Zimski športi

Tina Maze tretja v Cortini, zmaga Vonnovi

Cortina d'Ampezzo, 15. 01. 2012 12.04 |

Na superveleslalomski preizkušnji za svetovni pokal je bila najhitrejša Američanka Lindsey Vonn, druga je bila Nemka Maria Höfl-Riesch. Slovenska smučarka Tina Maze je potrdila dobro formo in zasedla tretje mesto.

Na četrtem superveleslalomu za svetovni pokal v letošnji sezoni je Tina Maze izvrstno nastopila in zasedla 3. mesto. Po včerajšnjem smuku v Cortini d'Ampezzo, ko je bila Črnjanka četrta, je tokrat še izboljšala uvrstitev. Zmagala je Američanka Lindsey Vonn, druga je bila nemška reprezentantka Maria Höfl-Riesch, ki je zaostala 61 stotink sekunde, Mazejeva pa je za zmagovalko zaostala 86 stotink sekunde.

"Za mano je uspešen in težak vikend. Lani mi v Cortini ni šlo, v soboto pa sem bila ponovno četrta. Veliko stvari se je tudi dogajalo ta vikend, od odločitve o perilu do bolezni. Morala pa sem ostati mirna, zato sem se tudi malo pošalila na račun vsega. Če tega ne bi naredila, ne bi ostala mirna. Tako pa sem ohranila mirno kri in pokazala, da znam dobro smučati,"
je bila zadovoljna Črnjanka, ki je na prostoru za vodilno smučarko (Mazejeva je bila do nastopa Höfl Rieschove na prvem mestu) pokazala spodnje perilo z napisom "ni vaša stvar".

"Tina je bila v Italiji bolna, zato sta rezultata, ki ju je dosegla, izjemo dobra. Tako v smuku kot v superveleslalomu, v slednji disciplini je v Cortini končno prišla tudi na zmagovalne stopničke," je bil zadovoljen Andrea Massi, vodja ekipe Tine Maze, ki je pokomentiral tudi odločitev Mednarodne smučarske zveze (Fis) o domnevno spornem perilu. "Sprejeli so odločitev, ki pa to sploh ni. Ni strokovna odločitev, v športu bi morali biti malo manj politični pri odgovorih in odločitvah." To je Mazejeva pokomentirala z besedami: "Fis bi morala reči, ali lahko uporabljamo perilo ali ne. So pa le odsvetovali uporabo, kar se me zdi dobro. Italijani so vrhunski v tekstilu, kar kaže tudi moja oprema, ki smo jo testirali pred sezono tudi v vetrovniku."

Maruša Ferk je bila 25. (+2,76), Ilka Štuhec pa zaradi bolezni ni nastopila. Mazejeva se je z novim uspehom, petimi stopničkami za zmagovalke na zadnjih osmih tekmah, zavihtela na drugo mesto skupnega seštevka svetovnega pokala, v katerem je Vonnova povečala vodstvo.

Tina Maze
Tina Maze FOTO: Reuters

27-letna Vonnova je za mesto izboljšala svojo uvrstitev s sobotnega smuka za šesto zmago v sezoni, tretjo v superveleslalomu in skupno 47. v svetovnem pokalu. Američanka je sicer prvič po 7. decembru lani, ko je bila najboljša v superveleslalomu v Beaver Creeku, osvojila prvo mesto, vendar se je vpisala v zgodovino. Na večni lestvici vseh časov je po številu zmag sedaj tretja, za legendarnima nekdanjima smučarkama Avstrijko Annemarie Moser-Pröll (62) in Švicarko Vreni Schneider (55) ter pred Avstrijko Renate Götschl (46). Po številu superveleslalomskih zmag pa se je na prvem mestu izenačila z Götschlovo (17). Vonnova je v Cortini drugič zapored ugnala tudi Höfl-Rieschevo, svetovno prvakinjo in branilko velikega kristalnega globusa. Slednja na začetku letošnje sezone ni bila v najboljši formi, sedaj pa se približuje samemu vrhu in je skupno šesta (466). Vonnova ima na čelu skupnega seštevka pokala sedaj 884 točk, Mazejeva jih ima 593, Avstrijka Marlies Schild pa je tretja s 540 točkami.