Slovenija

V ujmi poškodovana drevesa, ki ogrožajo objekte, lahko odstranite brez dovoljenja

Ljubljana, 10. 02. 2014 14.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V žledolomu poškodovana drevesa, ki grozijo objektom, se lahko odstranjuje brez dovoljenj. Za posek vseh drugih poškodovanih dreves pa je potrebno dovoljenje. Prevoznicam za les se medtem obeta začasni moratorij.

Podrto drevo v Vrzdencu pri Horjulu - 5
Podrto drevo v Vrzdencu pri Horjulu - 5 FOTO: Bralka Nuška

Drevje, ki se je zaradi žledoloma podrlo na objekte oz. infrastrukturo ali nevarno obviselo nad njimi, se lahko odstranjuje brez dovoljenj. Za posek vseh drugih poškodovanih dreves pa je potrebno dovoljenje, pravijo v zavodu za gozdove, kjer nameravajo lastnikom ponuditi posredovanje pri organizaciji sečnje, spravila in prodaje lesa.

Zaradi žleda je po prvih ocenah poškodovanih 40 odstotkov površine gozdov in več kot štiri milijone kubičnih metrov drevja, v teh dneh pa se poškodbe še povečujejo. Najbolj so poškodovani gozdovi na Notranjskem, na pregradi iz obalno-kraškega v celinsko območje, na jugozahodnem robu Ljubljanske kotline in na cerkljansko-idrijskem območju.

Trenutno je obisk poškodovanega gozda življenjsko nevaren, opozarjajo v Zavodu za gozdove Slovenije. Za zdaj lahko škodo ocenjujejo le od daleč, dovolj varno za pregled gozdov bo šele potem, ko se bo stalil led na drevju in bo veter vsaj del polomljenih vej in vrhov pometal na tla. Do takrat je prva prioriteta varnost ljudi.

V zavodu opozarjajo, naj se nevešči dela v gozdu ne lotevajo sami odstranjevanja poškodovanega drevja. Polomljeno drevje je pod velikimi nateznimi napetostmi, zato prihaja pri nepravilnem delu z motorno žago do usodnih poškodb pri sečnji, so pojasnili. Odstranjevanje drevja naj bo v takih primerih prepuščeno usposobljenim gasilcem in izkušenim gozdnim delavcem.

Za posek poškodovanega drevja pa je treba predhodno zagotoviti prehodnost gozdnih cest. V normalnih razmerah so za odstranjevanje podrtega drevja na gozdne ceste odgovorni lastniki gozdov, a ker gre tokrat za izredne razmere, se s pristojnim ministrstvom dogovarjajo, kako čim bolj učinkovito in varno urediti to vprašanje.

Na zavodu še navajajo, da ima sanitarna sečnja prednost pred sečnjo nepoškodovanega drevja oziroma t.i. redno sečnjo. Pri sanaciji imajo prednost poškodovani iglavci ter čiščenje območij ob vodotokih na poplavnih območjih. Iglavce bo treba posekati, izdelati in odpeljati iz gozda najkasneje pred izletom podlubnikov, ki se praviloma naselijo v poškodovane iglavce.

Glede prevoznic za les, ki jih izdaja zavod, pa pojasnjujejo, da bo DZ predvidoma do 30. aprila razglasil moratorij na njihovo uporabo.
 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Biofanatik
11. 02. 2014 20.12
Za ostalo mormo pa čakat zeleno luč bedakov iz Bruslja
CmrljKlaus
11. 02. 2014 07.03
+2
Kar ni zjebala narava, bo do konca zjebala drržava!
Glavavtorbi
10. 02. 2014 23.03
-2
Vse bodo posekali in pokradli, samo kmečka mafija, klerotalibani in avtoprevozniki si bodo raztalalali keš od zločina miljardletja, odkar so pri nas nastali gozdovi in se je pojavilo prvo življenje, pod zaščitov plačanske okupatorske vojske in ljudske policije, potem bodo še stoletja lagali sebi in celemu svetu, da naj bi nekoč tudi pri nas imeli gozdove, vendar jih je davnega leta 2014 vse uničila kataklizmična žled, kot bo ostalo zapisano tudi v arhivih in zgodovinskih knjigah. Kaj je res, boste zvedeli edino, če se boste te dni prepričali na l.astne oči in skrivaj povedali vnukom po resnici, v strahu pred fassističnim terorjem in sankcijami za protidržavno propagando.
Glavavtorbi
10. 02. 2014 22.57
+1
Kar se dovolilnic tiče, kdor bo te dni zavihal rokave, bo imel do poletja že vse suho, sploh če bo mlel in sekal v cepance. Kar se one zarukane bajte zgoraj na sliki tiče, jaz tam sploh ne bi gradil ali pa bi posekal močnejša drevesa nad kočo takoj, ko bi samo posumil, da se mi lahko v nekem trenutku podre na streho. Kar se par pregosto raščenih smrekam podobnih tresk in odžaganih debel tiče, ostala drevesa stojijo kot meni pred lepo punco, nikakor pa si ne pridem gor, kako si je lahko odžagano drevo skopalo tako lepo kotanjo, niti nikjer ni videti sledov kataklizmičnega žledenja, zaradi katerega naj bi bili naši gozdovi po novem neprehodni. V nekaj letih bo vse golo, nobene zemlje, nobenega zelenja, le mrtva skala, ki jo nikoli več ne bo nič oživilo, zdaj se pa bečki konjušarji poberite na delo, sicer ne bo kurv, ljute droge, novega avdija in menda celo zavisti sicer nič hudega slutečih in za posle tisočletja popolnoma nezainteresiranih sosedov.
Ramzess
10. 02. 2014 20.53
+4
Dovoljenja da čistiš na svojem, ta je pa dobra, ...radi bi namreč nadzorovali kam bo šel les.
wolfterier
11. 02. 2014 16.24
+1
Čistit bi morali prej ,ne čakat na kataklizmo.Če bi meni nad hišo viselo drevo,bi ga odstranil,pa če me zaprejo.
?ontra Volta
10. 02. 2014 19.40
+2
Diskriminacija do vseh tistih, ki smo do vceraj potrebovali "dovolilnice" slovenskih bogov gozda.
Frankly
10. 02. 2014 17.14
+5
Danes dopoldan sem sel s cuckom na sprehod in vidim mali kamion, poleg dva modela z motorkami, sta na polno zagala debele veje. Male veje sta pustila na cesti, velike so, nazagane, pristale na kamionu. Eccola, ideja za dopoldansko dopolnilno dejavnost ;)
Ponosen LOVEC
10. 02. 2014 17.36
+10
Dark Cesar
10. 02. 2014 19.47
+1
Kar v gozdu lezi na tleh je last nas vseh.....ce so to polomljena drevesa ali veje in ce lezijo po tleh jih lahko pobere kdor hoce....treba malo zakon o gozdovih prebrat...ne sme se pa podirati brez gozdarjevega blagoslova....
felix59 drugič
10. 02. 2014 20.11
+3
Roman Hren
10. 02. 2014 16.58
+13
Birokracija ne pozna meja! Namesto, da bi državni in občinski uslužbenci stopili skupaj in organizirali čiščenje posledic ujme takoj, bodo posamezniki čakali na dovoljenje na upravnih enotah, ta čas pa bo les propadal, oviral bo rast in delo,... 130 tisoč brezposelnih bi imelo javna dela lep čas samo s pospravljanjem manjših dreves in vejevja! Ampak, ne, oni niso za delo, naj lepo doma čakajo na podporo, malo podelajo pri delodajalcih, malo kar tako,... Aktivna brezposelnost je za Slovenijo španska vas!
Ponosen LOVEC
10. 02. 2014 17.38
+3
Dovoljenja na upravnih enotah? A se tebi kaj sanja o gozdarstvu? Očitno ne. Sečja po ujmah je zelo nevarna in najnevarnejša so tanka drevesa.Zahtevajo usposobljene delvce z pravilno opremo. Ne kar vsakega z borze.
felix59 drugič
10. 02. 2014 20.10
+3
Lahko bi čistili in pospravljali že varno podrto drevje in vejevje. Pomagat nebi šel noben, v jesen ko bojo gobe bo pa vsak rinil v hosto!
Gone4eveer
10. 02. 2014 16.25
+27
A na veliko potrebo lahko grem brez dovoljenja? Kaj pa dihat, jest, spat ?
XmassivX
10. 02. 2014 16.18
+5
Koliko je res škode se bo videlo spomladi oz. poleti, nekaj drevja ima možnost da si vsaj toliko opomore. Za tiste palce ki štrlijo ven pa nimaš kaj drugega ko poseči.
s3kar
10. 02. 2014 16.10
+38
Ma ja, kaj res?? Če mi ma za past na glavo 300 kil lesa, bom šou prvo na občino po dovoljenje ne, logično... Bolana država in bolniki, ki jo vodijo... Še malo pa bo treba met dovoljenje za it sr*t..
piko112
10. 02. 2014 16.07
+5
Kaj pa tista drevesa ki samo 2metra vn štrli potem je pa vse polomljeno