Slovenija tudi leži na precej nevihtnem območju, zato je preverjanje vremenskih podatkov, preden se odpravite na prosto, priporočljivo.
Kadar se začnejo nad vami zbirati nevihtni oblaki, ko ste na prostem, pa je treba poiskati primerno zavetje. Najvarnejše mesto med nevihto je stavba, opremljena s strelovodi, dobro zatočišče je tudi avto. Med slabimi izbirami prednjačijo drevesa.
Še posebej nevarne so nevihte v gorah, saj se lahko pojavijo popolnoma nepričakovano. Strokovnjaki v tem primeru svetujejo, da zavetje, če je mogoče, poiščete v kakšni jami, vsekakor pa se izognite vrhu, ne dotikajte se kovinskih predmetov in vlažnih skal. Nevihto pa preživite tako, da počepnete in se objamete okoli nog.
V zadnjih letih ena smrt zaradi udara strele
Kot pravijo na Upravi za RS zaščito in reševanje, so od januarja 2010 pa do danes na številko 112 prejeli 62 klicev, povezanih z udarom strele.
V tem času je strela udarila v osem ljudi. Večino je poškodovala, en človek pa je umrl, ko je maja lani strela udarila v družino na polju v bližini Sv. Duha pri Škofji Loki. Moški je umrl, mati in hči pa sta bili poškodovani.
Kot še pravijo na Upravi RS za zaščito in reševanje, pregled vseh 62 dogodkov, povezanih z udarom strele in sporočenih na 112, kaže, da je šlo večinoma za udare v zgradbe, na drugem mestu pa so udari v infrastrukturne, predvsem elektroenergetske in telekomunikacijske objekte.
Njihova statistika še razkriva, da je bilo največ udarov strele v popoldanskem času in zvečer.
Kako ravnati ob udaru strele v osebo?
Nemudoma je treba poklicati nujno medicinsko pomoč, pomembno pa je tudi poznavanje tehnik oživljanja. Človeka, v katerega je udarila strela, se sicer lahko takoj dotaknemo, preveriti je treba dihanje in srčni utrip ter po potrebi uporabiti tehnike oživljanja.
Medicinska pomoč je nujna, četudi poškodovanec nima vidnih poškodb. Nekatere notranje okvare imajo namreč resne posledice, čeprav niso takoj vidne, še opozarjajo strokovnjaki.
Rekorderja strela zadela sedemkrat
Človek, ki ga je strela zadela največkrat, je Roy Cleveland Sullivan, ameriški gozdni čuvaj. Strela ga je od leta 1942 do 1977 zadela kar sedemkrat, vse udare pa je preživel.
Prvič ga je strela zadela, ko se je aprila 1942 med nevihto skrival v opazovalnem stolpu, ki je bil novogradnja in ni imel strelovoda. Med nevihto je strela stolp zadela šestkrat, Sullivan pa je ob enem od udarov utrpel opekline in poškodbo prsta na nogi.
Julija 1969 ga je strela zadela, ko se je vozil s terenskim vozilom, čeprav naj bi bili avtomobili varno zavetje pred strelo. Zaradi udara je bil Sullivan nezavesten, ostal je brez obrvi, trepalnic in večine las.
Leta 1970 ga je strela zadela, ko je bil med nevihto na vrtu. Najprej je zadela bližnji električni drog in se od tam odbila v Sullivana.
Leta 1972 ga je zadelo, ko je bil v čuvajnici. Tudi tokrat je ostal brez las. Po četrtem udaru je začel verjeti, da privlači strele. Ko ga je v službi ujela nevihta, je zato več mesecev po četrtem udaru zavetje poiskal v avtomobilu in se zvil v klopčič.
Leta 1973 ga je spet ujel nevihtni oblak. Sullivan je celo trdil, da mu je oblak sledil. Tudi tokrat ga je zadela strela.
Naslednjič je preživel udar udar strele leta 1976, takrat mu strela poškodovala gleženj, še sedmič pa ga je strela udarila leta 1977 med ribolovom.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.