Zimski športi

Takanašijeva mladinska svetovna prvakinja, Slovenke brez kolajne

Predazzo, 28. 01. 2014 20.14 |

V italijanski dolini Fiemme se je s smučarskimi skoki na skakalnici v Predazzu začelo letošnje nordijsko mladinsko svetovno prvenstvo. Za začetek je bila najuspešnejša Japonka Sara Takanaši, najboljša Slovenka je bila na šestem mestu Urša Bogataj.

Sara Takanaši
Sara Takanaši FOTO: Aljoša Kravanja

Sedemnajstletna Sara Takanaši, vodilna v ženskem svetovnem pokalu smučark skakalk, se je po Planici odpravila še v Predazzo, kjer je osvojila še tretjo zlato kolajno na nordijskih mladinskih svetovnih prvenstvih, po Erzurumu leta 2012, lanskem Libercu, je konkurenco pokorila še v Predazzu. Že v prvi seriji je napovedala, da jo bo danes zelo težko premagati. Skočila je 100,5 metra ter za osem točk prehitela Francozinjo Colinne Mattel. Tudi v finalni seriji je ponovila najdaljši skok, skočila je natanko 100,5 metra ter se veselila novega naslova.

"Sem zelo zadovoljna s skokoma, mislim, da sta bila perfektna, kar je še dodatna potrditev pred nastopom na olimpijskih igrah v Sočiju," je bila vesela japonska skakalka. Takanašijeva je vpisala skupno 262,9 točke, 14,2 točke več od Mattelove (97,0 m, 97,0 m; 248,7 točke) na drugem mestu. Na stopničke se je s petega mesta po prvi seriji zavihtela Norvežanka Maren Lundby (96, 5, 97,0; 246,2 točke) z dobrim skokom v finalu.

Katja Požun
Katja Požun FOTO: Aljoša Kravanja

Četrta je bila Japonka Juki Ito (96,5 m, 94,0 m; 241,2), peta Nemka Katharina Althaus (96,5, 92,0; 236,0), Urša Bogataj (94,5, 93,5; 233,9 točke) po lanskem petem mestu v Liberecu pa je bila kot najboljša Slovenka na šestem mestu. Dosežek Bogatajeve je na osmem mestu dopolnila Špela Rogelj (89,5, 91,0; 216,4), Anja Javoršek je bila 17., Barbara Klinec pa je ostala brez finale serije na 31. mestu.

V moški konkurenci bodo nastopili Tomaž Verbajs, Tilen Bartol, Anže Lanišek, Andraž Modic in Cene Prevc. V nordijski kombinaciji pa se bodo za najvišja mesta potegovali Urh Krajnčan, Borut Mavc, Luka Oblak in Vid Vrhovnik. Na lanskem prvenstvu v češkem Liberecu je Jaka Hvala osvojil zlato medaljo, Katja Požun je bila bronasta, obe skakalni ekipi pa sta na moštveni tekmi gladko slavili zmago.