Zimski športi

Dvojni ameriški uspeh: Bode Miller tik pod vrhom, zmaga Ligetyju

Beaver Creek, 08. 12. 2013 18.16 |

Alpski smučarji so v Beaver Creeku opravili z veleslalomom za točke svetovnega pokala. Najhitreje je obe progi presmučal Američan Ligety, drugi je bil njegov rojak Miller, tretji je bil Avstrijec Hirscher.

Američan Ted Ligety je prepričljivo vodil po prvi vožnji veleslaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v Beaver Creeku. Za manjšo senzacijo je poskrbel še en Američan Bode Miller, ki je s startno številko 31 vpisal drugi čas vožnje. Tretji je bil Avstrijec Marcel Hirscher. V drugem teku se razmerje moči ni spremenilo, dvojna ameriška zmaga z Ligetyjem na vrhu in veliko vrnitvijo Millerja na drugem mestu pred najboljšim Avstrijcem Hirscherjem.Slovenec Klemen Kosi je ostal brez finalne vožnje.

Ligety, zmagovalec uvodnega veleslaloma v Söldnu ter štirikratni lastnik malega kristalnega globusa za zmago v veleslalomskem seštevku, je na domači progi vodstvo v prvem teku zanesljivo prevzel z 1,26 sekunde pred Hirscherjem ter 1,34 sekunde pred Francozom Alexisom Pinturaultom. Razvrstitev na vrhu je bila nespremenjena vse do startne številke 31, ko se je na drugo mesto prve vožnje izstrelil ameriški as, povratnik v karavano, Miller, ki je z napadom iz ozadja tekmecem vrgel rokavico in znova potrdil, da ga v olimpijski sezoni ne kaže kar tako odpisati.

Ted Ligety
Ted Ligety FOTO: Damjan Žibert

Miller je za Ligetyjem zaostal 1,10 sekunde. V drugi vožnji je vodilna trojica zadržala svoje položaje in Američana sta zabeležila dvojno zmago. Miller se je po šestih letih in pol, po marcu 2007, znova veselil stopničk v veleslalomu. "Super je bilo videti, da se je Bode vrnil in da smuča hitro ter da se mu je vse postavila na svoje mesto danes. Zaljubljen sem v ta hrib. Tukaj so moji prijatelji, družina, kar mi zelo veliko pomeni. Mogoče bi lahko v drugi vožnji še bolj napadal, vendar pa zaradi nič kaj prijaznih pogojev nisem želel preveč tvegati. Ves čas sem nadzoroval svoje smučanje ter sem dobro smučal, upoštevajoč zahtevne pogoje ter številne grbine. Presenečen sem bil, da sem ustvaril takšno prednost, glede na to, da proga ni bila nič kaj prijetna," je po koncu dirke, ki se je zaradi novega snega začela s polurno zamudo, dejal Ligety. Lani je dobil šest od osmih veleslalomskih preizkušenj, na katerih nikoli ni bil slabši od tretjega mesta. "Meni samozavesti nikoli ni primanjkovalo, vendar pa sem zadovoljen, da sem si povrnil tudi telesno pripravljenost, s katero lahko pokrijem višek samozavesti. Znova lahko smučam zelo hitro od starta dalje in si ne delam prav nobenih skrbi," je bil prvih stopničk v sezoni vesel 36-letni Miller.

Edini Slovenec na startu, Mariborčan Klemen Kosi, je bil prepočasen za trideseterico. S startno številko 63 ni imel realnih možnosti za preboj v drugo vožnjo, z zaostankom 4,83 sekunde pa se je uvrstil na rep lestvice, na 52. mesto od 60, kolikor jih je prišlo v cilj.

1. Ted Ligety (ZDA) 2:35,77 1:19,83 1:15,94
2. Bode Miller (ZDA) 2:37,09 +01,32 1:20,93 1:16,16
3. Marcel Hirscher (Avt) 2:37,59 +01,82 1:21,09 1:16,50
4. Mathieu Faivre (Fra) 2:38,61 +02,84 1:22,05 1:16,56
5. Alexis Pinturault (Fra) 2:38,71 +02,94 1:21,17 1:17,54
6. Carlo Janka (Švi) 2:38,78 +03,01 1:22,35 1:16,43
7. Felix Neureuther (Nem) 2:38,82 +03,05 1:22,45 1:16,37
8. Leif Kristian Haugen (Nor) 2:38,83 +03,06 1:21,74 1:17,09