Gospodarstvo

Stoji tudi drugi steber bančne unije

Bruselj, 19. 12. 2013 06.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Finančni ministri EU so dosegli dogovor o drugem stebru bančne unije. Ta bo začela s polno paro delovati jeseni prihodnje leto z objavo izida celovitega pregleda sistemskih bank v območju z evrom.

 

Evropa
Evropa FOTO: Thinkstock

Finančni ministri EU so po še enem maratonu dosegli dogovor o drugem stebru bančne unije, ki naj bi zagotovil urejeno sanacijo ali likvidacijo bank s čim manjšo obremenitvijo davkoplačevalcev in gospodarstva. Dogovorili so se o enotnem mehanizmu za reševanje bank, ki vključuje enoten organ in sklad za reševanje, ki se bo polnil s prispevki bank.

To je prelomnica za bančno unijo, ki prinaša revolucionarne spremembe v evropskem bančnem sistemu, je po 12-urnih pogajanjih poudaril evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier.

Drugi steber bančne unije je ključno dopolnilo k prvemu – enotnemu evropskemu nadzoru, ki bo začel s polno paro delovati jeseni prihodnje leto z objavo izida celovitega pregleda sistemskih bank v evroobmočju.

Drugi steber vključuje že prej dogovorjena pravila za urejeno sanacijo ali likvidacijo bank ter nocojšnji dogovor o vzpostavitvi enotnega organa, ki bo bdel nad izvajanjem teh pravil, ter sklada za pomoč bankam, ki ga bodo polnile banke same.

Ključni odprti vprašanji v končnici pogajanj sta bili, kdo bo sprejel končno odločitev o tem, da gre banka v reševalni postopek, ter kako bodo črpali denar za reševanje bank.

Pri prvem vprašanju kaže, da je Nemčija dosegla, da bodo imele glavno besedo pri sprožitvi reševalnega postopka članice. Francija je želela ključno vlogo Evropske komisije.

Podrobne odgovore na drugo vprašanje bo prinesla nova medvladna pogodba, ki naj bi bila dogovorjena do marca 2014. Z njo naj bi oblikovali enotni sklad, ki pa bi imel v prehodnem obdobju nacionalne razdelke. Ti naj bi se v desetih letih povsem zlili v enotni sklad.

V prehodnem obdobju naj bi imele države možnost, da v primeru nezadostnih sredstev v svojem skladu dobijo sredstva iz nacionalnih skladov drugih članic ali pa v izjemnem primeru zaprosijo za pomoč iz evropskega reševalnega mehanizma ESM.

Po desetih letih, ko naj bi se nacionalni razdelki v celoti zlili v enotni sklad, ki naj bi imel na voljo 55 milijard evrov, naj bi si bil ta v potrebi po dodatnih sredstvih sposoben izposojati denar na trgih ali iz ESM.

"To je bil dober dan ... Imamo dobro podlago za delo v naslednjem letu," je dogovor komentiral nemški finančni minister Wolfgang Schäuble.

Dogovor članic je sicer šele izhodišče za pogajanja z Evropskim parlamentom. Cilj je, da se drugi steber bančne unije s parlamentom uskladi pred majskimi evropskimi volitvami ter da začne enotni mehanizem za reševanje bank delovati januarja 2015.

Bančna unija naj bi stala na treh stebrih – enotnem nadzoru, enotnem okviru za reševanje bank in enotnem okviru jamstev za denarne vloge. Namen je utrditi bančni sektor, rešiti problem prepletenosti bančne in dolžniške krize ter preprečiti njuno ponovitev.
 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klimova
27. 12. 2013 22.37
-1
Zame je EU sinonim za dvomljivo upravljanje z našim denarjem. Poglejmo si profil povprečnega eu poslanca: nadomestila za prisotnost na sestankih, ki se jih sploh ne udeležujejo., prejemanje sredstev za plačilo zaposlenih, ki sploh ne obstajajo, ogromni zaslužki z velikodušnimi nadomestili potnih stroškov, goljufanje z vplačili v osebne pokojninske sklade. Že leta krožijo poročila o podkupninah, ki jih dobivajo od podjetnikov v zameno za pogodbe o različnih storitvah od čiščenja prostorov do PRIPRAVE EVROPSKIH STATISTIK. OSEBJE EU SME KRASTI, GOLJUFATI IN LAGATI KOLIKOR JIH JE VOLJA IN NIHČE NI OBSOJEN. V najslabšem primeru jim je dovoljena predčasna upokojitev, ob tem pa obdržijo polno pokojnino in druge ugodnosti. Če syeštejemo lahko povprečen eu poslanec prejema več kot 460.000 € na leto v različnih oblikah. IN MI PLAČUJEMO in plačujemo in stiskamo pasove..., AMPAK VEDNO ZNOVA NAM SOLIJO PAMET KAKO MORAMO UPRAVLJATI Z NAŠIM DENARJEM, KOT DA NE BI IMELI ŽE LASTNIH PARAZITOV POLNO MALHO. FUJ FUJ FUJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
puspan
28. 12. 2013 18.27
+2
Ja Ekaterinca Kilava, ven iz EU cimprej. EU nas ze ne bo komandirala, kam z nasim denarjem in tudi izkoriscala nic vec. Samo poglej, kako se imajo Avstrijci in Nemci lepo, ko nam ves denar poberejo. Njihov standard je samo zato visok, ker zivijo na nas racun barabe. Ven iz EU, in iz Topcidera uvozit tisto tiskarno za denar in zalavfat. Nikoli vec ne bo pomanjkanja denarja in vsi problemi bodo reseni.
puspan
23. 12. 2013 14.22
+3
Posteni in delovni Slovenci, nic se bat. Vse bo pocasi urejeno, kot je treba, le nekaj casa bo treba potrpeti. Kar na smeh mi gre, ko vidim, kako gre nekaterim tako v nos. Jih je pa tudi treba delno razumeti, saj lepega zivljenja, ki so si ga z vedno novimi zvijacami prirejali sebi v prid, je enkrat tudi konec. Prosim, da mi to potrdite z minusi, da vidimo, koliko je takih ticev samo na tem portalu, da o drugod sploh ne govorimo.
ONniON
20. 12. 2013 23.19
+2
danska vesela da ni uvedla evra
ONniON
19. 12. 2013 17.07
+3
Češka , Danska niso članice evroobmočja
ONniON
19. 12. 2013 17.04
+2
švica pa ni članica evropske unije in niti ne uporablja evra, hvalabogu , po zadnji raziskavi samo 11% švicarjev podpira članstvo države v eu, v Švici se vsaka odločitev odloča na referendumu
-BZ-
20. 12. 2013 06.32
-5
švicarji so staromodni, ortodoksni in podkupljivi, tale korupcije kot pa je tam, verjemtie v Sloveniji še niste videli. v deželi kjer samo velja kdo bo pustil koliko denarja na mizi in pod njo ne bi hotel živeti. pa mislijo da imajo neke kvazi high quality proizvode , phhh, no thanx, sami wana beeji
ONniON
20. 12. 2013 17.43
+2
slovenija pa nikoli ne bo takšna kot švica....hahahaha
Shisui
23. 12. 2013 17.03
+0
Res ne razumem, zakaj se tako zgledujemo po državi, katera že stoletja hrani krvav denar mafijskih kartelov ter nepoštenih bankirjev.... In živi od provizij... Slovenci pa si želimo po njihovi poti?
sniffff
25. 12. 2013 00.31
@Shisui ne vem kako te naj komentiram oz. te ne želim, a od mene imaš minus.
ROMELS
19. 12. 2013 12.35
+16
Po bratuškovo se ohranja finančna suverenost zato , da se lahko nadaljuje s krajo denarja iz bank.Zato pa takšen strah pred trojko, katera bi hitro ugotovila, da je ta vlada pravi cicibanček v evropi, ki še dudike ni izpljunil.
Shisui
19. 12. 2013 16.42
+3
Al' pa če vzamemo 10 milijard naprintanih evrov po ZGOLJ 3% obrestni meri, katere bomo potem s pravimi žulji odplačevali desetletja.... Privatnim bankam, katere so ves ta denar ustvarile brez kritja? Kako češ potem govoriti o kraji, cel monetarni sistem je kraja!
sniffff
25. 12. 2013 00.35
+7
@apolon13 +++++++ lepše in enostavneje nisi mogel opisat stanja pri nas. Vsaj vsak bebc ga bo lahko razumel.
xes
19. 12. 2013 09.43
+11
Super ... vec nadzora nad evropskimi (tudi nasimi) bankami ni nic slabega ... pohlep bankirjev je treba brzdati, tudi pri nas ... pokradla nas ni EU, pokradli so nas domaci ljudje in v kolikor jim bo v bodoce EU to skusal tudi s taksnimi prijemi prepreciti sem takoj za! Suverenost za nekatere (sploh v sloveniji) pomeni, da lahko neovirano kradejo .. zame to ni suverenost!
Sam Il
19. 12. 2013 09.45
+2
Vprašanje je, če bodo učinkoviti, ali bodo le sedeli v pisarnah. Za naše dobro upam, da bodo dali kaj od sebe.
xes
19. 12. 2013 09.48
+2
yarrick
19. 12. 2013 14.39
Pa bo Eu parlament to zares storil? Ker glede an to kake zakone sprejemajo, in kako hudičevo so občutljivi na "darila" od tujih lobistov, bi blo mene bolj strah kot pa da bi se veselil tega...Že dejstvo, da Evropski parlament načeloma NIMA PROTI GSO (čeprav je bilo dokazano da je smrtno nevarna) je zame dovolj velik alarm.Če pa dodaš tu poleg še dejstvo, da EU parlament prevzema čedalje več funkcij, je vprašanje kako daleč bo to šlo...Zaenkrat je EU kot taka prinesla povprečnemu državljanu zgolj škodo in ne veliko koristi...Je pa res, da nekateri hudo služijo na ta račun...
xes
19. 12. 2013 20.14
Drzi ... ampak ce bi ostali na tolarju se upam trdit, bi bili danes se veliko na slabsem ...
yarrick
20. 12. 2013 13.17
Vprašanje za miljardo (ne miljon) je; kaj bo, če zapade evro v inflacijsko krizo(kar se zna zgoditi glede na to kako ECB kot centralna banka deluje)...Da ne bo na koncu evro vreden še manj kot je bil pa naš tolar...
xes
21. 12. 2013 10.57
Lahko se zgodi inflacija ... vendar ta trenutek smo na boljsem kot bi bili s tolarjem. Gospodarstvo se nezadrzno krci, bdp upada, korupcija na visku, dodaj se zmeraj slabse bonitetne ocene ... koliko mislis, da bi bil tolar vreden danes? ... pa odplacevanje ze najetih miljardnih kreditov v eurih in dolarjih ce bi se imeli tolar?
Miki777--
19. 12. 2013 09.15
+4
Zdaj bomo lahko tudi končno uradno postali sužnji bankirjev oz. 'EU' in jim bomo podrejeni, za novih 1000 let, kot smo postali podrejeni Frankom in Bavarcem, ko smo sprejeli krščanstvo v zameno za 'pomoč' pred Avari.
xes
19. 12. 2013 09.47
+2
suznji bankirjev smo ze kar nekaj let, ce se nisi opazil ... ta zakon bo kvecjemu omejeval kolicino tlake, ki jo moramo delati za gospodarja (banko).... od kje mislis, da bo pokrpana bancna lunja? iz nase tlake! pa EU nima tu nic zraven, pokradli so nas domaci!
Miki777--
19. 12. 2013 10.43
+0
Sicer pa smo postali sužnji bankirjev in tajkunov ravno zaradi Janše, ki je tajkune zakonsko uvedel. Janković , Kučan pa sta priliko izkoristila in si postavil svoje "podanike" v banke in v gospodarstvo, ki so začeli državo izkoriščati za svoje lastne (mafijske) potrebe. Medtem, ko se je vse to dogajalo, je mafija cvetela na Balkanu ter v Sloveniji in J. Ameriki.
yarrick
19. 12. 2013 14.28
+1
xes daj nekaj povej; ČEMU rešuejmo pPRIVATNI BANKI ?! Glede na to, da država z njima (vsaj uradno) Nima NIČESAR, ZAKAJ MORA DATI NAROD POROŠTVO OZ DENAR ZA REŠEVANJE TEH DVEH BANK? In pa, če se je do sedaj to že zgodilo, kaj preprečuje bruslju da tega ne naredi znova v prihodnosti?!
xes
19. 12. 2013 20.11
No, to pa kar naso alencico plagiatorskovo povprasaj, tudi mene zanima zakaj ... zakon se nanasa na sistemske banke, ne pa na privat banke.... sistemske so tiste, ki so potrebne za stabilnost valute.
User1063544
19. 12. 2013 08.47
+7
To kar dela Bruselj ni nič drugega kot počasna usmrtitev suverenosti posamičnih držav.
xes
19. 12. 2013 09.48
+1
suverensot kot si jo razlagamo pri nas je neomejeno plenjenje s pomocjo drzavnih institucij in bank ... hvala lepa za taksno suverenost ...
yarrick
19. 12. 2013 14.25
+0
ni perfektno, ampak je HUDIČEVO drugačno kot pa je bilo plenjenje nacistov fašistov ali komunistov pred in po ww2 !!! To kar pa dela bruselj pa je točno to !
xes
19. 12. 2013 20.32
+0
Se ne strinjam ... bruselj ne posilja okoli policije, da pobija drzavljane medtem ko nacionalizira njihovo premozenje, kot so to poceli tisti, ki jih navajas ...
yarrick
19. 12. 2013 08.09
+7
Najprej je bila trgovska unija,potem so to spremenili v politično unijo, sedaj dopolnjujejo z bančno unijo.Kaj sledi? Nekega dne bodo tako razglasili, da sploh nima več pomena imeti nacionalnih parlamentov, niti deklarirati posameznih državnih ozemelj kot samostojnih držav...Se pravi da bodo kulturni dosežki in razlike med državami slej ko prej propadli.Še malo, pa bo potrebno iskati državo, ki ne bo znotraj EU in bo imela kolikor toliko urejene socialno gospodarske odnose...Se bo treba začeti učiti španščine ali portugalščine ?! Sploh pa tole pelje v smer ZDE; nadnacionalne ištitucije podrejene velikim kapitalskim bankam, globalistične diktatorske superdržave, kjer bodo imeli njeni prebivalci tolk pravic do soodločanja kot ga imajo v severni koreji ali kitajski !!!
xes
19. 12. 2013 10.03
-1
EU je nastala kot obramba pred ZDA po razpadu sovjetske zveze in s tem prenehanjem razdeljenosti evrope na vzhodni in zahodni blok ... EU je tudi edini nacin obrambe pred pohlepom in teznjo ZDA, da si podredi vse evropske drzave in svet. K temu dodaj se ekspanzijo kitajske in se vprasaj kaksne so nase moznosti majhnih drzav izven EU. Bancna unija je potrebna, saj preprecuje sesutje eura in s tem financne suverenosti celotne EU. Do sedaj so imeli bankirji proste roke, nekateri bi temu rekli "suverenost" in glej kam nas je to pripeljalo... ne samo pri nas, tudi na Irskem, v Spaniji, na Portugalskem, delno tudi v Italiji...konec koncev v Grciji zaradi katere ceno placujemo vsi (padec eura)
yarrick
19. 12. 2013 14.22
Padec evra ni bil zaradi grčije, ampak je sistemska napaka za katero so vedeli še pred nastankom oz sprejetjem.Kar pa se tiče težnje ZDA; malo si pogooglaj za TPP oz Trans pacific partnership oz free trade zone pol pa bova govorila kaj več o SUVERENOSTI EU stran od teženj ZDA oz Rusije !!!
xes
19. 12. 2013 20.31
bancna unija je ustanovljena ravno z namenom preprecevati taksne zadeve v bodoce ...
luckyss..
19. 12. 2013 07.29
+4
Steber ali luknja, ali steber v luknji ?!
luckyss..
19. 12. 2013 08.04
+6
Ali bolje povedano...drugi steber bo "stal" v luknji od prvega :;)
yarrick
19. 12. 2013 08.18
+4
Glede na to, da imajo v planu v NASLEDNJIH 10ih letih skupaj spraviti ubornih 55 miljard €€ za reševanje bank, se sprašujem koga tu zavajajo...55 miljard za banke znotraj Eu, v kateri so banke izpostavljene tveganjem za neplačila kreditov(tako kot pri nas)v višini kakih 40 BILJONOV €€ je to le nateg prebivalcev Eu.Zaradi mene lahk blebetajo kolikor hočejo ampak dejstvo je tako, d NIMAJO niti sredstev, da bi tak steber zagnali, niti realnega interesa.Drugo leto bo po vsej verjetnosti izjemno pestro na trgu obveznic, delnic in plemenitih kovin.Če se uresniči golj desetina napovedi, je z gospodarstvom in bančnim sistemom kot takim na svetu NEPREKLICNO KONEC !