Švedski zvezdnik Sedin: Slovenci so lahko ponosni!

Soči, 19. 02. 2014 16.52 |

Slovenski hokejisti so pred odhodom v Soči dejali, da so veliko naredili že z uvrstitvijo na olimpijske igre, da pa bodo skušali pripraviti kakšno presenečenje. Ne le, da so navdušili s svojim pristopom in dobrimi predstavami proti zvenečim ekipam, z dvema zmagama so prišli v četrtfinale.

Vratar Robert Kristan je bil znova odličen.
Vratar Robert Kristan je bil znova odličen. FOTO: Reuters

"Pred turnirjem smo obljubili, da bomo pustili vse, kar lahko, na ledu. Škoda današnjega poraza proti Švedom z 0:5, ker je visok. Toda če bi nam kdo pred OI ponudil, da bomo v četrtfinalu in da bomo z 0:1 izgubljali proti Švedski ter imeli svoje priložnosti z izenačenje, bi mu pač rekel, da je nor. Poznalo se je, da so bili bolj spočiti od nas, saj smo mi igrali dve tekmi zapored. Vedeti pa je treba, da je v njihovi ekipi razen enega igralca celotna sestava iz NHL. Pri nas pa je ekipni duh. Robert Kristan je bil v vratih fenomenalen, držal nas je v igri. Žal pa plošček tedaj, ko bi lahko zadeli in jih spravili v kočljiv položaj, ni šel v želeno smer. Švedska je bila na koncu boljša in je zasluženo zmagala. So izredno močni in 'stopijo' na plošček. Pred turnirjem so bili kandidati za medaljo, mi pa smo bili vse prej kot to," je pojasnil kapetan Tomaž Razingar.

"Prva tekma z Rusi, v drugi in tretji tretjini, nam je odprla oči, da se lahko merimo tudi z najboljšimi na svetu, v taktiki in igri smo že prej napredovali na tekmah svetovnega prvenstva v skupini A. Dobro smo se pripravili za tekmo s Slovaško, potem pa ugnali še Avstrijo za četrtfinalni dvoboj, v katerem smo želeli zmagati. S Švedi smo imeli dve tretjini aktiven izid, bilo je nekaj čudnih sodniških odločitev. Na koncu nam je malo zmanjkalo moči in smo izgubili. Toda trdo delo mora ostati kult ekipe za naprej. Tudi tuji novinarji so zelo začudeni in presenečeni nad našo igro. Lahko uživamo v tem trenutku, saj nas prej ni nihče jemal resno," je menil Žiga Jeglič, ki je zabil oba zadetka na uvodni tekmi z gostiteljico Rusijo.

"V tem letu imamo še en cilj, želimo priti v skupno A in tam tudi ostati. Dokazali smo, da smo tega sposobni in da sodimo v najvišjo skupino. Čeprav ne bomo igrali s Kopitarjem. Tudi zdravi smo bili, vse se je tudi izšlo. Smo pa odlična ekipa, z dobrim vzdušjem. Po današnjem dnevu sem razočaran, po drugem in še tretjem prejetem golu proti Švedom se nam je igra podrla. Toda včeraj smo se pogovarjali, da še sami ne dojamemo, da smo prišli v četrtfinale. Naredili smo dober izid in se dokazali," je povedal Marcel Rodman, edini slovenski strelec proti olimpijskim podprvakom iz ZDA.

Tina Maze je na poti do zlate veleslalomske medalje med obema vožnjama slovensko hokejsko tekmo z Avstrijo spremljala do izida do 2:0. "Škoda, da so drugi naši športniki nastanjeni v gorski vasi, mi pa tukaj v Sočiju. Toda tudi v Sloveniji se je čutilo, da drug drugemu privoščimo uspeh. Sami smo šli na vse tekme spodbujat naše tekmovalce, ko je bilo to mogoče. Tudi drugi so bili z nami. Res, bilo je lepo in prijetno vzdušje je v celotni reprezentanci," je dodal Marcel Rodman.

Daniel Sedin je dosegel enega izmed petih švedskih golov.
Daniel Sedin je dosegel enega izmed petih švedskih golov. FOTO: Reuters

Slovenija je še do 42. minute v dvoboju s svetovnimi prvaki Švedi zaostajala z 0:1. Prvi zadetek je dosegel Aleksander Steen v 19. minuti. "Slovenija je dobro sestavljena ekipa, Zelo trdo je igrala in imela dobro obrambo. Imeli smo nekaj priložnosti tudi po izidu 1:0, pa je vratar dobro branil. V tretji tretjini smo si pripravili priložnosti in zadeli. Slovenija je dobro odigrala turnir," je slovensko igro ocenil Steen.

Zadetek, ki je slovenskim igralcem spodrezal krila, je zabil Daniel Sedin v 42. minuti. "Zelo dobro so igrali na celotnem turnirju, lahko so ponosni. Tudi danes je bilo tako. Zelo dolgo je bilo 1:0, bili so dolgo v igri, preden smo drugič zadeli. Imeli so nekaj možnosti za zadetek iz protinapadov že v prvi tretjini in če bi tedaj zadeli, bi bila to povsem druga tekma. Ker imajo dobro obrambo, je bil ključ do naše zmage prav tako dobra obramba. Kljub temu so jim dopustili nekaj priložnosti. Naš cilj je gotovo zlata medalja, toda že polfinalni dvoboj bo zelo težak," je napovedal Sedin.