Zimski športi

Wengenski slalom Kristoffersenu: hat-trick Norvežanov, Hadalin do zgodovinskih prvih točk

Wengen, 17. 01. 2016 14.44 |

Klasični slalom v švicarskem Wengnu je pripadel najboljšemu slalomistu letošnje sezone, Norvežanu Henriku Kristoffersenu, ki je zaokrožil hat-trick zmag severnjakov v zadnjih dneh. Sploh prve točke v karieri je na 26. mestu osvojil slovenski smučar Štefan Hadalin.

Zmagoviti slalomski trio v Wengnu s Kristoffersenom na sredini.
Zmagoviti slalomski trio v Wengnu s Kristoffersenom na sredini. FOTO: AP

Norvežan Henrik Kristoffersen je zmagovalec slaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v švicarskem Wengnu. Vodil je že po prvi vožnji. Drugo in tretje mesto sta osvojila Italijana Giuliano Razzoli (+0,30) in Stefano Gross (+0,68). Edini Slovenec v finalu Štefan Hadalin je bil 26., a je zaradi prevelikega zaostanka ostal brez točk. Hadalinu je uspel presenetljiv podvig. Dvajsetletni alpski smučar se je s startno številko 55 uvrstil v finalno vožnjo klasičnega slaloma v Wengnu. Z zaostankom 1,11 sekunde je vpisal 23. čas prve vožnje, kar je zadostovalo za prvi nastop v velikem finalu. Svoje uvrstitve pa na drugi progi ni popravil, ponesrečen finalni nastop, zaostal je 8,75 sekunde, je zadostoval za zadnje, 26. mesto. Zaradi prevelikega zaostanka je ostal tudi brez prvih točk v svetovnem pokalu, kar pomeni, da slovenska moška slalomska vrsta na petih slalomih v tej sezoni ni osvojila niti ene točke.

Hadalin je lani v Hafjellu postal dvakratni svetovni mladinski prvak v alpski kombinaciji in superveleslalomu. Finale si je priboril na svojem šestem startu v svetovnem pokalu, tretjem slalomskem, potem ko je lani na prejšnjih dveh slalomih v Wengnu in v Kranjski Gori ostal brez druge vožnje. V svetovnem pokalu je bil najboljši 32. lani na kombinaciji v Wengnu. Po prvi vožnji petega slaloma v tej sezoni je vodil 21-letni Kristoffersen, ki je nato v finalu ubranil napade izzivalcev ter osvojil še četrti slalom v tej sezoni, po Adelbodnu, Madonni di Campiglio in Val d'Iseru. Kristoffersen tako ostaja z naskokom najboljši slalomist. Norvežan je zanimivo lani na svetovnem mladinskem prvenstvu v domačem Hafjellu zmagal v slalomski in veleslalomski konkurenci, Hadalin je bil v slalomu osmi, v veleslalomu pa 13. Italijan Razzoli, drugi na prvi progi, je tudi v finalu ostal na drugem mestu. Po slabšem finalnem nastopu Nemca Felixa Neureutherja je na stopničke skočil Italijan Gross, ki je bil peti po prvi vožnji. Avstrijec Marcel Hirscher, ki je zmagal v slalomu v Santa Caterini, je v finalu odstopil. Kristoffersen je tako vodstvo pred prvim izzivalcem v posebnem slalomskem seštevku povečal na 140 točk.

Po Hirscherjevem odstopu ni prišlo do spremembe vodstva v skupnem seštevku svetovnega pokala, na vrhu je še vedno Norvežan Aksel Lund Svindal, ki ima natanko 15 točk prednosti pred drugouvrščenim Hirscherjem. V skupnem seštevku so kar trije Norvežani v prvi četverici, Svindal ima 816 točk, Hirscher 801, Kristoffersen 671,  Kjetil Jansrud pa 533. Wengen je bil tokrat povsem v znamenju Norvežanov, ki so zmagali na vseh treh preizkušnjah za pokal Lauberhorn. Petkovo alpsko kombinacijo je dobil Norvežan Jansrud, njegov rojak Svindal je bil drugi. Svindal je prvič v karieri dobil specialni sobotni smuk v Wengnu, slalom pa je prav tako pripadel Norvežanu Kristoffersnu. Drugi Slovenec na startu slaloma Matic Skube je bil prepočasen za drugo vožnjo, finale je zgrešil za 36 stotink sekunde.

1. Henrik Kristoffersen (Nor) 1:37,85 47,89 49,96
2. Giuliano Razzoli (Ita) 1:38,15 +00,30 48,05 50,10
3. Stefano Gross (Ita) 1:38,53 +00,68 48,35 50,18
4. Jens Byggmark (Šve) 1:38,54 +00,69 48,97 49,57
5. Felix Neureuther (Nem) 1:38,64 +00,79 48,24 50,40
6. Alexis Pinturault (Fra) 1:38,76 +00,91 48,56 50,20
7. Jean-Baptiste Grange (Fra) 1:38,77 +00,92 48,30 50,47
. Andre Myhrer (Šve) 1:38,77 +00,92 48,91 49,86
9. Sebastian-Foss Solevaag (Nor) 1:38,88 +01,03 48,91 49,97 10. Victor Muffat-Jeandet (Fra) 1:39,03 +01,18 48,63 50,40