Gospodarstvo

Strožja pravila za bonitetne agencije

Bruselj, 20. 06. 2013 07.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V EU so stopila v veljavo strožja pravila za bonitetne agencije. V Bruslju zatrjujejo, da nikakor ne gre za to, da bi želeli "ustreliti kurirja" ali "zlomiti termometer", le bonitetne agencije bodo morale postati odgovornejše in preglednejše.

Agencija Standard and Poor's
Agencija Standard and Poor's FOTO: Reuters

Z današnjim dnem so v veljavo stopili novi predpisi za bonitetne agencije, ki z ocenami kreditne sposobnosti evropskih držav in bank igrajo pomembno vlogo na finančnih trgih, kar je na lastni koži doživela tudi Slovenija. Strožja pravila naj bi pripomogla k temu, da bi bonitetne agencije postale odgovornejše in preglednejše, zmanjšalo pa naj bi se tudi zdaj pretirano zanašanje na njihove ocene in izboljšala kakovost postopka ocenjevanja.

V Bruslju zatrjujejo, da nikakor ne gre za to, da bi želeli "ustreliti kurirja" ali "zlomiti termometer". Po njihovih besedah bodo morale bonitetne hiše za preprečevanje izkrivljanja na trgu pripraviti koledar ocenjevanja članic Unije. Nenaročene bonitetne ocene držav bodo lahko izdale največ trikrat letno. Odstopanja bodo mogoča le v izjemnih okoliščinah in z ustrezno utemeljitvijo.

Nova pravila za večjo odgovornost

Prav tako naj bi kakovost postopka izboljšala pravila, po katerih bo mogoče ocene objavljati le ob petkih, po zaprtju borz ali vsaj eno uro pred odprtjem trgov v EU. Ocene bo treba tudi osvežiti vsakih šest mesecev, ne enkrat letno, agencija pa bo morala vpleteno državo o oceni obvestiti 24 ur pred njeno objavo in ne 12 ur prej, kot velja zdaj.

Odgovornost naj bi izboljšalo pravilo, po katerem bo morala bonitetna agencija odgovarjati v primerih namenskih ali malomarnih kršitev uredbe o bonitetnih agencijah, zaradi katerih povzroči škodo vlagatelju ali izdajatelju. Vlagatelji bodo lahko bonitetno hišo tožili, če bo namerno ali z veliko malomarnostjo kršila pravila in jim povzročila škodo.

Vse razpoložljive bonitetne ocene bodo objavljene na evropski platformi, ki bo na voljo od junija 2015. S tem bosta omogočeni večja vidnost in lažja primerjava vseh ocen finančnih instrumentov, ki jih izdajo bonitetne agencije z dovoljenjem za delovanje v EU.

Moody's
Moody's FOTO: Reuters

Kdo igra najbolj "umazano"?

Analiza kreditne sposobnosti je v rokah treh bonitetnih hiš – Standard & Poor's, Moody's in Fitch, ki pokrivajo približno 95 odstotkov svetovnega trga. Vse imajo sedež v ZDA. Moody's "slovi" po tem, da igra najbolj "umazano", Fitch pa naj bi bil najbolj pregleden.

Države so do njihovih ocen pogosteje javno kritične. Tudi Slovenija je bila, ko ji je konec aprila Moody's tik pred načrtovano izdajo dolarske obveznice tako znižal oceno, da je padla v območje naložbe visoke tveganosti (t. i. junk). Omenjala se je celo možnost, da bi bonitetno hišo tožila.


 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

majorb
23. 06. 2013 18.48
Bonitetne agencije bi morali takoj ukinit, saj bodo drugače uničile vse države, ki jim niso po godu.
Frane Šajn
20. 06. 2013 16.05
+3
Če je evropa še kolikor toliko pri zdravi pameti, bi morala vse te ocene šteti za nične in razdiralne. Evropa ima sama dovolj sposobne ljudi , ki naj dajejo ocene svojim članicam!
dannyer
20. 06. 2013 12.41
+6
4leta prepozno škoda je že velika ampak vseeno bolje zdaj kot nikoli
rde? in ?rn cinik
20. 06. 2013 11.25
+4
slovenija naj ustanovi bonitetno hišo bonitetnih hiš in naj takoj da tistim jajcam oceno minus 0
Terezinka
20. 06. 2013 10.26
+0
Končno, sedaj ne bodo več v taki meri sledili raznim neumnim napovedim bankrotov in bo mogoče bolj realno, ker ne bo izdajanja napovedi ob trenutku, ki bo po godu finančnim mogotcem in Ameriškim špekulantom
vezuv_
20. 06. 2013 08.19
+11
beh ne vem kaj se pustijo tem ameriškim slinarjem se ocenjevat, saj mnogi še vedo ne kje je Evropa, kaj šele kako izgleda.
:VOY-c...pa to ...
20. 06. 2013 07.51
-4
A se ni neki Mag. Singerica...duvala da jih bo Tožila...pa to ...
Samo.Jst
20. 06. 2013 08.01
+8
...če bi kdo naredil podobno ZDA, bi padla tožba v naslednji minuti... tile naši mehkužci pa nič, le lastne znajo nategovat
Terezinka
20. 06. 2013 10.27
+2
Ocena je narejena v veliki meri na osnovi izjav politikov v stilu raznih Voyov