V oddaji 24UR OB ENIH pa je namestnik generalnega sekretarja OZS Pavel Sedovnik povedal, da trenutni položaj v gospodarstvu ne dovoljuje dvigovanja cen. Po njegovih besedah bodo predvsem manjši obrtniki prisiljeni zapirati svoje obrti, tisti z več zaposlenimi pa se bodo lažje prilagajali, vendar bodo tudi oni morali odpuščati in zmanjševati obseg poslovanja.
Vlada je frizerski dejavnosti stopnjo DDV znižala pred dvema letoma. Sedovnik pojasnjuje, da so v tem času spremljali trend in ugotovili, da so zasledili pozitivno rast. V tem času je bilo po njegovih besedah odprtih skoraj 500 novih salonov. Hkrati dodaja, da je v Sloveniji na tem področju zelo veliko šolanega kadra, hkrati pa je tudi veliko sive ekonomije. In prav ker je takšne dejavnosti nemogoče nadzirati, se lahko zgodi, da bo sive ekonomije več. "Že zdaj je veliko takšne nelojalne konkurence, ki vrši pritisk na legalne salone, z zvišanjem davka pa se bo tak pritisk le še povečal," meni Sedovnik.
Šircelj: Ni še nič dokončnega
Poslanec SDS in predsednik odbora DZ za finance Andrej Šircelj pa je dejal, da dvig DDV po njegovem prepričanju ne pomeni nujno zvišanja cen. Sam meni, da pri komunalnih storitvah obstaja toliko rezerv, da podražitev ne bi smelo biti. Hkrati pa tudi pravi, da s tem, ko je vlada sprejela predlog zakona, to še ne pomeni, da je storila kaj dokončnega.
Janković predlagal dvig DDV za eno odstotno točko
Predsednik opozicijske Pozitivne Slovenije Zoran Janković je v odzivu na napoved dviga DDV za nekatere storitve spomnil na svoje predloge o zvišanju davka na dodano vrednost (DDV) za eno odstotno točko, paketu infrastrukturnih investicij po vsej državi, financiranih prek javno-zasebnih partnerstev in evropskih sredstev, ter reorganizaciji delovanja javnega sektorja prek "mehkega" zmanjševanja zaposlenih z naravnim odlivom dva odstotka na letni ravni.
Takšen pristop bi omogočil ponovni zagon gospodarstva, dvig proračunskih prihodkov in ohranjanje Slovenije kot povezane in solidarne družbe, meni.
Janković pravi, da se je sedanji finančni minister programu takrat posmehoval, saj ni podpiral dviga zgornje stopnje DDV za eno odstotno točko, zdaj pa sam uvaja dvig DDV za številne storitve, ne za eno odstotno točko, ampak za 11,5 odstotne točke. Tak pristop bo mnoge izmed ponudnikov teh storitev pripeljal na rob preživetja, je prepričan.
"Kot da koalicija uživa v uničevanju, posebno ko gre za selektivni izbor njihovih žrtev. Določeni upokojenci, določeni javni uslužbenci, določeni praporščaki, določeni mediji. Selektivnost sankcioniranja postaja zaščitni znak koalicije, vse pa pod pretvezo reševanja krize, ki je zaradi njihovih postopanj vsak dan večja," je še zapisal.
Vlada ni še nič privarčevala
Poslanka PS Tamara Vonta pa meni, da bo vlada z dvigom DDV za časopise in revije sprožila nova odpuščanja, novo brezposelnost, ki bo neprimerno zahtevnejši in dražji problem. Vonta dodaja, da je primanjkljaj kljub varčevalnim rezom vlade, ki je povzročila razgradnjo številnih podsistemov družbe, ostal enak. "Približno milijarda. In zdaj," je nekoliko cinično zaključila svoj odziv za javnost.
SD proti dvigu DDV in višji obdavčitvi najemnin
V SD nasprotujejo tako dvigu DDV za nekatere dejavnosti kot tudi cedularni obdavčitvi najemnin, ki jo razumejo kot nagrajevanje najbogatejših lastnikov nepremičnin, znižanje mase plač v javnem sektorju pa bo po njihovi oceni najbolj prizadelo šolstvo in vodilo v sodne postopke. Daleč najbolj bodo prizadeti v šolstvu, je načrte vlade, da za pet odstotkov zniža maso plač v javnem sektorju, komentiral vodja poslanske skupine SD Janko Veber.
Dejstvo, da se bodo morali direktorji javnih zavodov sami odločiti, kako bodo zagotovili te prihranke – z znižanjem plač ali odpuščanji – pa je označil za pokvarjenost vlade. "Če se nameniš zniževati plače, je treba za to spisati poseben zakon," je opozoril Veber. V nasprotnem primeru lahko pride do sodnih postopkov.
Veber je predlagal zamrznitev tako plač v javnem sektorju kot pokojnin, medtem pa naj se sprejme pokojninska reforma in spodbudi gospodarsko rast z investicijami.
Študentje opozarjajo, da se jim že tako slab položaj še slabša
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) se je odzvala na namero vlade, da prepolovi študentsko olajšavo, kar je napovedal minister za finance Janez Šušteršič. S tem ukrepom se ne strinjajo, "saj bo vlada že sicer slab socialni položaj študentov in dijakov s tem še poslabšala". Od ministra zahtevajo podrobnejše izračune za ta ukrep, ki jih še niso prejeli in jih pričakujejo v kratkem.
Vlada po mnenju ŠOS s tem 30.000 študentom in dijakom jemlje približno 12 milijonov evrov, pri čemer izpostavljajo, da je že z zakonom za uravnoteženje javnih financ močno posegla v njihov socialni položaj. Časovno je omejila porabo subvencij za študentsko prehrano, ukinila subvencije za reševanje prve stanovanjske problematike in dvignila obdavčitev študentskega dela. Znižala je tudi sredstva za izobraževanje in prisilila univerze na korenito nižanje stroškov.
Vse bolj realna je, kot dodaja ŠOS, tudi uvedba šolnin oz. vsaj višanje vpisnih stroškov, s čimer bodo univerze reševale finančno stisko. Opozarjajo, da stroški izobraževanja že tako hitro naraščajo, saj so se v zadnjih desetih letih zvišali za več kot 200 odstotkov. "Zato je treba študentom nameniti dovolj sredstev za njihovo pokritje in jim omogočiti dostojen študij, česar pa trenutni sistem štipendiranja ne omogoča," so zapisali.
ŠOS še poudarja, da ukinitev študentske olajšave ne bo imela vpliva zgolj na posameznega študenta, ampak tudi na celotno družino. Pripravili so tudi predlog zakona o štipendiranju, s čimer poskušajo rešiti nastalo situacijo, "ki pa je z novim predlogom vlade tudi skoraj nerešljiva".
"Pri štipendijah gre tako kot pri pokojninah za medgeneracijsko solidarnost in tudi v našem predlogu smo zasledovali smernice transparentnosti, očiščenja štipendijske politike in zagotavljanja njene vzdržnosti na dolgi rok. Vlaganje v štipendije in izobraževanje pomeni vlaganje v razvoj in znanost, ki bosta pripomogla k večji konkurenčnosti Slovenije na globalnem trgu in potegnila državo iz krize. Študenti smo bili pripravljeni in smo prevzeli del bremena trenutne krize, vendar dodatno prenašanje bremena na mlade ni mogoče," so zapisali.
KOMENTARJI (622)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.