Zimski športi

Velez Zuzulova se ni prestrašila Strachove in pod reflektorji porazila konkurenco v Flachau

Flachau, 12. 01. 2016 21.48 |

Slovakinja Veronika Velez Zuzulova je zmagala na nočnem slalomu v avstrijskem Flachauu. Drugo mesto je z 31 stotinkami sekunde zaostanka osvojila Čehinja Šarka Strachova, na tretjem mestu pa je zaključila vodilna v slalomskem seštevku Frida Hansdotter. Štiri Slovenke na startu so ostale brez točk.

Druga na prvi progi Švicarka Wendy Holdener je v finalu zdrsnila na četrto mesto. Enaintridesetletna Velez Zuzulova je vpisala svojo tretjo zmago v svetovnem pokalu, prvo po paralelni tekmi 1. januarja 2013 v Münchnu, dva dni pred tem je slavila na slalomu v Semmeringu.

Zuzulova na tretjem mestu v skupnem slalomskem seštevku za Hansdotterjevo zaostaja za 105 točk. FOTO: AP

Za tri mesta je v finalu svojo uvrstitev izboljšala Hansdotterjeva, ki je ubranila rdečo majico vodilne v posebnem slalomskem seštevku. Za 74 točk zaostaja Strachova, tretja, z zaostankom 105 točk, pa je današnja zmagovalka. Na prvih dveh mestih v skupnem seštevku tudi po slalomu v Flachauu ni sprememb, vodi Švicarka Lara Gut (738) pred Američanko Lindsey Vonn (700), ki v slalomu ne tekmujeta, tretja je Hansdotterjeva (581).

Slovenke so v Flachau pripotovale s popotnico odličnega nastopa na slalomu v Santa Caterini, kjer so se prvič po letu 2002 kar tri uvrstile v finale ter na eni slalomski tekmi osvojile točke. A Santa Caterine niso ponovile. Na prvem od dveh slalomov v Flachauu, v petek bo še odpadli slalom iz Ofterschwanga, so vse štiri Slovenke ostale brez druge vožnje in točk.

Katarina Lavtar ni izkoristila startne številke 33, najboljše od Slovenk, ter je ob prihodu v cilj zaostala 4,13 sekunde za vodilno, za takrat 29. čas. Do konca je izgubila osem mest za končno 37. mesto. Ana Bucik, Maruša Ferk in debitantka Klara Livk so v težkih razmerah, na precej mehki in že načeti progi odstopile. Za slalomsko postavitev na prvi progi je sicer poskrbel glavni trener slovenske ženske vrste Denis Šteharnik.

Finale vendarle slovensko obravan
Finale v Flachauu je bil vseeno tudi slovensko obarvan. V svoj prvi finale se je na tretjem startu v svetovnem pokalu prebila v Združenih državah Amerike rojena 21-letna Lili Lapanja, ki nastopa za ameriško reprezentanco. Hčerka nekdanjega slovenskega smučarja Vojka Lapanje, ki se je leta 1991 preselil v ZDA in si tam z življenjsko sopotnico Margaret Besier ustvaril družino, je nastopila s startno številko 37 ter se z zaostankom 2,93 prebila na 22. mesto prve vožnje ter med najboljših trideset. V drugi vožnji ni izboljšala svoje uvrstitve, a se je s končnim 23. mestom veselila svojih prvih točk.