Slovenija

Stara Cinkarna Celje: Evropska komisija po dveh opozorilih vložila tožbo

Celje, 30. 01. 2014 18.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Celjska občina ne zanika starih industrijskih problemov in ni res, da občina ni nič naredila glede reševanja okoljskih bremen na območju stare Cinkarne, poudarja celjski župan Bojan Šrot. Pravi, da občina ni obveščena o tožbi Evropske komisije.

Evropska komisija po dveh opominih toži Slovenijo prav zaradi stare Cinkarne in Bukovžlaka.
Evropska komisija po dveh opominih toži Slovenijo prav zaradi stare Cinkarne in Bukovžlaka. FOTO: Kanal A

Mestna občina Celje do konca leta 2013 ni odstranila nezakonitih odlagališč nevarnih odpadkov na območju stare Cinkarne in v celjskem Bukovžlaku. Ta območja pa so onesnažena s težkimi kovinami.

Šrot je pojasnil, da so v začetku 90. let opravili temeljito raziskavo onesnaženosti tal v Celju in občane seznanili z izsledki te raziskave. Po njegovi oceni so odpadki na območju stare Cinkarne specifični, naloga države in občine pa je, da poskrbi zanje.

Dejal je, da območje stare Cinkarne obsega okoli 17 hektarjev in da je to območje od leta 1875 do leta 1990 uporabljala Cinkarna Celje. Na tem območju je nekaj desetletij potekala proizvodnja praženja cinkove rude in talilnica cinka. Vzporedno s pražarno so na tem območju nastajali novi industrijski objekti, ki so bili namenjeni podpori osnovne proizvodnje. Ta proizvodnja pa je povzročala huda okoljska bremena, kar se je ugotovilo v različnih raziskavah tega območja, ki so jih v zadnjih letih opravile različne institucije.

Po županovih besedah se je Cinkarna Celje v postopku modernizacije z novimi obrati preselila na nove lokacije stran od mesta, stara industrijska zemljišča pa prepustila celjski občini za potrebe razširitve mesta, saj ležijo v neposredni bližini centra Celja.

Celjska občina je postala lastnica parcel na območju stare Cinkarne na podlagi pogodbe o brezplačnem prenosu, ki je bila sklenjena leta 1995. Zemljišča pa so skladno s prostorskim planom in prostorsko izvedbenim aktom opredeljena kot stavbna.

Šrot je poudaril, da je celjska občina od prevzema območja stare Cinkarne izvedla številne aktivnosti, povezane z reurbanizacijo tega območja. Med drugim je tako celjska občina družbo Ceste mostovi (CM) Celje večkrat pozivala, naj ustrezno poskrbi za gradbene odpadke, ki so nastali pri gradnji komunalne infrastrukture na tem območju. Ker je ta družba leta 2012 pristala v stečaju, je bilo dokončno jasno, da ne bo poskrbela za gradbene odpadke, med katerimi je tudi onesnažena zemljina.

Cinkarna Celje - 1
Cinkarna Celje - 1 FOTO: POP TV

Celjska občina je zoper CM Celje vložila tožbo, s katero zahteva povrnitev stroškov ravnanja z zemljino. O zadevi sodišče še ni odločalo. V letu 2013 pa je občina izvedla javno naročilo za predelavo odpadkov na območju stare Cinkarne, ki je bilo objavljeno tudi v Uradnem listu EU. Ponudbo je oddalo pet ponudnikov, in sicer trije za odstranitev in dva za predelavo odpadkov.

Najvišja ponudba, ki je predvidevala odstranitev 13.607 kubičnih metrov odpadkov, je znašala 5,6 milijona evrov, najnižja ponudba, ki je prav tako predvidevala odstranitev odpadkov, pa 3,3 milijona evrov. Za predelavo sta ponudbo oddala dva ponudnika, ki še nista imela pridobljenega okoljevarstvenega dovoljenja za predelavo te vrste odpadkov. Ena ponudba je znašala 2,2 milijona evrov, druga pa skoraj 1,1 milijona evrov.

Celjska občina se je odločila za najcenejšo ponudbo, ki jo je oddal šentjurski Stonex. Ta družba mora pridobiti okoljevarstveno dovoljenje, slovensko tehnično soglasje in izvesti predelavo zemeljskih izkopov do julija letos, je dejal Šrot.

Opozoril je, da je celjska občina leta 2007 naročila raziskavo o vplivih težkih kovin na morebitno zdravje prebivalcev. V zaključku raziskave pa je navedeno, da rezultati kažejo, da zaradi igranja na igriščih vrtcev v Celju ne prihaja do povečanega tveganja za zdravje otrok. To velja tudi za primere, ko je vsebnost svinca in kadmija visoka.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Alenko Jankovi? 5
30. 01. 2014 20.16
+6
Kahl Ehjavec je letel zaradi kant za smeti... A bo kdo zdaj tud letel?... pa ne mislim ministra za turizem Jakića
qwertzuio9
30. 01. 2014 19.04
-1
vsi dobički cinkarne, ki je mimogrede v evropi nihče noče imet izvirajo iz česa že....?
Turgensis
30. 01. 2014 20.57
+3
Kako si ti drzneš meni in večini Celjanov reči, da smo nihče?! Cinkarna je ena izmed redkih podjetij, ki še drži Celje pokonci in Celjani nimamo popolnoma nič proti cinkarni, ker to je območje stare cinkarne in posledica delovanja v preteklosti! Da pa cinkarna ne bo plačala čiščenja zemljišča celjske občine je pa popolnoma jasno, meni tudi ne bo sosed plačal obnove stanovanja, ga bom kot lastnik moral sam!
skorumpiranpolitik
30. 01. 2014 18.53
+6
Glavno, da so na odlagališču zgradiili Tehnopolis, razvojno agencijo! Cele Majstori! Od tu se vodi država!
pozitivno
31. 01. 2014 08.48
+0