Slovenija

Ta veseli dan kulture ali dan odprtih vrat številnih kulturnih ustanov

Ljubljana, 03. 12. 2013 06.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tudi letos so na rojstni dan pesnika Franceta Prešerna številne kulturne ustanove na široko odprle svoja vrata. V 60 krajih so ponudili skupaj več kot 300 brezplačnih dogodkov. Na ta dan se najlepše združujeta dostopnost in želja ljudi po doživetju kulture.

Prešernov spomenik
Prešernov spomenik FOTO: Thinkstock

Ta veseli dan kulture, s katerim praznujemo obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna, je danes odprl vrata kulturnih ustanov po Sloveniji. Že dopoldne so se zvrstila številna strokovna vodstva po obstoječih razstavah, odprli pa so tudi nekaj novih. Z obiskom so povsod zelo zadovoljni, pestro dogajanje pa se obeta tudi proti večeru.

Po besedah pomočnice direktorice Nine Zdravič Polič so z obiskom zelo zadovoljni v Slovenskem etnografskem muzeju, kjer jih je že dopoldne obiskalo deset skupin, ki so jih popeljali po stalni razstavi ali po razstavi Vrata. Zanimanja je bilo po njenih besedah še več, a so morali kakšni skupini tudi odreči gostoljubje.

V Filmskem studiu Viba film so nad letošnjim odzivom presenečeni. Kot je povedala pomočnica direktorja Romana Kandič, se je dopoldanskega vodenega ogleda Vibe udeležilo okrog 70 ljudi, kar je veliko več kot v preteklih letih, ko so jih običajno našteli okoli 15. Nekoliko manj se jih je udeležilo popoldanske okrogle mize o filmskih poklicih, a so obiskovalci prišli iz vse Slovenije.

Otroci so se v organizaciji Hiše otrok in umetnosti s pomočjo detektiva Loota dopoldne podali na reševanje detektivskega primera, ali je Prešeren res še živ. Kot je povedala Irena Rajh Kunaver, sta se na pot po Ljubljanskih ulicah s Prešernovega trga dopoldne podala dva razreda šolarjev in odkrivala junake iz Prešernovih pesmi ter na koncu potovanja spoznala pravega pesnika, ki sicer ni Prešeren, ampak pesni odlične pesmi za otroke. Program bodo ponovili še v soboto, 7. decembra, ko bo zbor na Prešernovem trgu ob 16. uri.

Živahno je bilo tudi v Arhivu RS, ki ima prostore v Grubarjevi palači. Dopoldanska prestavitev knjige Ozna in prevzem oblasti 1944-46 zgodovinarke Ljube Dornik Šubelj je pritegnila okoli 60 ljudi, palačo, ki je biser meščanskega baroka v Ljubljani iz zadnje četrtine 18. stoletja, pa so razkazali dvema najavljenima skupinama ter pripravili še vodstvo za naključne obiskovalce.

Z obiskom so po besedah direktorice Aleksandre Berberih Slana zelo zadovoljni tudi v Muzeju narodne osvoboditve Maribor. Pokrajinski arhiv Koper v tednu okoli 3. decembra običajno obiščejo dve do tri šolske skupne. Danes pa so njihova vrata odprta tudi naključnim obiskovalcem, ki si lahko ogledajo razstavo v avli.

Gorenjski muzej je v Prešernovi hiši v Kranju opoldne odprl interdisciplinarno umetnostno zgodovinsko in arheološko razstavo z naslovom Črtomirjev poslednji boj, na kateri je predstavljena povezava med Krstom pri Savici in arheološkim najdiščem Ajdovski gradec, kar Prešern opisuje v svoji pesnitvi. Odziv je bil po besedah muzejske svetovalke Jelene Justin zelo dober, saj so ljudje napolnili galerijo.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

moj i
03. 12. 2013 14.05
naj umetnik vseh časov na našem področju - slava in spoštovanje mu
+2
Ta veseli dan ali Lenčica se goni
moj i
03. 12. 2013 14.05