Ukrajinska vojska, ki je pod nadzorom kijevskih oblasti, je s tanki vdrla v mesto Mariupol in napadla poslopje notranjega ministrstva, v katerem je po poročanju ruske televizije RT zabarikadirana lokalna policija. Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo v spopadih ubitih okoli 20 "teroristov". Nekaj ljudi, ki so stavbo zavzeli, je s prizorišča pobegnilo.
RT še poroča, da so vojaki streljali tudi na civiliste, ki so prišli na ulice praznovati obletnico dneva zmage, s katerim se spominjajo dokončne kapitulacije nacistične Nemčije in s tem konca druge svetovne vojne v Evropi, po tem odšli še pred notranje ministrstvo, kjer so izkazali tudi podporo zabarikadiranim policistom.
Ko so se jim približevale kijevske sile, so podporniki federalizacije začeli vpiti "Fašisti!" Nato je en izmed oklepnikov ustrelil proti skupini neoboroženih civilistov, poroča ruska agencija Interfax. Dva človeka naj bi na kraju umrla, osem pa je bilo ranjenih. Zasedeno poslopje pa naj bi bilo v plamenih. V spopadih naj bi proruski uporniki zasegli eno izmed oklepnikov ukrajinske vojske.
Putin prvič po priključitvi na Krimu
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na ukrajinski polotok Krim prvič od njegove priključitve Rusiji, poročajo tuje tiskovne agencije. Putin je po prihodu na polotok zbrani množici dejal, da je "vrnitev Krima Rusiji zgodovinska resnica". "Leto 2014 se bo zapisalo v zgodovino kot leto, ko so se ljudje odločno opredelili, da bodo skupaj z Rusijo, s čimer potrjujejo svojo zvestobo do zgodovinske resnice," je dejal pred vzklikajočo množico v sevastopolskem pristanišču.
Obenem je dodal, da bo v prihodnosti še veliko dela, ampak "bomo prešli vse težave zato, ker smo skupaj. In to pomeni, da smo še močnejši," je še povedal ruski predsednik.
Putin je dejal, da bi morali pravice Rusov obravnavati s spoštovanjem. "Vse države in ljudi obravnavamo s spoštovanjem. Spoštujemo njihovo zakonite pravice in interese. Vendar pa zahtevamo, da tudi ostali naše zakonite interese, vključno z obnovo zgodinske pravice in pravice do samoodločitve obravnavajo na enak način," je dejal zbrani množici med koncertom, ki se ga je udeležil med obiskom na Krimu.
V pristaniškem mestu Sevastopol se je Putin udeležil vojaške parade ob 69. obletnici konca druge svetovne vojne in 70. obletnici osvoboditve Krima in Sevastopola izpod nacističnega jarma, s katero se spominjajo dokončne kapitulacije nacistične Nemčije ter s tem konca druge svetovne vojne v Evropi.
Še pred parado je ruski obrambni minister Sergej Šojgu, je napovedal, da bo prizorišče prireditve v Sevastopolu preletelo 70 letal vojaške zračne flote, vključene pa so bile tudi vojaške ladje ruske črnomorske flote. S prvim obiskom polotoka po marčni priključitvi Rusiji Putin simbolno zaokrožuje sicer mednarodno nepriznano pripojitev Krima.
Kijev in Nato kritična do Putina
V Kijevu so Putinov obisk na Krimu označili za "flagrantno kršitev suverenosti Ukrajine". Zunanje ministrstvo je objavilo tudi močan protest zaradi obiska ruskega predsednika v "avtonomni republiki Krim in v mestu Sevastopol, ki sta trenutno pod okupacijo Rusije".
"Ta provokacija znova dokazuje, da Rusija namerno išče dodatno zaostrovanje napetosti v rusko-ukrajinskih odnosih in ne želi rešitve problematičnih vprašanj po diplomatski poti," so še izpostavili v sporočilu za javnost.
Tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je obisk označil za neprimernega. "Ruska priključitev Krima je za nas nelegalna, nelegitimna in je ne sprejemamo," je dejal in dodal, da je Krim še vedno "del ukrajinskega ozemlja".
Kritiko Putinovemu obisku Krima je izrekla že tudi Bela hiša, zaradi obiska pa bo to le še zaostrilo že sicer napete razmere v Ukrajini.
Rusija upa, da bodo ZDA pomagale pri vzpostavitvi miru
Glede Ukrajine pa sta spet po telefonu govorila zunanja ministra Rusije in ZDA, Sergej Lavrov ter John Kerry. Lavrov je po pogovorih dejal, da sta govorila o možnih načinih za rešitev ukrajinske krize, pri čemer bi poleg obeh držav sodelovali še Združeni narodi, Evropska unija in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Rusija je izrazila potrebo po nujnem dialogu med Kijevom in jugovzhodom Ukrajine ob mediaciji Ovseja. Lavrov tudi upa, da bo Washington sodeloval s Kijevom pri končanju vojaških operacij na jugovzhodu države, pri izpustitvi političnih zapornikov in podelitvi amnestije protestnikom.
Požar na televiziji v Kijevu
Iz regije Lugansk na vzhodu Ukrajine pa danes poročajo o obmejnem incidentu. Skupina oborožencev v črnih uniformah je po besedah vodje ruske carinske službe Andreja Beljaninova skušala zavzeti mejni prehod Izvarino na rusko-ukrajinski meji. Skupina je zažgala tamkajšnje prostore carinske službe in nato pobegnila.
Na eni od televizijskih postaj v ukrajinski prestolnici Kijev pa je ponoči izbruhnil požar, ki je uničil kable, zaradi česar je postaja prenehala oddajati. Ukrajinske oblasti sumijo, da je šlo za rusko sabotažo, nekateri strokovnjaki pa opozarjajo, da je možno, da je šlo zgolj za kratek stik. Požar so hitro spravili pod nadzor, televizijska postaja pa je nadaljevala oddajanje ob pomoči agregata.
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.