Slovenija

Začenja se postopek za spremembo ustave glede referendumske ureditve

Ljubljana, 01. 02. 2013 07.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanke in poslanci so sprejeli sklep, da državni zbor začne postopek za spremembo referendumske ureditve. Zdaj mora ustavna komisija pripraviti predlog ustavnega zakona za drugo fazo postopka. So pa poslanci zavrnili koalicijsko novelo zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Poslanke in poslanci so v okviru današnjih glasovanj sprejeli sklep, da državni zbor začne postopek za spremembo referendumske ureditve. Za takšen sklep je glasovalo 87 poslancev, proti pa eden, nepovezani poslanec Ivan Vogrin. Zdaj mora ustavna komisija pripraviti predlog ustavnega zakona za drugo fazo ustavnorevizijskega postopka.

Takoj po izglasovanju sklepa, da začno postopek za spremembo ustave, so poslanci opravili še krajšo razpravo o osnutku ustavnega zakona, s katerim bi omenjene spremembe vnesli v ustavo, o stališču ustavne komisije, ki je s pomočjo skupine strokovnjakov pripravila predlog omenjenega zakona, in o dopolnilih na njeno stališče. Dopolnil poslanske skupine niso vložile, stališče, s katerim se je ustavna komisija opredelila do predloga ustavnih sprememb, pa so poslanci s 84 glasovi za in enim proti sprejeli.

So pa poslanci zavrnili koalicijsko novelo zakona o referendumu in ljudski iniciativi, po kateri bi bilo za vložitev pobude za referendum namesto 2500 neoverjenih potrebnih 5000 overjenih podpisov. Za to, da je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo, bi morali glasovati dve tretjini navzočih poslancev, tako pa je od 89 poslancev, ki so prijavili kvorum, za zakon glasovalo 51, proti pa 37 poslancev. Glasovanje proti so napovedali poslanci PS in SD.

Praktično vse poslanske skupine imajo neke pomisleke

Volilna skrinjica
Volilna skrinjica FOTO: Damjan Žibert

Do sprememb je bil najbolj kritičen Vogrin. "V času, ko imamo toliko težav, se ukvarjamo s spremembo referendumske ureditve. To je narobe," je dejal.

Maša Kociper (Pozitivna Slovenija) pa je dejala, da je predlog sprememb eden najboljših, ki so jih imeli do zdaj. Moti pa jih to, da predvideva določbo, da DZ ni vezan na izid referenduma. Poslanci PS so po njenih besedah sicer razdvojeni pri tem, ali bodo ustavne spremembe na koncu podprli ali ne. Po njenih besedah spremembe ne smejo iti v smeri omejevanja referenduma, pač pa le v smeri njegovih izboljšav.

Do določenih sprememb imajo pomisleke tudi v poslanski skupini SDS. Želijo si, da bi se model zavrnitvenega referenduma, ki ga vsebuje predlog, spremenil oziroma bi se postopek na ustavni komisiji vodil tako, da bo mogoče o omenjenem modelu glasovati ločeno. Sicer predloga ustavnih sprememb ne bodo podprli, je napovedal vodja strankine poslanske skupine Jože Tanko.

Pomisleke do posameznih delov sprememb imajo tudi v NSi in SLS, čeprav izrecnih napovedi, da ustavnih sprememb ne bodo podprli, če se posamezni deli ustrezno ne spremenijo, ni bilo slišati.

Kakšne so predlagane spremembe?

Predlog ustavnih sprememb med drugim predvideva, da bo lahko zakonodajni referendum zahtevalo samo 40.000 volivcev. Na referendumu po novem ne bi smeli odločati o zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah; o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč; o zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb; in o zakonih, ki odpravljajo neustavnost na področju človekovih pravic oziroma drugo neustavnost.

Spremembe uvajajo tudi model t. i. zavrnitvenega referenduma, po katerem je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so glasovali veljavno, in hkrati ta večina predstavlja najmanj četrtino vseh volivcev. Prav tako po predlogu DZ več ni vezan na izid referenduma in lahko takoj po zavrnitvi predlaga boljši zakon.

KOMENTARJI (79)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Roman Hren
02. 02. 2013 14.57
Referendum bi moral biti zadnja možnost vpliva državljnanov na ključne probleme v državi! Pri predlaganih spremembah pa se kaže ravno nasprotno. Še naprej bomo na referendumih odločali o neumnostih, kot je delovni čas trgovin, organizacijska shema Slovenskih železnic,in podobno, lahko bomo vsiljevali svojo voljo drugim in drugačnim, nobenega vpliva pa ne bomo imeli na to, za kaj se porablja naš denar! Pravzaprav bi morali za vsak zakon, ki ga dajo na referendum ali se izkaže za slabega, strokovni sodelavci, vlada in parlament čutiti posledice pri plači in pri zaposlitvi!
stefi1
02. 02. 2013 13.56
+1
pa s čim se morajo ti ubogi poslanci vse ukvarjat, pa res se mi smilijo, pa ti sami sebi iščejo delo. čas pa teče, no pa saj gre vse v rok službe. sej bo kmal plača!
1Unread
02. 02. 2013 13.48
-1
Če si iz parlamenta in tole bereš, si zapomni: Gotof si!
an(A)rhist
02. 02. 2013 13.33
+0
MI SMO OBLAST IN VSAKA NAM JE ČAST, da še prenašamo te kriminalce, ki zasedajo vodilne položaje v državi. Sistem očitno ne deluje, tožilstvo in sodstvo je nastavljeno s strani elite. Državni aparat se napaja z več kot 3/4 prihodka vsakega davkoplačevalca (davek na dohodek, davek na dodano vrednost pri nakupih in storitvah, trošarine, cestnine, vinjete, registracija vozila,...) pa se za socialo ne da poskrbeti. Delavcem v JS (vzgojitelji, učitelji, policisti, medicinske sestre, gasilci, čistilke...), tistim, ki res delajo za kruh, nižajo plače, višajo norme, jih odpuščajo, medtem ko je polno parazitskih agencij, uradov.... v katerih so družinski člani, znanci, podporniki in privrženci vladajoče elite. In ti so za nič dela mastno plačani. Šole ustvarijo preveč določenega poklica in vedno več je brezposelnih ljudi, to pa koristi delodajalcem (javni in privatni sektor), ker lahko izkoriščajo zaposlene (več dela za manj denarja), saj se ti bojijo za delovno mesto. Zanimiva mi je tudi luknja v pokojninskem skladu, kako je lahko nastala, če pa je vsak zase vplačeval in so se ob tem nabrale še obresti. Nekomu se je zdel ta sklad neizpraznljiva blagajna, a mu jo je uspelo izprazniti.
picajzlnamindzi
02. 02. 2013 12.02
+5
Tudi o davkih IN SLABI BANKI, za katero bomo davkoplačevalci na koncu plačali 10 milijard kreditov, ki so se zvalili v zasebne žepe Igorja, Hilde, in ostalih barab! in da bodo še bolj kradel! tovarne so pokradli, ostali so samo še zdravstveni domovi bolnice, šole in davki s proračun!
Important notice
02. 02. 2013 11.28
-1
Kako je pa s financiranjem referenduma? Kakšne so spremembe na tem področju? Med spremembami bi moralo biti tudi to, da padli referendum plača predlagatelj!
krtaca15
02. 02. 2013 09.28
+9
Adijo demokracija....
emona123
01. 02. 2013 21.57
-3
NEMOZE NAM NIKO NISTA
LubaGela
01. 02. 2013 21.26
+4
Za vse ko imate radi glasbo.... Na TUBI: žakal dragi janša
redfox
01. 02. 2013 19.58
+10
V pravi demokraciji je dovoljeno vse v Janševi diktaturi pa nič. On je huj kot H5N1.
LubaGela
01. 02. 2013 20.04
+5
LubaGela
01. 02. 2013 20.04
+5
Avstrijski Dolfi iz Nemčje je vsaj arijcem dobro hotel, kao. Čelo noče nobenmu.
emona123
01. 02. 2013 19.45
+0
VSA GLASANJA VSE VOLITVE BOM DODAL BELO BARVU
mkoshi
02. 02. 2013 11.26
-1
alterego
01. 02. 2013 19.15
+4
ma cel državni zbor je za razpustit, očitno so vsi alergični na kakršen koli demokratični nadzor nad aktualno politiko med enimi in drugimi volitvami! noben pošten Slovenec, ki hoče živet v demokratični državi, na naslednjih (upam predčasnih) volitvah ne sme dat svojega glasu nobeni stranki, ki bo podprla takšno omejevanje pravic in omogočila pot v diktaturo!!!
LubaGela
01. 02. 2013 19.18
+2
antirepresija
01. 02. 2013 19.06
+12
Nekatere države imajo referendume 3x letno in skupaj odločajo o pomembnejših stvareh. Namesto, da bi šlo pri nas v to smer, gre pri nas v kontra smer. To je že diktatura. Ta politika niti približno ne sliši kaj ljudje hočejo oz. dobro slišijo, ampak se delajo,da ne slišijo.
LubaGela
01. 02. 2013 19.09
+4
matic cad
01. 02. 2013 19.05
+8
citiram : """""""Kakšne so predlagane spremembe? Predlog ustavnih sprememb med drugim predvideva, da bo lahko zakonodajni referendum zahtevalo samo 40.000 volivcev. Na referendumu po novem ne bi smeli odločati o zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah; o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč; o zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb; in o zakonih, ki odpravljajo neustavnost na področju človekovih pravic oziroma drugo neustavnost."""""""" NA KRATKO, ODLOČALO BOMO LAHKO SAMO O NEPOMEBNIH STVAREH , PROBLEMATIKE KI SO RESNE PA NE BOMO MOGLI SPREMENITI.........FAŠIZEM JE EDINA DEFINICIJA (če ne verjamete poglejte kaj pomeni fašizem)
LubaGela
01. 02. 2013 19.07
+2
+ pa še neki: Če bi mela slovenija več gospodarstva, bi se nam WW 3 obetala.
matic cad
01. 02. 2013 19.10
LubaGela
01. 02. 2013 19.16
+1
Avstrijski Dolfi iz Nemčje je vsaj arijcem dobro hotel, kao. Čelo noče nobenmu.
matic cad
01. 02. 2013 19.03
+5
Priča bomo globalnemu finančnemu zlomu Priznani upravljalec hedge sklada, William Kaye, je za King World News povedal, da se kljub zelenim številkam na svetovnih delniških trgih, svetu obeta še ena finančna kriza. Napovedal je zvišanje obrestnih mer, ki bodo ustvarile vse pogoje za nov globalni finančni zlom. Kaye, ki je pred 23 leti delal za Goldman Sachs pri združitvah in prevzemih in je ustanovitelj Pacific Group v Hong Kongu. Kaye je trdno prepričan, da so centralni planerji spravili svet v grozljiv položaj, kjer se bo finančni sistem še enkrat več sesul. Eric King: »Videli smo dvigovanje prahu okrog bank, to isto smo videli tudi v času Velike Depresije v 1930ih in banke so preprosto propadle. Vi v bistvu govorite o dogodkih povezanih s trgom zlata, ki je trenutno velika Ponzijeva shema in ko se bo to enkrat v celoti razkrilo, bodo cene zlata poletele v nebo.« Kaye: »Da. To je točno tisto, kar vidimo, da se dogaja. Ključno vprašanje je, kaj bo to zadevo ublažilo? Ko se bomo vrnili in sčasoma se bomo vrnili na neko normalno stopnjo obrestnih mer po vsem svetu, pa trenutni svetovni dolg, ne bo mogel biti in tudi ne bo poplačan. To je tisto na kar bi se ljudje (in vlagatelji) morali osredotočiti. V tem trenutku je toliko posredovanj in manipulacij s strani centralnih bank, z namenom ustvariti ozračje finančne represije ter umetno nizke in potlačene obrestne mere, da se trenutni obstoječi dolg še nekako uspe servisirati. Temu je tako, ker so obrestne mere tako neverjetno nizke. To ni naravno stanje. To je tisto, kar morajo vlagatelji razumeti. To ni naravno stanje sveta v katerem živimo. Edini način, da se izognemo globalnemu finančnemu zlomu, bi bila dejanska pospešitev tiskanja denarja, kar pa se že dogaja in ni mi potrebno povedati kaj bo to pomenilo za ceno zlata.« Eric King: »Ponzijevo shemo izvajajo države. V Evropi imamo primer, ko insolventni financirajo insolventne. To potrjuje že povedano, da je pred nami nov finančni zlom. Kaj bi lahko bil ključni faktor pri dokončnem finančnem zlomu?« Kaye: »Vse, kar potrebujete je, da se bo FED resnično držal svoje izhodne strategije. Tukaj sem zato, da povem, da nimajo izhodne strategije! Tu ni izhoda! Vrnitev k normalizaciji obrestnih mer ter odstop FED-a in drugih centralnih bank od njihovih prizadevanj za monetizacijo dolga in umetnega zatiranja obrestnih mer, bi zrušilo sistem, tako kot ga je že pred nekaj leti . Razlog, da bo sistem zmrznil je ta, da sistem ne more obvladati niti najmanjšega povečanja obrestnih mer. Obstoječega stanja dolga na svetovni ravni in na tej stopnji ni mogoče servisirati. Torej sistem se bo sčasoma sesul. Problem je sedaj precej večji, kot je bil kdaj koli prej, saj dolžniški balon še nikoli ni bil tako velik kot je prav zdaj.«
LubaGela
01. 02. 2013 19.03
HooplaToopla
01. 02. 2013 18.52
+9
--- Najprej je NUJNO POTREBNO spremeniti volilni sistem tako, da bodo ljudje točno vedeli, katero osebo volijo v državni zbor. --- Ne pa da se na koncu izkaže, da se je zbral cel kup klošarjev, ki so si doma sami delali diplome na računalnik, magisterije kupovali v "kebabdžinici" ali slaščičarni ........ Nihče jih nikoli do takrat ni še nikjer videl ..... ---- Edino obvestijo nas še po TV, da smo jih mi izvolili. In si pričnejo deliti milijone ......
LubaGela
01. 02. 2013 18.54
+1
Staša Rep
01. 02. 2013 18.38
+7
LubaGela
01. 02. 2013 18.46
+3
Avstrijski Dolfi iz Nemčje je vsaj arijcem dobro hotel, kao. Čelo noče nobenmu.
Uporabnik565636
01. 02. 2013 18.32
+3
Kaj je to za en stos, da niso vezani na izzid referenduma?
LubaGela
01. 02. 2013 18.35
Avstrijski Dolfi iz Nemčje je vsaj nemcem dobro hotel, kao. Čelo noče nobenmu.
romeno
01. 02. 2013 18.29
+8
Neverjetno kako znajo bit složni, ko se gre za njihove koristi.
LubaGela
01. 02. 2013 18.32
+1
LubaGela
01. 02. 2013 17.54
+1
ČE bi mela slovenija več gospodarstva, bi se nam WW 3 obetala.