Zimski športi

Takanašijeva v Rašnovu dosegla že svojo petdeseto zmago, prva deseterica brez slovenske predstavnice

Rašnov, 29. 01. 2017 13.33 |

V svetovnem pokalu smučarskih skakalk v romunskem Rašnovu je slavila Sara Takanaši, ki si je po drugem mestu v prvi seriji v finalu vendarle priskakala prvo mesto. V finalni seriji smo imeli tri slovenske predstavnice, na 14.mestu je končala Maja Vtič, mesto za njo Špela Rogelj.

Sara Takanaši
Sara Takanaši FOTO: AP

Japonka Sara Takanaši je zmagala na drugi tekmi za svetovni pokal smučarskih skakalk v romunskem Rašnovu (96 in 97,5 m, 247,3 točke) ter s tem dosegla petdeseto zmago v pokalu. Druga je bila Norvežanka Maren Lundby (95,5 in 93 m, 241,9), tretja pa Avstrijka Daniela Iraschko Stolz (93 in 94 m, 235,6). Slovenskih tekmovalk ni bilo v deseterici. Najboljša je bila ponovno Maja Vtič, ki je bila 14. (85 in 88 m, 200,3), Špela Rogelj je bila mesto za njo (15., 86 in 85 m, 194,9), Urša Bogataj pa 28. (83 in 79 m, 173,8). V finale se ni uvrstila Eva Logar, ki je končala na 34. mestu (79,5 m, 81,3) in je drugi nastop zgrešila za 1,8 točke, dan prej je bila 31.

"Pričakoval sem, da bomo, glede na včeraj, kaj dodali, a ni šlo. Videti je, da je želja, ki vem da je tako pri dekletih kot pri nama s Primožem Peterko, prevelika. Tudi volja je. Na tekmi se nam pojavljajo tiste napake, ki jih odpravljamo na treningu. Ta krč je malo prevelik, da bi se punce sprostile in odletele s te mize. Maja je drugi skok naredila boljši, vidi pa se, da jo premalo odnese z mize. Špela se želi prebiti višje, med deseterico, a se kar vrti tam do 15. mesta. Urša je bila bolj sproščena, a ko pride tekma, jo malo zmanjka. Eva pa je spet presenetila v najbolj negativno smer, ko se ni uvrstila v finale. To je za danes vse, gremo naprej, naslednji teden je Hinzenbach in nova borba," je povedal slovenski trener Sten Baloh.

Dvajsetletna Takanašijeva je kljub mladosti daleč najuspešnejša skakalka v zgodovini, saj nobena druga ni presegla dvajsetih zmag v pokalu. Doslej je trikrat zmagala v skupnih seštevkih (2013, 2014 in 2016), tri medalje pa je osvojila tudi na svetovnih prvenstvih 2013 in 2015). Razočarana je bila le olimpijskih igrah v Sočiju, kjer je leta 2014 končala na četrtem mestu.

Maren Lundby je tako kot v soboto vodila po prvi seriji (123,4 točke), druga je bila Takanašijeva, ki je zaostajala za 3,4 točke, tretja pa je bila Daniela Iraschko Stolz s 5,4 točke zaostanka. Špela Rogelj je bila na 15. mestu, Maja Vtič 17., Urša Bogataj pa 23. Vtičeva je bila znova najboljša Slovenka, vendar ji tokrat preboj v deseterico ni uspel in je s tem izpadla tudi iz deseterice skupnega seštevka; sedaj je 11. (307).V finalu je Iraschko Stolzeva najprej prevzela vodstvo, vendar jo je krepko, z najdaljšo daljavo dneva, 97,5 metra, ugnala rekorderka skakalnice Takanashijeva. Meter in 51 centimetrov visoka Japonka je leta 2014 na tem romunskem prizorišču skočila že 100,5 m.

V svetovnem pokalu je tako Tahanashijeva še povečala vodstvo, ima 995 točk, druga je tokrat četrtouvrščena in njena rojakinja Yuki Ito (842), tretja pa Lundbyjeva (697). V Romuniji ni bilo Eme Klinec, ki je na osmem mestu najvišje uvrščena Slovenka v skupnem seštevku pokala, in Nike Križnar, ker bosta nastopili na mladinskem svetovnem prvenstvu v Park Cityju v ZDA, manjkala pa je tudi poškodovana Katja Požun.