Zimski športi

AVDIO: Vlhova za konec premagala kraljico Shiffrinovo, Bucikova za las ob točke v Aspnu

Aspen, 18. 03. 2017 20.38 |

Slovakinja Petra Vlhova je ubranila vodstvo iz prve vožnje ter zmagala na zadnjem slalomu za svetovni pokal alpskih smučark v sezoni v Aspnu. Američanka Mikaela Shiffrin je bila druga, Švedinja Frida Hansdotter pa je slalom končala na tretjem mestu. Ana Bucik je bila 16., kar pa ni zadostovalo za točke.

Ana Bucik tokrat ni osvojila točk za svetovni pokal.
Ana Bucik tokrat ni osvojila točk za svetovni pokal. FOTO: AP

Petra Vlhova je osvojila svojo komaj drugo zmago v svetovnem pokalu, prvo po decembru 2015 v Aareju. Obe zmagi je osvojila v slalomu. To so njene šeste stopničke. Aktualna slalomska svetovna prvakinja Mikaela Shiffrin (840 točk), ki je osvojila svoje še 44. stopničke v svetovnem pokalu, je že pred Aspnom osvojila slalomski seštevek. Drugo mesto v seštevku discipline je pripadlo Slovakinji Veroniki Velez Zuzulovi (-275), ki je bila na zadnjem slalomu četrta, tretje Švicarki Wendy Holdener (-385), ki je slalomsko sezono končala na šestem mestu.

Najboljša slovenska slalomistka 23-letna Ana Bucik je bila po prvi vožnji 13., v finalu pa je za pičlih osem stotink sekunde zgrešila 15. mesto. Na finalu sezone se točke razdelijo med prvo petnajsterico. Bucikova je nastopila na svojem prvem finalu v karieri, sezono je sklenila na 17. mestu v slalomskem seštevku, tako visoko še ni bila nikoli, z osvojenimi 139 točkami, minulo sezono je bila 30. (55 točk). "Danes mi res ni šlo, kot sem želela. Že na samem ogrevanju nisem našla pravega občutka. Trudila sem se, borila sem se. V lažjih delih mi je uspevalo malo bolje, v strmejših pa slabše. To je šport, enkrat si v formi, drugič nisi. Danes sem skušala biti med petnajst, a se ni izšlo. Sem pa vsekakor zadovoljna s sezono, z današnjim dnem pač ne najbolj," je povedala Primorka, ki je priznala, da je na zadnjih tekmah po St. Moritzu tudi izgubila nekaj svežine. "V tem zaključku sezone me je v slalomski formi res malo zmanjkalo, če lahko tako rečem, a tudi to se zgodi. Težko je čez celo sezono držati visoko formo. Zagotovo pa je to eden izmed ciljev za prihodnost, torej da bi bila celo sezono konkurenčna najboljšim. Dobiti konstantnost je stvar, ki si jo želim, temu pa bi rada še nekaj dodala, saj če želim dosegati višja mesta, bo potrebnega še kar nekaj trdega dela. Priznam, da sem kar težko čakala konec sezone. Bilo je že kar dolgo, a vseeno sem na svojem prvem finalu zelo uživala. Zdaj pa sledi malo zasluženega oddiha," je za konec še povedala 17. slalomistka letošnje sezone.

Dvaindvajsetletna Američanka je že pred zadnjim slalomom prvič v karieri sezono 2016/17 končala na prvem mestu skupnega seštevka svetovnega pokala alpskih smučark za svoj prvi veliki kristalni globus. Zelo majhne matematične možnosti za osvojitev velikega kristalnega globusa je imela še Slovenka Ilka Štuhec, ki pa se je slalomskemu nastopu odpovedala. Štuhčeva je sezono končala na drugem mestu skupnega seštevka, z dvema osvojenima globusoma - smukaškim in kombinacijskim.

Mikaela Shiffrin je že pred današnjo tekmo osvojila veliki kristalni globus, druga v skupni razvrstitvi pa bo po koncu sezone naša Ilka Štuhec. FOTO: AP

V nedeljo se bo sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju sklenila z ženskim veleslalomom, na startu bo tudi Ana Drev, ter moškim slalomom. Edina neznanka je veleslalomski seštevek svetovnega pokala, v katerem ima Francozinja Tessa Worley 80 točk prednosti pred edino izzivalko Shiffrinovo. Slalomski globus v moški konkurenci je že oddan Avstrijcu Marcelu Hirscherju.

1. Petra Vlhova (Slk) 1:32,00 45,52 46,48
2. Mikaela Shiffrin (ZDA) 1:32,24 +00,24 45,59 46,65
3. Frida Hansdotter (Šve) 1:32,35 +00,35 45,55 46,80
4. Veronika Velez-Zuzulova (Slk) 1:32,39 +00,39 45,66 46,73
5. Melanie Meillard (Švi) 1:33,05 +01,05 46,00 47,05
6. Wendy Holdener (Švi) 1:33,41 +01,41 46,33 47,08
7. Emelie Wikström (Šve) 1:33,94 +01,94 46,44 47,50
8. Šarka Strachova (Češ) 1:33,97 +01,97 46,51 47,46