Zadovoljna.si
lepotna operacija

Novice

Po zadnjico Jennifer Lopez v Južnoafriško republiko

M.K.
21. 01. 2013 13.06
0

Julia Quinn je tipična britanska gospodinja, ki je svoje življenje posvetila skrbi za dom in družino. Pred desetimi leti je začela opažati gube okrog oči in ust. Vse bolj nezadovoljna s svojim videzom se je odpravila na eno izmed britanskih lepotnih klinik, a ker z njihovim delom ni bila zadovoljna, je na spletu začela iskati možne alternative po svetu. Njeno pozornost je pritegnila ena izmed zasebnih estetskih zdravstvenih ustanov v Južnoafriški republiki, ki ji je Julia zvesta še danes. Poleg ugodnih lepotnih posegov tamkajšnja ponudba obsega še sonce, morje, safari in sproščeno počitniško vzdušje, kar je v času nestabilnega gospodarstva pravi magnet za lepote željne posameznice z vsega sveta.

Zaradi ugodnih cen vse več žensk, ki si želijo estetskih popravkov, potuje na jug Afrike.
Zaradi ugodnih cen vse več žensk, ki si želijo estetskih popravkov, potuje na jug Afrike.FOTO: Profimedia
Med listanjem po starih fotoalbumih Julia Quinn pripoveduje o številnih lepotnih popravkih, ki si jih je privoščila v zadnjih nekaj letih. Glede na njene pripovedi skorajda ni dela telesa, ki si ga gospodinja iz grofije Surrey na jugovzhodu Anglije ne bi dala popraviti s pomočjo lepotne kirurgije. Prvi estetski popravek si je privoščila pred približno desetimi leti, ko je bila vse bolj nesrečna zaradi gubic okrog oči in ustnic. Odločila se je za zasebno bolnišnico v Veliki Britaniji, a je zaradi slabe izkušnje začela iskati boljše alternative. Takrat je med raziskovanjem prvič odkrila, da v Republiki Južni Afriki opravljajo posege estetske kirurgije za več kot polovico nižjo ceno kot v Veliki Britaniji. Od takrat se skoraj vsako leto odpravi v to južnoafriško državo, kjer si privošči kak lepotni popravek. Pravi, da je januar idealen čas za pobeg pred mrzlo evropsko zimo. V preteklosti si je že dala popraviti nos in zmanjšati prsi, zdaj pa se večinoma odloči za lifting obraza in liposukcijo, za kar ob enem obisku te skrajne južnoafriške države zapravi približno 15 tisoč dolarjev. Številnim se zdi znesek še vedno občutno previsok, a Julia pravi, da bi za tovrstne posege v Veliki Britaniji zapravila veliko več.

Lepotni posegi lahko žensko hitro zasvojijo.
Lepotni posegi lahko žensko hitro zasvojijo. FOTO:
Lepotni popravek na počitnicah

Zgodb, podobnih Julijini, je v zadnjem času vse več. Britanski psihologi so prepričani, da se ženske zaradi močnega vpliva medijev na družbo vse bolj obremenjujejo s svojim videzom, kar je najverjetneje krivo za vse večje povpraševanje po lepotnih popravkih. Zaradi slabih izkušenj doma in vse večje dostopnosti do svetovnega spleta se jih vse več po nov nos ali večje oprsje poda v oddaljene eksotične kraje, kjer kirurgi poseg opravijo po občutno nižji ceni, vendar pa psihologi svarijo, da je lahko privlačna cena posledica veliko slabše kakovosti. A Julia Quinn in številne druge Britanke so prepričane, da to ne drži. „V Južnoafriški republiki imajo veliko zelo dobrih kirurgov in zobozdravnikov,“ pravi gospodinja in dodaja, da je največji čar lepotnih posegov v tej afriški državi ta, da vse skupaj bolj spominja na počitnice kot pa na operativni poseg. „Ljudje so zelo prijazni in dobro skrbijo za nas, pa še vreme je lepo,“ pravi Quinnova.

Po operaciji še na safari

V predmestju Johannesburga Lorraine Melvill poskuša v že tako prenatrpan koledar vključiti nove pacientke, ki so rezervirale sobo v bližini lepotne klinike. Lorraine vodi podjetje s pomenljivim nazivom: 'Surgeon and Safari' ('Operacija in safari'). Na poslovno pot se je podala leta 2000, ko je zaznavala vse večje zanimanje žensk z vsega sveta za lepotne operacije v prestolnici Južnoafriške republike. Odločila se je odpreti podjetje, ki bo za svoje stranke na bližnji lepotni kliniki organiziralo želene estetske posege in jim hkrati ponudilo še možnost, da se med okrevanjem podajo na zelo priljubljen safari. „Pacientke iz bolj razvitega zahodnega sveta, predvsem iz Velike Britanije in Združenih držav Amerike, pridejo k nam zaradi estetskih posegov. A ker jih mora večina po posegih zaradi okrevanja še nekaj dni ostati pri nas, smo jim želeli omogočiti, da jim čas hitro mine, zato smo se jim odločili ponuditi še safari,“ pravi Melvillova.

Profil pacientk se spreminja

Svetovna gospodarska kriza je kljub nižjim cenam udarila tudi lepotno kirurgijo v Republiki Južna Afrika. Po podatkih Melvillove naj bi si za operativne posege in safari večina njenih strank morala denar izposoditi pri prijateljih ali vzeti kredit, veliko jih je rezervacijo zaradi finančne stiske tudi odpovedalo. „V zadnjem času si je morala večina pacientk, ki so sicer prihajale iz najrazličnejših delov sveta, denar za nastanitev in operacijo izposoditi pri prijateljih ali pa so plačale s kreditno kartico z visokim limitom,“ je povedala Melvillova, ki opaža, da se trend profila pacientk spreminja. „Včasih so k nam prihajale premožne in visoko izobražene pacientke, danes pa imamo vse več gostij, ki pripadajo srednjemu razredu.“

Večina pacientk ima na JAR lepe spomine.
Večina pacientk ima na JAR lepe spomine.FOTO: Profimedia
Vse več pacientk iz Afrike

Do preobrata profila pacientk naj bi po mnenju psihologov prišlo zaradi kreditnega krča. Ta je najbogatejše posameznice prisilil v to, da so zaradi strahu pred revščino začele varčevati na račun luksuznih storitev, ki so si jih prej lahko privoščile brez večjih težav, zdaj pa niso ključne za obstoj in položaj v družbi – torej tudi lepotne kirurgije. A Melvillova si zaradi tega ne beli las. Če je zaradi težkega gospodarskega stanja manj pacientk iz ZDA in Evrope, pa skokovito narašča število nezadovoljnih žensk iz z nafto bogatih držav Afrike in Bližnjega vzhoda z visoko gospodarsko rastjo. „Vse več afriškega prebivalstva se odloči priti v našo državo na estetski poseg, pa naj gre za povečanje ali zmanjšanje prsi, odstranjevanje odvečne kože na trebuhu ali liposukcijo.“ Melvillova opaža, da prihaja vse več žensk, ki so nezadovoljne s svojim videzom, iz Zambije, Angole, Tanzanije, Kenije in Gane. „Gospodarstva teh držav so v strmem porastu, zato je vse več srednjega razreda, kar povečuje osebni prihodek in posledično so večje tudi želje po estetskih popravkih,“ razloži Melvillova.

Večina si da popraviti obraz, prsi ali zadnjico.
Večina si da popraviti obraz, prsi ali zadnjico. FOTO: iStockphoto
Ženske želijo biti podobne zvezdnicam

Chetan Patel je zaposlen na zasebni lepotni kliniki v Johannesburgu. V treh letih, odkar opravlja delo kozmetičnega in rekonstrukcijskega kirurga, pravi, da opaža porast pacientk iz različnih delov podsaharske Afrike. „Seveda k nam prihajajo tudi ljudje iz najvišjih družbenih razredov, a z regionalnega vidika tudi države, kot so Nigerija, Gana in Kongo, igrajo še kako pomembno vlogo, saj socioekonomski vidiki narekujejo, da si v teh deželah vse več ljudi lahko privošči takšne operacije,“ pravi Patel. „Te pacientke imajo zelo jasno predstavo o tem, kaj si želijo popraviti. Velikokrat se zgodi, da pridejo do mene z željo, da bi imele zadnjico kot Jennifer Lopez ali bi bile rade videti kot Kim Kardashian, kar pomeni, da si želijo zaobljenih bokov in oblin, kot jih imata ti dve zvezdnici,“ razloži lepotni kirurg, ki je vesel, da se vse več afriških žensk zaveda pomena lepega videza.

Namesto na safari v dizajnerski butik

Lepotna kirurgija v Afriki ni novost, vendar je vlada vanjo začela izdatno vlagati po letu 2005, ko je po liposukciji v eni izmed zasebnih lepotnih klinik v Španiji umrla žena nekdanjega nigerijskega predsednika Oluseguna Obasanje. Takrat naj bi se v Južnoafriški republiki odločili, da bodo dvignili sloves domačih ambulant in ljudem z vsega sveta omogočil varne in kakovostne estetske posege. Čeprav gre za nadstandardne storitve, ki niso ključne za človekov obstoj, južnoafriški estetski kirurgi pričakujejo, da bo povpraševanje po lepotnih operacijah v naslednjih letih strmo naraščalo, predvsem zaradi vse večjega števila pacientk iz Afrike. A za zdaj so pacientke, kot je Quinnova, tiste, ki Melvillovi in Patelu zagotavljajo polne roke dela. To so pacientke, ki so zasvojene z estetskimi posegi in se zaradi dobre izkušnje vedno znova vračajo po nove popravke. Vendar pa naj bi se vse več teh posameznic med okrevanjem namesto na safari odpravilo na sprehod po bližnjih dizajnerskih butikih.

Čeprav gre pri lepotnih operacijah za nadstandardne storitve, ki niso ključnega pomena za človekov obstoj, naj bi jih bilo v naslednjih letih vse več.
Čeprav gre pri lepotnih operacijah za nadstandardne storitve, ki niso ključnega pomena za človekov obstoj, naj bi jih bilo v naslednjih letih vse več.FOTO: Profimedia

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375