Pod lupo preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) se je danes znašla Alenka Bratušek. Kriminalisti so že ob 6. uri zjutraj na šestih lokacijah začeli opravljati hišne preiskave na območju kranjske in ljubljanske policijske uprave, so sporočili s policije. Vse hišne preiskave so že končane, je potrdil tiskovni predstavnik policije za področje kriminalitete Drago Menegalija.
Kot sicer pojasnjuje, so kriminalisti preiskavo začeli oktobra lani, in sicer na podlagi obvestila, ki ga je podala fizična oseba. Policisti so potrdili sum kaznivega dejanja. Današnje aktivnosti so bile tako usmerjene v zbiranje obvestil in dokazov za utemeljitev suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.
Predkazenski postopek usmerja in vodi Specializirano državno tožilstvo RS, sodelovali pa so tudi s Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK).
Bratuškova po preiskavi: Hišne preiskave so bile popolnoma nepotrebne
Preiskavo so opravili na domu Bratuškove v Kranju, prišli pa so tudi na sedež stranke in v državni zbor, kjer je preiskava potekala v njeni pisarni. Preiskovalci so se zglasili tudi v kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja ter pri njenih bivših sodelavcih.
Bratuškova se je popoldne odzvala na zadevo. Dejala je, da so bile preiskave popolnoma nepotrebne in da ima KPK že nekaj časa vso dokumentacijo glede komisarske zgodbe. Pravi, da je bila nekaj minut čez šesto uro neprijetno presenečena, ko so jo na domu obiskali policisti. Po njenih besedah ji očitajo kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in pridobitve nepremoženjske koristi.
Pojasnjuje, da je komisarska funkcija politična funkcija. Če gre ob tej politični funkciji za pridobitev nepremoženjske koristi, se bomo morali o tem vprašati še ob kateri funkciji, meni.
Zasegli USB-ključke, s fotografijami, telefon in možev računalnik
Kot se sicer zdi Bratuškovi, tudi kriminalisti niso vedeli, kaj iščejo. Doma, kjer je bila preiskava končana v manj kot eni uri, so ji zasegli USB-ključke, na katerih ima shranjene fotografije iz časov, ko je bila predsednica vlade, telefon in možev računalnik. V DZ, kjer so bili kriminalisti prav tako okoli eno uro, pa so prav tako želeli zapise njenih dokumentov in elektronskih sporočil, je povedala Bratuškova.
Kriminalisti so ji, kot pravi Bratuškova, tudi povedali, da se je danes z njo ukvarjalo 50 policistov, zagrožena kazen za očitano kaznivo dejanje pa je zaporna kazen do enega leta.
Ob tem je Bratuškova vnovič poudarila, da se za komisarko ni predlagala sama, ampak je to naredila stranka. Sicer pa po mnenju Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ne bi bilo sporno, tudi če bi se predlagala sama, je pojasnila.
"Ali je normalno, da se Nacionalni preiskovalni urad, ki je bil ustanovljen za najhujša kazniva dejanja gospodarskega in organiziranega kriminala, ukvarja s tem," pravi.
Nekdanja predsednica vlade je tudi zanikala navedbe nekaterih medijev, da naj bi zahtevala uničenje tonskih posnetkov vlade. Magnetogram domnevno sporne seje je bil dostavljen protikorupcijski komisiji.
Tudi njen odvetnik Aleksander Čeferin je za 24ur.com potrdil, da Bratuškovo preiskujejo zaradi samokandidature za evropsko komisarko. Tudi Čeferin je prepričan, da hišna preiskava nima nobenega smisla, "temveč je le sredstvo za medijsko promocijo zadeve, kot je pri nas že običajno". "Kaj pa mislijo, da bodo našli? Morda pismo Junckerja Alenki Bratušek, naj na seji vlade dvigne roko, ko se bo odločalo o njeni kandidaturi? Pri nas so očitno glavni politični akterji postali KPK, policija in tožilstvo, kar je za državo katastrofa. A seveda akterjev to ne zanima preveč," je še dodal Čeferin.
V samokandidaturi Alenke Bratušek videli znake kaznivega dejanja
Naznanilo suma kaznivega dejanja je pred časom sicer podala skupina Kazenska ovadba. Zastopnica skupine, odvetnica Ana Jug, je pojasnila, da je skupina Kazenska ovadba v postopku t. i. samokandidature Bratuškove videla znake kaznivega dejanja, zato so tudi podali naznanilo. Nimajo pa potrditve, ali preiskava NPU dejansko izhaja iz njihovega naznanila.
Pojasnila je, da skupino sestavljajo ljudje, ki jim ni vseeno za Slovenijo, za naznanilo pa so se odločili, ker je to njihova državljansko dolžnost. Kot pravi Jugova, so v času svojega delovanja podali že več naznanil "deviantnega ravnanja večjega obsega".
Spomnimo ...
Afera z Alenko Bratušek in njeno kandidaturo za evropsko komisarko se je začela na seji, na kateri se je Bratuškova sama predlagala za komisarko. Vlada pod njenim vodstvom vodstvom je predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju konec julija poslala seznam treh komisarskih kandidatov - poleg Bratuškove sta bila na njem še zunanji minister Karl Erjavec in evropska poslanka Tanja Fajon. Juncker je izbral Bratuškovo in ji ponudil mesto podpredsednice Evropske komisije, pristojne za energetsko unijo.
Bratuškova je za nastop na zaslišanju v začetku lanskega septembra dobila negativno oceno pristojnih odborov Evropskega parlamenta. 9. oktobra je sledil njen odstop, slovenska vlada pa je za novo kandidatko predlagala Violeto Bulc.
KOMENTARJI (1342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.