Kanada in Švedska v finalu olimpijskega hokejskega turnirja

Soči, 21. 02. 2014 14.58 |

Švedi so v prvem polfinalu olimpijskega turnirja v Sočiju premagali velike skandinavske tekmece Fince (2:1), Kanadčani pa svoje severnoameriške hokejske rivale (1:0).

Kanadčani bodo po (polfinalni) zmagi proti ZDA, branili zlato odličje iz Vancouvra. FOTO: Reuters

Kanadčani so spet dobili prestižni sosedski dvoboj. Na prejšnjih igrah pred štirimi leti je v finalu zlato domači reprezentanci Kanade priboril zvezdnik Sidney Crosby v podaljšku, tokrat pa je bil strelec en sam, a že v rednem delu - Jamie Benn. Tako kot prvi polfinale, ki je bil spopad skandinavskih tekmecev Švedov in Fincev (dobili so ga prvi z 2:1), je bil tudi večerni obračun Severnoameričanov zelo tesen, zmage pa so se veselili Kanadčani. Ti počasi že postajajo olimpijska nočna mora svojih velikih tekmecev, saj so jih premagali ne le v Vancouvru, pač pa tudi v finalu na ameriških domačih igrah v Salt Lake Cityju. Jamie Benn je s preusmerjenim strelom Jaya Bouwmeestra v 22. minuti tekme dosegel prvi in tudi edini kanadski zadetek. Ameriški vratar Jonathan Quick je sicer ubranil 36 strelov tekmecev na svoj gol, njegov tekmec na kanadski strani Carey Price pa je bil uspešen pri vseh 31 poskusih tekmecev.

Američanom tako ni uspelo spremeniti rahle teoretične vloge favorita pred tekmo v prakso. Ekipa, ki je v predtekmovanju prva prizemljila samozavestne Ruse in ki je v četrtfinalu odpravila Čehe s 5:2, tokrat ni našla recepta za precej bolj trdno obrambo. Tudi Kanadčani sicer niso igrali brezhibno, Crosby je bil precej neviden, vseeno pa so bili na koncu dovolj zbrani, da so brez večjih težav vzdržali vse ameriške nalete, tudi zadnjega brez vratarja in s šestimi igralci v polju ob koncu dvoboja. Američani in Finci bodo morali že v soboto pozabiti na razočaranje in na tekmi za tretje mesto dobiti vsaj tolažilno nagrado, veliki finale pa bo v nedeljo ob 13. uri po slovenskem času, ko bodo Kanadčani skušali proti do devetega olimpijskega zlata, Švedi pa do tretjega.

Skandinavski dvoboj pripadel Švedski

Švedi, olimpijski prvaki iz leta 2006 in aktualni svetovni prvaki, so prišli do velikega finala turnirja v Sočiju. Finci, bronasti iz Vancouvra 2010, pa so ostali brez priložnosti za svoje prvo olimpijsko zlato in bodo lahko le skušali ponoviti uspeh iz Kanade. Finci so morali v ponovitvi olimpijskega finala 2006 tokrat zaigrati brez prvega vratarja Tukke Raska, ki je zbolel, med vratnici je stopil Kari Lehtonen. Začetek dvoboja je bil izenačen in tudi nekoliko previden, nobena od ekip pa ni želela tvegati preveč. Finci pa so imeli priložnost ob igri z dvema igralcema več ob koncu uvodne tretjine, a niso ogrozili Henrika Lundqvista.

Švedi so dobili skandinavski derbi v polfinalu olimpijskih iger v Sočiju.
Švedi so dobili skandinavski derbi v polfinalu olimpijskih iger v Sočiju. FOTO: Reuters

Nekoliko bolj živahno je bilo nadaljevanje. Prvi so povedli Finci, potem ko je Olli Jokinen ušel švedski obrambi in s strelom iz skoraj mrtvega kota ugnal vratarja. A finsko veselje je bilo kratko, saj so njihovi tekmeci izenačili že pet minut pozneje. Odločilna za razplet polfinala pa je bila 37. minuta, ko je najbolj nevaren branilec na igrah, Erik Karlsson, za že svoj četrti gol v Sočiju z močnim strelom od daleč presenetil Lehtonena, ki mu je plošček prek roke ušel v gol. Pred koncem tretjine pa so Švedi zadeli še prečko.

V zadnji tretjini ni bilo več golov, čeprav so Finci pritiskali, Švedi pa občasno izkoriščali več prostora v njihovi obrambi za protinapade. Niti zadnja minuta z igralcem več Finski ni pomagala, Švedi pa so se uvrstili v finale, kjer bodo imeli priložnost za tretje zlato po letih 1994 in 2006.