Slovenija

V Pomurju pod vodo več kot 60 odstotkov njivskih površin

Murska Sobota, 04. 04. 2013 17.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sneg, mraz in velike količine vode kmetom povzročajo preglavice, nastaja že prva škoda. V Pomurju je več kot 60 odstotkov njivskih površin pod vodo ali pa so razmočene in propadajo. Setev jarih žit gotovo ne bo mogoča, ozimna žita pa je v veliki meri že popasla divjad.

Aprilski sneg in nizke temperature izredno neugodno vplivajo na posevke ozimnih žit in oljne ogrščice v Pomurju, poudarjajo na Kmetijsko gozdarskem zavodu Murska Sobota. Velike težave so predstavili tudi ministru za kmetijstvo in okolje Dejanu Židanu.

Več kot 60 odstotkov njivskih površin v Pomurju je pod vodo že precej časa ali pa so na tako razmočenem zemljišču, da propadajo (ocena več kot 15.000 hektarov). "Na setev jarih žit lahko pozabimo, kaj bomo v nadalje še sejali na takih površinah, pa bo verjetno pokazal čas, saj ne vemo, kdaj se bodo njivske površine toliko osušile, da bomo lahko sploh pregledali posevke (če bo kaj od njih ostalo) in ugotavljali škodo," poudarjajo v zavodu.

Poplave v Pomurju - 3
Poplave v Pomurju - 3 FOTO: POP TV

V posevkih ozimnih žit, ki bodo nekako preživeli, bo izpuščen en obrok dušika, kar bo vplivalo na pridelek (lahko celo do 30 odstotkov glede na vse rastne spremembe). Škode bo najmanj 50 odstotkov tako pri ozimnih žitih kot pri oljni ogrščici.

Od 60 pa do 80 odstotkov površin, zasejanih z ozimnimi žiti in oljno ogrščico, je še vedno pod vodo. Kmetje ne morejo na njivske površine na vse njive, zasejane z ozimnimi žiti in oljno ogrščico, ker je še vedno premokro. V tem času tako ne morejo dognojevati in česati žit, opravljati škropljenja plevelne flore. Ne morejo niti dosejavati z jarimi žiti, onemogočena je setev jarih žit.

Pojavlja pa se še drug problem. Divjad je najmanj 30 odstotkov posevkov oljne ogrščice dobesedno pojedla, popasla. Sicer računajo, da se bodo rastline še nekoliko obrasle, vendar je trenutno vsaka ocena preuranjena. Enako velja tudi za ozimna žita.

Zaradi izjemno visokega dviga podtalnice kmetje trenutno lahko samo čakajo na bolj ugodne vremenske pogoje in upad podtalnice, da bodo lahko začeli s spomladanskimi deli na njivskih površinah.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

I G N O R A N T
04. 04. 2013 19.44
+3
Hrana bo draga
zlobniCO2
04. 04. 2013 19.16
-3
hm kdo je pisal ta članek nekam hecno je napisano vse skp
finest5nancy
04. 04. 2013 19.10
+11
Ojej, groza, to mora biti res tragično za tamkajšnjo prebivalstvo, predvsem za tiste, ki se preživljajo s kmetijstvom... :-( Upam, da vam uspe rešit, kar se še da in da bodo posledice čim manjše.
srebrnibreg
04. 04. 2013 18.56
-1
Dokler so kmetje in lastniki parcel smeli sami skrbeti za odvodnjavanje voda iz njiv in travnikov je tega bilo dosti manj. Seveda so nekaj krivi tudi sami lastniki parcel saj tudi sami zasipajo odtočne kanale in preprečijo odtok vode.
Matej Kous
04. 04. 2013 19.03
+5
Kaj je s tabo clovek ce je podtalnica na povrsju Kam bomo z vodo? Pod podtalnico ?
srebrnibreg
04. 04. 2013 19.37
+0
Poglej si malo urejenost odtokov pa boš vedel o čem sem pisal. Tudi ta voda bi lahko nekam odtekala, če bi to bilo urejeno.
ferencz 1
04. 04. 2013 18.17
-4
To se amerikanci s harpom igrajo, da bomo lačni! NVO!