Slovenija

Udarec tudi za lesno predelavo: 'Situacija v gozdovih je grozna'

Bled, 09. 02. 2014 09.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Velike količine drevja, ki se je pod težo ledenega in snežnega oklepa podrlo v minulem tednu, bodo za slovenska lesnopredelovalna podjetja sprva pomenile dovolj lesa po nižji ceni. V dveh letih pa se bo v razredčenih in poškodovanih gozdovih pokazalo pomanjkanje hlodovine.

"Situacija v gozdovih je grozna in šele kasneje se bo pokazalo, kakšen je obseg te katastrofe," je dejal direktor Lipa Bled Alojz Burja. Pravi, da bo do poletja jasno, kakšna bo dejanska škoda. Ta bo namreč lahko še veliko večja, kot kaže sedaj. Če polomljeno drevje ne bo pravočasno pospravljeno, lahko poškodovane gozdove napade tudi lubadar.

Po Burjevi oceni bo po tej veliki naravni katastrofi trajalo dve leti, da se bodo gozdovi očistili. Do tedaj bo sicer poškodovane in manj uporabne hlodovine za lesnopredelovalna podjetja dovolj oziroma preveč in njena cena bo padla. "Na prvi pogled je videti, da je to za našo panogo dobro, vendar pa je ta ujma na daljši rok katastrofa za vse," je dejal Burja.

Pojasnil je, da četudi bo sedaj lesa dovolj, pa ga bo primanjkovalo po dveh letih, ko bodo gozdovi očiščeni in poškodovana hlodovina porabljena. "Ta naravna katastrofa ne pomeni škode le za lastnike gozdov in žage, temveč tudi za lesno predelavo," je prepričan.

Velike količine podrtega drevja bodo dolgoročno slabe tudi za lesno predelavo.
Velike količine podrtega drevja bodo dolgoročno slabe tudi za lesno predelavo. FOTO: Miro Majcen

Kot je dejal, je domača naloga Lipa Bled v trenutnih razmerah čim bolj povečati prodajo izdelkov, da bodo lahko v podjetju odkupili čim več hlodovine. Trenutno so sicer s hlodovino še preskrbljeni, saj je po težavah avstrijske lesnopredelovalne industrije v zadnjih mesecih lanskega leta izvoz slovenskega lesa močno upadel in za slovenska podjetja, ki so zadnji dve leti imela težave z redno oskrbo lesa iglavcev, je ostalo dovolj hlodovine.

Evropska, predvsem avstrijska in nemška lesnopredelovalna industrija se je konec lanskega leta predvsem zaradi padca prodaje na italijanskem in španskem trgu namreč znašla v težavah in ni mogla prodati vseh svojih izdelkov. Zato so avstrijska podjetja začela zmanjševati odkup lesa tudi v Sloveniji.

"Ker so bili poleg tega prvi zimski meseci mili in dolgo ni bilo snega in nizkih temperatur, smo se slovenski lesni predelovalci lahko dodobra oskrbeli s hlodovino in imamo dovolj zalog," je pojasnil Burja, ki ne ve, koliko lesa sedaj poškodovanih gozdov, ki jih bo treba hitro sanirati, bodo sploh lahko kupili.

Računa sicer, da bo sam Lip Bled vendarle lahko odkupil precej poškodovane hlodovine, saj prodaja opažnih plošč, ki jih proizvajajo v Bohinju, teče dobro.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

emilzapata
10. 02. 2014 18.02
Moram dodati še tole: živim neposredno ob velikem sadovnjaku jabolk in hrušk. Že od decembra pa ves januar so ga pridno obrezovala delketa iz Moldavije, stare od 18-25let, običajno ves svetel del dneva, dan za dnem, tudi ob nedeljah. Neki dan pa prideta dva avtobusa študentov iz Ljubljane, verjetno študentov agronomije, sicer ne vem, nisem vprašal. Bili so opremljeni s sadjarskimi škarjami, obrezovali niso nič, bolj se zabavali in lovili okrog drevja, podobno kot prvošolčki. Čutil sem se osebno prizadetega in užaljenega, ko se to videl.
emilzapata
10. 02. 2014 17.50
+2
zelo všeč mi je predlog enega forumca, ki predlaga delovne akcije za čiščenje in pogozdovanje, predvsem mladine med šolskim počitnicami, in seveda aktivirati brezposelne. Aha, zopet se bodo našli moralisti, ki bodo opozarjali na nevarno in težko delo. Jaz sem kot desetletni deček vedno moral iti z očetom v gozd po drva, pa takrat ni bilo drugega orodja kot sekira, ročna žaga, rekli smo ji amerikanka, za vožnjo pa smo imeli krave, konji so bili prevelik strošek. Sicerpa razvajeni Slovenci, kaj smučanje ni tudi nevarno, pa jadranje in plavanje, da ne omenjam popivanje po plažah do jutra. Celotna družba se bo morala iz dekadence premakniti v realnost.
Wurz
10. 02. 2014 17.04
Vse je odvisno od organizacije, te pa pri nas ni... tako lahko pričakujemo najhujši scenarij. Med drugim bi lahko pojačali montažno gradnjo ipd., ampak ne če je pri naš viška lesa bomo betonirali.
big_foot
10. 02. 2014 15.50
+2
Kakšna lesna industrija če so jo pa uničili. Vse kar imamo je motorke verglat pa hlode Avstrijcem prodat za kikirikije. Če bi se pa kdo našel ki bi hotel pri nas postavit lesno predelovalno industrijo, dobi toliko polen pod noge da ga vse že v štartu mine.
Glavavtorbi
10. 02. 2014 10.21
Saj ni čudno, da so ljudje čisto zmedeni, če jim pa država laže v obraz. Poglejte okoli sebe, povejte mi, kje ste v zadnjih desetih letih videli, da bi zrasel kakšen gozd, koliko ga je pa izginilo pred vašim nosom? Pa kje je ta prirastek, od kod gozdarski zbornici ta statistika, če se sprenevedajo, da še za črno sečnjo niso vedeli, čeprav država vozi polne šleperje v Avstrijo, brez papirjev, slabši so od naših ministrstev in bank, danes se še lahko iztrebljajo v medijih, jutri bodo tarnali in točili krokodilske solze, da za veleizdajo in kriminal niso vedeli, da so jim neke skorumpirane barabe dostavljale lažne podatke in podobne pravljice. Zarukanci pa vse verjamejo, država jih plačuje, država jih je naredila gospode, od države so dobili vse kar imajo, brez aparata so navadne zgube, ki jih nihče drug pri zdravi pameti ne bi zaposlil, enako kot pri vseh drugih zadevah, bodo zadnji opazili kar imajo ves čas pred nosom in prvi lajali, da so to že ves čas opozarjali, ko bo sodu izbilo dno. Zaradi takih lažnjivih hinavcev se pri nas nič ne premakne in se tudi ne more, fassisti imajo povsod odvisnike, ki so plačani predvsem da potrjujejo laži na ulici in mirijo še bolj zarukane sovaščane, češ da so neke avtoritete in imajo prave informacije. Naj vam raznese tisto polno rdeče belo piz*, za pest evrov več pomagate fassistom, naj se vam nekoč vse vrne.
synhromac
10. 02. 2014 07.03
+4
Me prav zanima kdo bo gozdove čistil, če gozdarji še za bencin nimajo!
Glavavtorbi
10. 02. 2014 03.58
-3
Neverjetne neumnosti pišete, največja pa je zagotovo tista, ki jo trobi luckyss.., da naj bi posekali komaj polovico prirastka. Resnica je seveda ravno obratna, zadnja desetletja sekajo bistveno več kot zraste novih dreves, naši gozdovi izginjajo pred našimi očmi, dreves je vse manj, nova pa na golosedkih ne rastejo in ponekod tudi nikoli več ne bodo, po kakšni logiki, od kod ti ideja, da bi lahko sekali še več? Država to itak ve, obstajajo tudi jasni izračuni, koliko let bomo še sekali drevesa, dokler nam ne bo ostalo le še par naravnih parkov, vse ostalo kar vidite okoli sebe, vsi ti hribi in doline, vse to bo v nekaj letih golo, le tu in tam bo iz šavja molel kak štrcelj, kot da v Sl oveniji ni bilo nikoli nobenih gozdov. V nekaj letih, zarukanci, ne stoletjih ali desetletjih, ta trenutek se dogaja, marsikdo bo fassistično kataklizmo doživel na lastne oči.
M_teorija
10. 02. 2014 09.15
-2
Vrednost Enota Površina gozdov: 1.184.526 ha Gozdnatost 58,4 % Lesna zaloga: 337.816.717 m3 285,00 m3/ha Letni prirastek: 8.419.974 m3 7,10 m3/ha Letni možni posek skupaj v 2012: 5.748.834 m3 Iglavcev: 2.682.010 m3 Listavcev: 3.066.824 m3
M_teorija
10. 02. 2014 09.18
-1
Jožajoža
09. 02. 2014 19.53
+2
ne se sekirat. slovenci že računajo, kako bodo les prodali avstrijcem, ki bodo iz naših gozdov odpeljali vse, še štorovje zmeljejo in nato nam prodajo pelete in ostale izdelke iz lesa.
odpisan2x
09. 02. 2014 17.26
+7
v socializmu smo otroci kopali jarke za vodovod,delali ceste,pogozdovali,ma pa vse ste uničl z svojimi praznimi glavami,naj vas bo sram.
odpisan2x
09. 02. 2014 16.23
+13
letos v šolskih počitnicah otroke v gozd pa pogozdovanje,kot smo delal v socializmu saj drug tega tako in tako sposobn,mogoče predsednik države ki bo pred 1000 kamerami zasadil dve smrečici
hondica
09. 02. 2014 15.34
+0
Jaz nobene pretirane škode ne vidim, ravno nasprotno, to se da vse podelat v biomaso in je zaslužek, ne škoda!
Transformerji
09. 02. 2014 16.06
+4
Vse je povezano - lahko si omisliš ogrevanje na lesno biomaso, če pa ni elektrike jo pa lahko zakuriš v posodi!
luckyss..
09. 02. 2014 18.53
+7
Se strinjam hondica...škodo bodo imeli le tisti, ki umetno držijo pretirano ceno kurilnega lesa. Sramota, da v državi, kjer znaša letni posek le polovico prirasta stane kubik 60 evrov..
donat323
09. 02. 2014 15.16
+3
mene pa zanima, ali se bo dobilo kej gozda za počistit, seveda za zmerno ceno oz. samo, da se počisti, magar, kar je v občini podrl, tud, če ni kvaliteten les, za domačo uporabo.
hondica
09. 02. 2014 15.32
+1
luckyss..
09. 02. 2014 13.58
+14
Katera država lahko spremeni 8 milijonov m3 lesa v pelete in s tem ne zasluži okrog pol milijarde evrov ?!! Je pa res, da tisti, ki naše največje bogastvo sprejemajo kot breme nimajo kaj iskati v vladnih službah...
Vrnil sem se ?iw ?iw ...
09. 02. 2014 13.54
+5
Lastnik sme posekati le drevesa, ki jih je odkazal revirni gozdar. ... čiw čiw ...brisano:1x
luckyss..
09. 02. 2014 13.52
+14
Kakorkoli se bo to čudno slišalo, vendar je ta naravna ujma nekaj najboljšega kar se je lahko zgodilo naši lesno . pridelovalni industriji ...vsaj teoretično.. Doslej so imeli korist od naših gozdov le monopolni prekupčevalci, ki so po simboličnih cenah prodajali najboljši les Avstrijcem..."Upravljalci" državnih gozdov namreč služijo stotine milijonov evrov z odprodajo našega nacionalnega bogastva..Sedaj pa bodo tudi kmetje "prisiljeni" prodati manjvreden les za drva, res ceneje kot bi hoteli - zato pa precejšnje količine...Je namreč nacionalna sramota, da kupec plača za kubik ogrevalnega lesa 60 evrov in to v državi, ki letno ne more posekati niti polovice letnega prirastka..?!1
Transformerji
09. 02. 2014 16.03
+0
Vidiš, problem je v tem - kam pa bo sedaj dal cenejši ogrevalni les, ko pa še prejšnjega nisi pokuril? Bodo morali bloki narediti dodatne dimnike in les skladiščiti na parkirišču?
jack91
09. 02. 2014 16.12
+2
In kaj bi zdaj rad ti povedal, da bi rad, les ki ga moram jaz podreti, sklestiti, nažagati, sklati in še na prikolico naložiti ter pripeljati do tvoje hiše rad pod 60 € SI TI ZMEŠAN?! Saj to prenekateri delajo, vendar ne vem, kje je računica.... Realna cena kubika je od 60-65 € in popoloma nič manj.... Sicer pa ja sedaj bo tega v izobilju bodo cene padle v poden.... In tisti ki kupujete les za ogrevanje, boste zelo veseli ja......
luckyss..
09. 02. 2014 18.47
+2
jack91....ne bluzi! Tudi sam imam gozd in pripravim "klaftro" drv (4m3 za nepoučene) v 6-tih urah, če delam na "izy"...In se mi zdi povsem dovolj, če za popoldansko rekreacijo zaslužim čistih 150 evrov....Realna cena m3 mešanih drv je okrog 45 evrov, vse ostalo je izkoriščanje..;)
Marjeta Vakar
09. 02. 2014 19.06
No, ja. Tudi drevesa so živa bitja in čutijo. Dokazano.
luckyss..
09. 02. 2014 19.36
Prav imaš Marjeta, zato se seka le "dozorela" drevesa, ki so zaključila svoj življenjski krog in tako da prostor in svetlobo njihovim "otrokom"...in pa seveda sedaj po žledu tista ki bi bila drugače obsojena na životarjenje in propad...
odpisan2x
09. 02. 2014 13.50
+3
a ni mogoče tud to krivo,ker gozdarji niso šli v gozd,da bi drevesa označl
M_teorija
09. 02. 2014 13.48
+0
Ob vsej tej nesrečni katastrofi imamo vsaj to srečo, da imamo za odgovornega ministra najboljšega ministra za kmetijstvo od osamosvojitve v vseh pogledih. Predvsem pa so njegove sposobnosti, da zna prisluhniti strokovnim argumentom, jih pretehtati in se na tej osnovi primerno odločiti. Kar je pa še najbolj pomembno je to, da zna tudi svojoe odločitve inplementirati in udejaniti. Če bo kdo optimalno rešil probleme zaradi katastrofe bo nedvomno Židan, pravi človek ob pravem času. Tako v pogledu rešitev za gozdove kot tudi za prilagoditve lesno predlovalne industije glede na trenutno stanje (vključno s stanjem lesnopredelovalne industrije pred katastrofo).
HooplaToopla
09. 02. 2014 13.03
+13
V Sloveniji me ne bi presenetilo, če bi se drva do jeseni podražila za kakih 50%.
gobo
09. 02. 2014 12.59
+0
svarilo-čeprav kupujem les za kurjavo si ne smemo privoščit prodajat les izpod cene
up_
09. 02. 2014 15.06
+0
ja če pa letus nebo poceni ga pa naj majo kmetje in ga sami kurjo
up_
09. 02. 2014 12.57
+2
sj pr nam se 90% lesa proda v avstrijo od tega se 70% denarja porabi za alkohol pri nas v zgorni savinski se usako ledto poseka čuda na črno da lahko kmetje živijo razkosno po gostilnah žal ampak je tk res :S