Slovenija

Prav dobro nam gre, a vseeno nismo zadovoljni s svojim življenjem

Ljubljana, 06. 05. 2014 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Avstralija, Norveška, Švedska, Danska in Kanada. To je pet najsrečnejših držav na svetu. Kaj pa Slovenija? Imamo čisto okolje, čvrste družbene vezi in varnost, zato pa nizke plače in precej črn pogled na svet.

Ste vedeli, da v Sloveniji na leto oddelamo manj ur, kot v večini ostalih članic OECD?

Avstralija je najsrečnejša razvita država na svetu. Prvo mesto v raziskavi, ki jo opravlja Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), je zasedla že četrtič po vrsti in za seboj pustila skandinavsko trojico – Norveško na drugem, Švedsko na tretjem in Dansko na četrtem mestu. Sledijo Kanada, Švica, ZDA, Finska, Nizozemska in Nova Zelandija. Slednji dve sta med prvo deseterico zamenjali Veliko Britanijo in Islandijo.

Na zadnjih treh mestih so Grčija, kjer so ljudje najmanj zadovoljni z življenjem, Mehika, kjer je največja težava zagotavljanje varnosti, in Turčija, ki zaostaja pri dohodkih in kakovosti bivanja, poleg tega pa so njeni prebivalci tudi precej nezadovoljni s svojim življenjem.

Sicer pa imajo tudi v najslabše uvrščenih državah prebivalci kar nekaj razlogov za srečo. Grki so, na primer, nadpovprečno zdravi, prav tako njihovo okolje, medtem ko so Mehičani preprosto srečni.

Najbolj srečni so (vsaj glede na izsledke raziskave OECD) Astralci. Sicer pa je sreča odvisna predvsem od vsakega posameznika.
Najbolj srečni so (vsaj glede na izsledke raziskave OECD) Astralci. Sicer pa je sreča odvisna predvsem od vsakega posameznika. FOTO: Thinkstock

11 meril za srečno življenje

Omenjene kategorije so med enajstimi pokazatelji, na podlagi katerih so ocenjevali srečo prebivalcev posamezne države. Naj naštejemo vse: prebivališče, dohodek, služba, skupnost, izobrazba, okolje, družbena angažiranost, zdravje, zadovoljstvo z življenjem, varnost ter ravnotežje med delom in prostim časom.

Podatke so zbirali več kot deset let in prav zato naj bi bila omenjena raziskava kakovostnejša od številnih podobnih, ki jih objavljajo vsako leto. V to je vsaj prepričana Romina Boarini, ki pri organizaciji vodi oddelek za raziskovanje napredka in dobrobiti prebivalcev članic in članic samih.

Prav dobro nam gre

Na lestvici je sicer 36 držav, med njimi Slovenija. Raziskava kaže, da nam ne gre slabo. Pri številnih kriterijih smo se uvrstili v ali nad povprečje.

Gospodinjstva imajo glede na podatke, ki jih je zbral OECD, v povprečju letno na razpolago 19.692 ameriških dolarjev. To je sicer manj od povprečja OECD – 23.938 dolarjev – a še vedno zadovoljivo.

Tega pa ne moremo trditi za naslednji podatek, in sicer, da 20 odstotkov najbogatejših zasluži štirikrat toliko kot 20 odstotkov najrevnejših. Po drugi strani pa nam gre v tem pogledu celo zelo dobro. Neenakost je manjša le na Danskem. Podatke so sicer v tem primeru zbrali za 30 in ne za 36 držav. In kaj ugotovimo? Da je neenakost zelo velika težava!

V povprečju smo tudi glede na zaposlenost. V Sloveniji po teh podatkih 64 odstotkov prebivalcev, starih med 15 in 64 let, za svoje delo prejema plačilo. V OECD je povprečje 65 odstotkov. Na leto Slovenci oddelamo 1640 ur, povprečje OECD je 1765 ur.

Točka za Slovenijo: dobro krmarimo med delom in prostim časom. In še ena: imamo ljudi, na katere se lahko zanesemo. In ohranjeno naravo.
Točka za Slovenijo: dobro krmarimo med delom in prostim časom. In še ena: imamo ljudi, na katere se lahko zanesemo. In ohranjeno naravo. FOTO: Thinkstock

Izobrazba pomembno prispeva k življenjskemu standardu in s tem tudi k možnosti za srečnejše ali pa vsaj bolj zadovoljivo življenje. In tu smo nad povprečjem – za skoraj 10 odstotkov. 84 odstotkov ljudi, starih od 25 do 64 let, ima namreč v naši državi vsaj srednješolsko izobrazbo.

Kaj pa zdravje? Danes rojeni otroci lahko pričakujejo, da bodo dočakali okoli 80 let – fantki 77, punčke pa 83. A ogrožajo nas prašni delci v ozračju (PM10), ki jih je precej nad povprečjem. Pri nas jih je 25,6 mikrograma na kubični meter zraka, medtem ko je povprečje v OECD 20,1 mikrograma na kubični meter zraka. Se pa zato lahko pohvalimo s čistimi vodami. Kar devet od deset vprašanih prebivalcev Slovenije je pri tej točki izrazilo zadovoljstvo.

Tudi na svoje bližnje se še lahko zanesemo. Kar 93 odstotkov ljudi v Sloveniji je tako povedalo, da poznajo človeka, na katerega se lahko obrnejo v težavah. Kljub temu pa nismo ravno zadovoljni s svojim življenjem. Le 68 odstotkov vprašanih namreč meni, da ponavadi preko dneva doživi več pozitivnega kot negativnega.

Pod črto: izmed enajstih kategorij je Slovenija najboljše rezultate dobila pri skupnosti, varnosti, izobrazbi in okolju. Daleč najslabše pa pri dohodku ter pri zadovoljstvu z življenjem. Za tolažbo pa to: delo in prosti čas znamo razporejati precej bolje kot Avstralci!

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (191)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

scipio
07. 05. 2014 06.43
Odlično sporočilo OECDja. uspelo se nam je prigrebsti v najboljše klube držav, zdaj bi se pa radi šopirili med njimi kot da smo najboljši tudi med njimi, česar pa objektivno ne bomo nikoli dosegli tudi če bi dans postali brunejski sultanat, ker bi ob 11:15h pol logatca odneslo v luft na novem gejziru nafte ali pa bi pod blejskim gradom okrili ležišče diamantov. Je preveč barabije v nas, preveč fovšije in zamerljivosti in ne znamo reči po Gibonnijevo: "Oprosti!"
MaunelNeuer
07. 05. 2014 01.33
+2
če bi poznal daljno avstrijsko žlahto, me slovenija ne bi več videla
scipio
07. 05. 2014 06.45
Kaj se izgovarjaš na žlahto, če si dober, pojdi dans gor holcat ali starim plenice podlagat, pa boš kmalu bolj vesel!
VOVK78
06. 05. 2014 15.31
+8
Slovenija,Slovenija le kam si se izgubila....Ne moremo se primerjati z drugimi ,ker to nikamor ne pelje.Primerjave so nepotrebne.Dva milijona vsega skupaj je v Sloveniji in pol se primerjamo z Nemčijo! Dajte no malo razmisliti...
Paleozoik
06. 05. 2014 14.50
Zvit kot presta, premiki zemljine skorje, odpranje novih oceanov in podrivanje starega oceanskega dna nenehno preoblikuje celine. V paleozoiku se je večina celin združila v velecelino Gondvano. Ta je sčasoma zdrsnila z južne poloble proti severu in nastala je še večja velecelina Pangea, ki je proti koncu paleozoika segala od tečaja do tečaja, nastalo je kaledonsko gubanje in hercinsko oziroma variksično gubanje, nastali so Apalači in Nemško česko sredogorje. Me res zanima, kdo je zdaj tu zahojen.
zvit kot presta
06. 05. 2014 15.32
Če že hvaliva vsak svoj NN: Meni še vedno ob piru najbolj paše PRESTA.
Paleozoik
06. 05. 2014 14.39
zvit kot presta, paleozoik pomeni obdobje starih živih bitij, v katerem so se razvile kopenske rastline in je nastalo obilje lupinskih okamnin. Končal se je z doslej največjim izumrtjem življenja, ko je z zemlje izginilo 90 odstotkov vseh živih bitij. 90% vseh živali in rastlin, če ti to kaj pove!
zvit kot presta
06. 05. 2014 14.24
-1
Paleozoik tebe je že zdavnaj povozil čas.
asdfghjklqwertz
06. 05. 2014 14.20
+3
Moje sanjske države so: samotni otok sredi oceana.
Paleozoik
06. 05. 2014 14.14
Odločite se, se bomo še naprej sprenevedali in igrali ali pa bomo začeli resno in odkrito debatirati, da bi lahko čim prej začeli živeti svobodno in bolje, vsaj tako kot nas prikazuje statistika OECD. Izbira je naša, večina se bo že prilagodila splošnemu mnenju, to imamo še predprogramirano v glavah.
Paleozoik
06. 05. 2014 14.10
+1
Če se nov mobilni telefon prodaja za 19 evrov, vključno z dobroimetjem za 5 evrov, za koliko denarja takšno tehnološko čudo izdeluje fabrika, ki jih štanca? Za 5 evrov, manj mogoče? Nov avto je še boljši primer, naš cel narod ne zmore toliko izobraženih posameznikov in inženirjev, ki bi znali izdelati sodobno vozilo, iz nič, evropska podjetja pa ne vedo kam z njimi, po sto tisoče jih rusta na ogromnih parkiriščih. Po drugi strani tisti, ki ga najbolj potrebujejo hodijo peš ali se vozijo s bicikli za 30 evrov, ker so se zamerili lokalnim oligarhijam in so jim preklicali vozniško ali si celo kripe za 200 evrov ne morejo privoščiti. To je standard, sploh če upoštevamo, da je bila večina voznega parka kupljena na kredit, s kompenzacijami, ki smo jih končno pokrili državljani, avte namreč rabimo, ker smo trikrat preplačali že zanič avtoceste, po katerih se vozijo itak predvsem tisti, ki si kupujejo vinjete na potne stroške. To je tudi država, ki ugotavlja javno mnenje iz mase največ 20% vseh državljanov, ostali ne uporabljajo internet in jim še na kraj pameti ne pade, da bi se javno izpostavljali s komentarji na javnem portalu. Še dobro nam gre, ja, v primerjavi z eskimi ali Botswano, sami profašistični klišeji in neumne fraze.
MavritoGazarinni
06. 05. 2014 13.38
+9
kdor podleže tv-ju,splošnemu verovanju črede,mišljenju katero generirajo ljudje tipa,politikantov,mešetarjev,izkoriščevalcev,je in bo najboljši darovalec volne..kaj so prioritete v življenju?večini mora to povedati kanal a,pop ,pink tv ipd. današnji človek je sposoben,kompenzirati nov avto za čisti zrak,najnovejši telefon za pitno vodo ,zdrave medčloveške odnose za pozicijo v družbi...in jutri oditi v vojno ,moriti in biti umorjen za račun in žep tistega,kateri ga je pahnil v ta kaOS...torej bodite sprememba ,katero želite videti v svetu in ne nasedajte marketingu in idealom vaših ječarjev,za katere ste bili in vedno boste samo predmet za striženje.
samanthka
06. 05. 2014 13.43
+3
Kriminaleclvan
06. 05. 2014 12.41
+3
Vsi imamo najnovejše telefone, vsi kupujemo nove avtomobile na leasing, vsi vsako leto hodimo na morje.... POTEM PA SE PRITOŽUJEMO, DA SLABO ŽIVIMO.... SLOVENCI SE SAMO PRITOŽUJEMO!!!!!!
samanthka
06. 05. 2014 12.45
+3
pkorosec
06. 05. 2014 12.49
+6
nimam pametnega telefona, nimam novega avta, ampak kupujem le stare do ranga 4k, je pa res da grem vsako leto za teden na morje. Ne meci vseh v en predal :)
somebody2
06. 05. 2014 12.27
+24
Zamenjam vse materialne dobrine za duševni mir, ki smo ga imeli nekoč. Za srečno življenje, za druženje v popoldanskem času, za prijateljstvo, občutek za skupnost...ja, vse to bi imel. Dam nazaj novi avto, pametni telefon in še kaj. Potem se bomo lahko spet imenovali srečna družba. Dokler pa bo v prvem planu borba za preživetje in egoizem med ljudmi, se sploh ne moremo pogoarjat o sreči.
samanthka
06. 05. 2014 12.45
+6
Machichaci
06. 05. 2014 12.11
+5
Zakaj komentirat in izražat mnenja, če je na koncu to mnenje moderatorja?
MavritoGazarinni
06. 05. 2014 12.18
+3
Ajmomali
06. 05. 2014 12.25
+1
Najbrž je to zapisano v Pravilih ..... al pa ne,
pkorosec
06. 05. 2014 12.34
eto, na mejl pravkrar dobil: Spoštovani, Komentiranje na naših portalih je moderirano in deluje v skladu s pravili, ki določajo njihovo objavo.Vaš komentar ni v skladu s temi pravili in smo ga zato tudi izbrisali. Izbrisan komentar: nerazumljivo se mi zdi, da je prepovedao imeti svoje mnenje, ki ne odraza mnenje vecine, ceprav je podano na argumentiran nacin. Hkrati pa moderator prav nic ne brise komentarjev, ki druge oznacuje za debile oz. neumne ljudi. Pravila za objavo komentarjev si poglejte TUKAJ. Lep pozdrav, uredništvo 24ur.com
Helianthus
06. 05. 2014 11.41
+5
Ves kriminalecIvan, dokler sem imela zaposlitev se nisem nic pritozevala. Ko pa zjutraj vstanes in prvo zagledas sop poloznic potem pa svojega otroka, ki te vprasa ali gremo za vikend na izlet ali pa ce mu kupis kaksne sladkarije ali knjigo pa mu tega ne mores privoscit je pa hudo. Sploh ce si prej imel sluzbo in si vzel celo kaksen kredit in zdaj se vse to kopici... Ves nekateri znamo biti zadovoljni z malimi stvarmi a ce se teh malih nimas vec pa je precej hudo. Zunaj pa ogromno takih ki delajo in se jim nic ne da... Pa jamrajo...
Dzubre Bubre
06. 05. 2014 16.10
-1
otrok ne rabiš da si srečen, tisti denar ki bi ga namenil za otroka, raje porabi zase !
zvit kot presta
06. 05. 2014 11.19
+6
Gre za statistiko držav članic OECD. To mednarodna gospodarska organizacija razvitih držav, ki sprejemajo načela predstavniške demokracije in svobodnega trga. Torej en tak klub najuspešnejših držav sveta. In Slovenija je članica tega kluba!!! Četudi pri nas ni vse kot bi moralo biti, smo še vedno KREPKO nad svetovnim povprečjem. Skratka, nekaj se pritožujemo s polno ritjo!
Kriminaleclvan
06. 05. 2014 11.19
+0
Follow me
06. 05. 2014 11.16
+19
Lepo se imamo ja, zato gremo v tujino delat.
Helianthus
06. 05. 2014 11.13
+7
Jaz bi bila vesela, ce bi sploh imela placo...tudi ce bi bila nizka. Bolje ista nego nista. Zalostno da je treba zivet od priloznostnih del... :/
moj i
06. 05. 2014 12.01
+6
ja stiska nas je privedla do takega razmišljanja, vprašanje pa je če je to dolgoročno gčledano pametno ali se morda sami spuščamo na kolena
I G N O R A N T
06. 05. 2014 11.07
+18
Samo se cakam na ukaz da moramo biti srecni in dobre volje
samanthka
06. 05. 2014 12.09
-2
In kaj pridobis s tem,ko si nesrecen?marsikdo bi bil na tvojem mestu, bodi hvalezen, ker sploh si ;)
24pedercin
06. 05. 2014 11.06
+7
Zato odhaja Janez v Avstralijo, ker je tako velik domoljub.
24pedercin
06. 05. 2014 11.01
+17
Pradniki vas spet nategujejo, neprestano se norcujejo iz vas. 'Prav dobro nam gre' zakaj, ker smo uspeli spraznit skledisca humanitarne pomoci ???