Na arheološkem najdišču v Dmanisiju so leta 2009 znanstveniki odkrili ostanke petih lobanj pračloveka. Poimonali so jih homo dmanisi in ocenili, da so stari okoli 1,8 milijona let. Gre za najstarejše ostanke pračloveka, ki so jih našli zunaj Afrike, kar je zamajalo prvo spoznanje, da naj bi bila Afrika zibelka človeštva.
Teorija, da je pračlovek zapustil afriško celino pred okoli milijon leti kot homo erectus oziroma pokončni človek, je zdaj pod velikim vprašanjem. Lobanje, ki so jih odkrili v Gruziji, namreč nakazujejo, da gre za veliko bolj primitivno vrsto, kot je bil homo erectus, ki naj bi že znal izdelovati in uporabljati orodje. To pa vodi do sklepa, da naj bi pračlovek Afriko zapustil že veliko prej.
The Guardian poroča, da so odkritja pokazala, da vseh pet najdenih lobanj v Dmanisiju pripada homo erectusu in da ne gre za neko novo vrsto. In sicer naj bi šlo za prve oblike homo erectusa, torej za naša prednike, ki so že imeli telesne proporce zelo podobne modernemu človeku. Prav tako so odkrili, da naj bi homo erectus migriral tudi v Azijo.
Primerjava najdenih lobanj v Afriki s tistimi v Gruziji je pokazala, da gre za zelo podobne primerke. Zato so takoj ovrgli teorijo, da je homo dmanisi nova človeška vrsta, temveč da gre za različico homo erectusa na drugem kontinentu.
"Če bi našli teh pet različnih lobanj na različnih koncih sveta, bi zagotovo govorili o različnih človeških vrstah, tako zelo se med seboj razlikujejo," pojasnjuje švicarski antropolog Christoph Zollikofer. "Ker pa smo jih našli na zelo omejenem območju, pa je jasno, da gre za isto vrsto, ki se je razvojno spreminjala. Morda smo prehitro določali vrste znotraj človeškega roda," se sprašuje Zollikofer.
In če se bo to izkazalo za resnično, potem znanstvenike čaka še veliko dela, saj bo treba človeško evolucijo spisati na novo.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.