Zimski športi

Hirscher z najhitrejšo vožnjo finala do slalomske zmage v Kitzbühlu, Hadalin 21.

Kitzbühel, 22. 01. 2017 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
M.J./T.Š./STA
1

Avstrijec Marcel Hirscher je zmagovalec slaloma za svetovni pokal v Kitzbühlu. Vodilni po prvi vožnji Britanec Dave Ryding je osvojil drugo mesto (+0,76), Rus Aleksander Horošilov (+1,11) je bil tretji. Štefan Hadalin je tekmo končal na 21. mestu (+3,00) in še na tretjem slalomu po vrsti osvojil točke.

Marcel Hirscher
Marcel Hirscher FOTO: AP
Marcel Hirscher v finalu ni zamudil velike priložnosti in je izkoristil napako tekmeca Norvežana Henrika Kristoffersna, ki je odstopil na prvi progi, za prevzem vodstva v posebnem slalomskem seštevku. Avstrijec, vodilni v seštevku zime, pred norveškim zasledovalcem v slalomskem seštevku vodi s prednostjo 80 točk. V skupnem seštevku pa ima Salzburžan (1080) 388 točk prednosti pred Kristoffersnom (692). Hirscher na prvi progi ni bil najbolj prepričljiv, njegov zaostanek je znašal 1,02 sekunde za komaj deveti čas. A je v finalu stvari postavil na svoje mesto z najhitrejšim slalomom na drugi progi, do konca pa je nato le še gledal in čakal še na 42. zmago v svetovnem pokalu. Hirscher je osvojil uvodni slalom v Leviju, a nato v nadaljevanju do današnjega Kitzbühla ni stopil na najvišjo stopničke zmagovalnega odra. Štiri slalome je dobil Kristoffersen, zagrebškega pa Italijan Manuel Mölgg. Avstrijec, ki lovi še šesti naslov skupnega zmagovalca v seštevku zime, je osvojil še 20. slalomsko zmago v svetovnem pokalu, drugo v Kitzbühlu. Salzburžan je sedmi smučar moderne dobe z 20 zmagami v eni disciplini svetovnega pokala. Preostali so: Ingemar Stenmark (46 veleslalom, 40 slalom), Alberto Tomba (35 slalom), Franz Klammer (25 smuk), Ted Ligety (24 veleslalom), Hermann Maier (24 super G) in Michael von Grünigen (23 veleslalom).

Velika Britanija ima po dolgih 36 letih novega osvajalca stopničk v svetovnem pokalu alpskih smučarjev. Dave Ryding je z drugim mestom na slalomu ponovil zgodovinski dosežek britanskih alpskih smučarjev. Pred njim je leta 1981 Konrad Bartelski osvojil drugo mesto na smuku v Val Gardeni. Britanec je presenetil, potem ko je odstopilo pet članov prve deseterice na startu. Drugi in tretji čas prve vožnje sta vpisala Italijan Stefano Gross in Nemec Felix Neureuther, a je Gross v finalu odstopil, Neureuther je bil šesti. Tudi Slovenci smo imeli predstavnika v drugi vožnji. V finale se je prebil Štefan Hadalin, ki je s startno številko 47 vpisal uvrstitev med prvo trideseterico. Hadalin, ki je na slalomu v Wengnu s 15. mestom vpisal najboljši dosežek v karieri, je na prvi progi za vodilnim zaostal 2,89 sekunde. Hadalin je nastopil v svojem tretjem zaporednem finalu na slalomih za svetovni pokal in tretjič zaporedoma osvojil točke. Pred tem je bil na slalomu v Adelbodnu 20., wengensko alpsko kombinacijo pa je po 2. času na kombinacijskem slalomu končal na 29. mestu. Med tistimi, ki niso premagali zahtevne postavitve, je bil tudi najboljši slovenski veleslalomist Žan Kranjec, ki je v letošnji sezoni do slalomskih točk prišel enkrat. "Danes je bila izredno težka tekma. Bil je kar podvig, da je prišel dol tako, kot je, v drugem teku je imel šesti čas. Jasno, so še stvari, ki se dajo še izboljšati, a za danes mu moram čestitati. Je precej neizkušen in to je zanj vse novo, a tu je odreagiral tako, kot je treba," je bil z nastopom Hadalina zadovoljen odgovorni trener v slovenski ekipi za tehnične discipline za svetovni pokal Klemen Bergant.

Štefan Hadalin
Štefan Hadalin FOTO: Miro Majcen

"V prvi vožnji sem imel visoko številko, v finale pa je prišel samo še en, ki je startal za mano. Vesel sem, da mi je to uspelo, saj moramo vedeti, da je bila proga kar načeta, sploh v tisti strmini na začetku. Sicer nisem bil najbolj zadovoljen, saj so bili občutki bolj toplo-hladni, a se je na koncu izkazalo, da je bilo to dovolj za trideseterico. V drugo sem prikazal solidno vožnjo, ki pa ni bila popolna. Na začetku sem menda prehitro odprl startno palčko, tako da sem tam morda kaj izgubil. Srednji del je bil zelo dober, tako da sem imel na koncu šesti čas druge vožnje. Na koncu sem s tem 21. mestom, kar je tudi moja tretja najboljša uvrstitev do zdaj, in 10 točkami svetovnega pokala kar zadovoljen. Mislim, da sem zdaj lahko še bolj sproščen, je pa zdaj tako, da se v podzavesti morda višajo apetiti. A moram ostati miren, skoncentriran in vztrajati pri tem, kar delam," pa je po tekmi vtise strnil Hadalin.

Beli cirkus se bo iz Kitzbühla preselil v avstrijski Schladming, kjer bo v torek na sporedu slalom pod žarometi. Slovenske barve bo znova zastopal Hadalin, na startu pa se mu bo najverjetneje pridružil še Miha Kürner. V nemškem Garmisch-Partenkirchnu pa bodo konec tedna na sporedu svetovnega pokala alpskih smučarjev dva smuka in veleslalom.

1. Marcel Hirscher (Avt)         1:45,23        54,44 50,79
 2. David Ryding (VBr)            1:45,99 +00,76 53,42 52,57
 3. Aleksander Horošilov (Rus)    1:46,34 +01,11 54,18 52,16
 4. Leif Kristian Haugen (Nor)    1:46,38 +01,15 54,23 52,15
 5. Daniel Yule (Švi)             1:46,84 +01,61 54,34 52,50
 6. Felix Neureuther (Nem)        1:47,11 +01,88 54,16 52,95
 7. Erik Read (Kan)               1:47,15 +01,92 55,85 51,30
 8. Marco Schwarz (Avt)           1:47,22 +01,99 54,26 52,96