Svet stranke SDS je na seji, na kateri je bilo prisotnih 93 odstotkov od 318 članov sveta, na tajnem glasovanju odločal o zaupnici predsedniku stranke Janezu Janši. Podporo so mu izkazali z 281 glasovi za, štirje pa so se glasovanja vzdržali.
Janša tako ostaja na čelu stranke SDS, pa tudi predsednik vlade, saj je pred glasovanjem dejal, da bi nezaupnica sveta stranke zanj pomenila tudi odstop z mesta predsednika vlade.
Po koncu glasovanja je bilo iz dvorane slišali bučen aplavz. "Takšnega odziva nisem doživel od leta 1994 oziroma od afere Depala vas. To kaže, da veliko ljudi v Sloveniji razmišlja z lastno glavo in da niso nasedli raznim konstruktom in medijski diskreditaciji, ki je sledila," je Janša povedal o podpori doma in iz tujine.
Po besedah predsednika sveta stranke Franceta Cukjatija so v današnji razpravi sodelovali številni člani, nihče pa ni ugotovil, da je v poročilu "kar koli takega tehtnega", da bi moral predsednik stranke odstopiti. "Nasprotno, vsi so ugotavljali, da gre za politikantski konstrukt, ki je osnovan na zelo čudnih predpostavkah," je dodal.
SDS v tehnično vlado ne gre
Na svetu so spregovorili tudi o možnostih, ki sledijo, če bi sedanja koalicija na kakršen koli način začela resno šepati ali bi razpadla. Tehnično vlado je svet SDS soglasno zavrnil.
"Tehnična vlada za SDS ne pride v poštev, kar pomeni, da je ne bo. Možna bi bila samo, če bi jo podprle vse stranke ali vsaj vse največje stranke. Če se to ne zgodi in se ne bo zgodilo, je možna vlada neke druge politične barve. Tisti, ki jo bodo sestavili, bodo s takšno vlado prevzeli tudi politično odgovornost. SDS se je odločila, da gre v tem primeru v opozicijo. Tam bo konstruktivna in resna. S tem stranka nima nikakršnih težav, tudi če se ti poskusi sfižijo in pride Slovenija ob najbolj neprimernem času v položaj za nove predčasne volitve," je dejal Janša.
Kot pravi, se teh volitev ne bojijo. Se pa zavedajo, da bi tisti, ki bi sprožil takšno politično nestabilnost in povzročil tako situacijo, prevzel tudi celotno politično odgovornost za posledice, ki bi v tem primeru grozile.
SDS se je tako odločila, da je v sedanji koaliciji pripravljena delati naprej, "če bodo partnerji resni" in se bodo držali koalicijske pogodbe. Časa za oklevanje pa zdaj ni, pravi Janša, zato pričakuje, da se bodo drugi koalicijski partnerji o tem, kako naprej, odločili v prihodnjih urah " in da bodo za svoje odločitve prevzeli tudi vso odgovornost.
'Nobena številka ni nepojasnjena, so pa nekatere v poročilu zmanipulirane'
Janša je večino očitkov zavrnil. Priznal je le nekatere zamude pri prijavi premoženja, kar pa je pojasnil z dejstvom, da se je zakonodaja spremenila, sam pa je to spregledal. Priznal je tudi napako pri prijavi cene avtomobila (prijavil je namreč, da je vreden 14.500 evrov, čeprav je bilo vozilo kupljeno za 46.000 evrov), a je, kot je poudaril, napako popravil in komisiji posredoval dejansko ceno.
Zavrnil pa je navedbe komisije, da se je njegovo premoženje nesorazmerno povečalo za 210.000 evrov. Zatrdil je, da je komisiji pojasnil vse. Nobena številka ni nepojasnjena, so pa nekatere v poročilu zmanipulirane, je dejal za nacionalno televizijo. Kot je povedal, sta mu v času, ki ga zajema poročilo, umrla oba starša in z bratom se je dogovoril, da brat podeduje hišo ter mu izplača del zapuščine. Če se vse premoženje sešteje in odšteje kredit, je vse sorazmerno s tem, kar je zaslužil, je zatrdil Janša.
Glede posestva v Trenti je povedal, da ga je kupil že leta 1992, zanj pa je, kot je dejal, plačal več, kot zdaj komisija trdi, da je bilo vredno leta 2005, čeprav so se cene nepremičnin v teh letih dvignile za nekajkrat.
V zvezi z očitkom, da ni prijavil poroštva za posojilo, ki ga je najela stranka, pa je Janša dejal, da je kot zastopnik stranke podpisal številne listine, vmes je bilo tudi osebno poroštvo, kar je spregledal. Ko smo to odkrili, je bilo poroštvo ukinjeno in ga ni, je dejal.
'Če bi res imel takšno premoženje, bi si kupil vilo v Rožni dolini'
Kot je danes pojasnil Janša, je po skoraj 35 letih dela celotno njegovo premoženje vredno manj kot 300.000 evrov. Njegovo premoženje obsega polovico stanovanja v Ljubljani, vikend hišo v Bovcu in nekaj podedovanih kmetijskih parcel.
Družinska hiša pri Velenju je pod hipoteko, je še povedal, kredit pa je komaj začel odplačevati. "Celotno moje premoženje je manjše, kot je razlika v ceni hiše, ki sta jo recimo Kučan in Stanovnik kupila leta 1992 od države in v ceni, ki jo ima taka nepremičnina danes," je še razložil.
In če bi on res imel take premoženjske vire, kot navaja protikorupcijska komisija, "se verjetno ne bi preselil v nek zaselek pri Šentilju, ampak bi si kupil kakšno vilo v Rožni dolini ali Murglah," je še povedal.
Janševe težave s članoma protikorupcijske komisije
Janša je še dejal, da ima težavo z dvema od treh članov protikorupcijske komisije, Rokom Praprotnikom in Goranom Klemenčičem. Prvi ga je, kot je dejal, deset let blatil kot novinar, drugi pa je bil nekdanji državni sekretar Katarine Kresal, ki je trdil, da ni bilo napak pri najemu prostorov za nacionalni preiskovalni urad.
Premier je še poudaril, da ne pristaja na to, da se nima pravice braniti, da je komisija podala sodbo, ki je že dovolj za likvidacijo. Zato upa, da bo komisija sprožila postopek in se bo lahko branil. Sicer pa je vse skupaj po njegovem politična igra, podobno kot v zadevi Depala vas leta 1994.
Celotno poročilo protikorupcijske komisije si lahko preberete TUKAJ.
KOMENTARJI (5334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.