Švicar Küng smukaški svetovni prvak, najboljši Slovenec Čater

Beaver Creek, 07. 02. 2015 19.26 |

T.Š./STA
9

Na svetovnem smučarskem prvenstvu je bila na sporedu kraljeva disciplina v moški konkurenci, smuk. Na progi v Beaver Creeku je zmago slavil Švicar Küng pred Američanom Ganongom in še enim Švicarjem Feuzom. Najboljši Slovenec je bil Čater na 25. mestu.

Zmagovalec Patrick Küng
Zmagovalec Patrick Küng FOTO: Reuters

Na sloviti progi "Ptic roparic" se je razvil izjemen boj za odličja v smukaški preizkušnji na svetovnem prvenstvu. Glavni favorit za naslov svetovnega prvaka je bil vodilni v smukaškem seštevku Norvežan Kjetil Jansrud, ki je imel štartno številko 18, a je že ob prihodu v cilj ostal brez stopničk, zasedel je 15. mesto (+0,99). Najhitrejši je bil s številko 19 Švicar Patrick Küng, drugi je bil Američan Travis Ganong (+0.24), tretji pa še en švicarski smučar Beat Feuz (+0.31). Na štartu so bili tudi trije Slovenci, Klemen Kosi je imel štartno številko 28, a je odstopil, Martin Čater (+2,14) in Boštjan Kline (+2,73) pa sta si privozila prevelik zaostanek za odmevnejšo uvrstitev, Čater je zasedel 25., Kline pa 33. mesto.

Enaintridesetletni Küng je osvojil prvo odličje na velikih tekmovanjih, doslej pa je dvakrat zmagal v svetovnem pokalu, na smuku v Wengnu (2014) in superveleslalomu v Beaver Creeku (2013). Švici je po letu 1997, ko je v Sestrieru slavil Bruno Kernen, priboril prvo smukaško zlato. Večina favoritov je pogorela, ne pa povratnik po poškodbi Norvežan Aksel Lund Svindal, petkratni svetovni prvak. Na svoji drugi tekmi v sezoni, pred katero si je poškodoval Ahilovo tetivo, je končal na šestem mestu, tako kot v superveleslalomu. Pred nekaj dnevi je bron zgrešil za 13 stotink, tokrat le za eno več.

Avstrijec Matthias Mayer, olimpijski zmagovalec iz Sočija je pristal na 12. mestu (+0,92), mesto in dve stotinki za njim pa je bil njegov rojak Hannes Reichelt, superveleslalomski prvak na tem prvenstvu. Ker je bil Mayer najboljši Avstrijec, so predstavniki te alpske velesile zabeležili najslabši smukaški izid v zgodovini SP.