča, kot rok za odstop pa so določili 10. ure zjutraj v soboto po lokalnem času, sicer grozijo z napadom na predsedniško palačo. Vodja nacionalističnega Desnega sektorja Dmitro Jaroš je množici na trgu sporočil, da njegovi ljudje ne bodo odložili orožja in se ne bodo umaknili z barikad, dokler Janukovič ne odide. V Desnem sektorju so sicer že popoldne napovedali nadaljevanje "nacionalne revolucije". Nezadovoljni so tudi z opozicijskimi voditelji, ki so z Janukovičem sklenili dogovor. Ko so opozicijski voditelji zvečer stopili na govorniški oder, da bi spregovorili o dogovoru, so jih protestniki pričakali z žvižgi.

Dopoldne pretep, popoldne hitre odločitve
Ukrajinski parlament je že glasoval o spremembi ustave in potrdil odločitev, da v veljavo spet stopi ustava iz leta 2004. Poslanci so podprli tudi brezpogojno amnestijo za vse protestnike, ki so jih pridržali ali pa obstaja možnost, da jih bodo sodno preganjali. Glasovali so še za razrešitev notranjega ministra Vitalija Zahračenka, in sicer zaradi nasilja. Parlament je spremenil tudi kazenski zakonik in Juliji Timošenko odprl pot na svobodo.
Parlament je tako hitro sprejel pomembne odločitve, da bodo poslanci tako složni pa danes dopoldne še ni kazalo. Ko je med dopoldanskim zasedanjem predsednik parlamenta Volomir Ribak razglasil premor med debato o prenosu pooblastil s predsednika države, so se namreč poslanci začeli prerivati. Številni so si izmenjali tudi več udarcev, dogajanje pa si lahko ogledate v zgornjem posnetku z naslovom Pretep v ukrajinskem parlamentu.
EU zadovoljna
"Pozdravljam dogovor, ki sta ga dosegli vlada in opozicija v Ukrajini," se je v imenu EU odzval predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
Ta dogovor je po njegovih besedah kompromis, potreben za začetek nujnega političnega dialoga, ki utira edino demokratično in mirno pot iz krize, ki je povzročila že vse preveč trpljenja in prelivanja krvi na vseh straneh.
"Vse strani nosijo odgovornost, da pokažejo pogum ter besede prenesejo v dejanja, zavoljo prihodnosti Ukrajine," je poudaril Van Rompuy.
Zunanji ministri EU so se sicer v četrtek zaradi stopnjevanja nasilja dogovorili za uvedbo sankcij proti odgovornim za nasilje, ki vključujejo prepoved potovanja v unijo in zamrznitev premoženja, ter za začasno prepoved izvoza opreme, ki se lahko uporabi za notranjo represijo. Ob tem so pristojnim službam naložili, naj se takoj lotijo priprav in vzpostavijo pravni okvir za izvedbo sankcij, ki načeloma vključuje tudi opredelitev seznama kaznovanih oseb. Razsežnost izvedbe sankcij – torej koliko ljudi in kdo bo na seznamu – bo odvisna od razvoja dogodkov v Ukrajini, so poudarili.
Odzval se je tudi Washington. Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je poudaril, da je dogovor v skladu s pozivi ZDA. Pohvalil je "pogumne opozicijske voditelje, ki so prepoznali potrebo po sklepanju kompromisov", ter ponudil podporo ZDA pri implementaciji sporazuma.
Iz parlamenta izgnali policiste
Danes naj bi protestniki iz parlamenta izgnali policiste. Jacenjuk, ki je bil v parlamentu, je dejal, da so skušali oboroženi policisti vstopiti v parlament, a so jih od tam pregnali. Ukrajinska policija pa je pojasnila, da je na strele s strani protestnikov odgovorila s streli, tako na Majdanu kot tudi v parlamentu. O morebitnih žrtvah policija ne poroča, dodaja pa, da je takoj, ko so bili policisti napadeni, poslali okrepitve, ki so jim pomagale, da so se umaknili.
Od torka je v spopadih skupno po zadnjih uradnih podatkih umrlo 77 ljudi, vključno s policisti. Ranjenih je bilo 577 ljudi. Protestniki so zajeli tudi 67 policistov, je sporočilo notranje ministrstvo, ki dodaja, da jih je bilo več že izpuščenih.
Tudi včeraj so varnostne sile v Kijevu ubile več deset protestnikov. Aktivisti in zdravniki, ki delajo v protestniškem kampu na Majdanu pravijo, da se število žrtev giblje pri sto in še vedno raste. Poročevalci s trga pa pravijo, da so na trg prinesli na desetine trupel. Ob tem je zbrana množica vpila "Mučeniki!" in "Heroji", nekateri so ob tem jokali.

Po poročanju prič naj bi bil vzrok za smrt nekaterih protestnikov le en strel, kar je precej tipično za napade ostrostrelcev. Tudi videoposnetki ukrajinskih medijev kažejo ostrostrelce, kako streljajo na protestnike, ki skušajo ponovno zavzeti svoje položaje na Majdanu.
Oblasti so sporočile, da je umrl en policist, protestniki pa pravijo, da je v spopadih umrlo do deset policistov. Po uradnih podatkih je bilo ranjenih tudi 20 policistov.
Včeraj zjutraj so varnostne sile po poročanju prič uporabile vodni top, prave naboje in tudi zažigalne bombe. Nekateri oboroženi protestniki naj bi prav tako streljali na policiste. Streli so prerešetali tudi okna hotela Ukrajina, v katerem je glavna baza za predstavnikov tujih medijev.
KOMENTARJI (1923)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.