Zimski športi

Schildovi slalomska zmaga

Soldeu, 11. 02. 2012 14.12 |

Avstrijka Marlies Schild je zmagala na slalomu za svetovni pokal alpskih smučark v Soldeu v Andori (1:39,44), šestič v tej disciplini v sezoni. Druga je bila Švedinja Frida Hansdotter (0,60), tretja pa Avstrijka Kathrin Zettel (0,86). Tina Maze je bila 11. (+2,09).

Schildova je slavila 35. zmago v karieri, s 33. slalomsko pa le za zmago zaostaja za prvouvrščeno na večni lestvici vseh časov, legendarno Švicarko Vreni Schneider. Avstrijka je trdno na prvem mestu slalomskega seštevka (600 točk) pred Mazejevo (361), ki je druga tudi v skupnem vrstnem redu (892). Mazejeva je sicer izpustila iz rok priložnost, da se bolj približa prvemu mestu in poveča prednost pred tretjim. Nemka Maria Riesch, branilka velikega kristalnega globusa, in Američanka Lindsey Vonn, vodilna v svetovnem pokalu, sta odstopili sredi strmine na prvi progi, Vonnova na drugi tekmi zapored. Tako je ostala pri 1350 točkah, Mazejeva jih ima 892, Höfl-Riescheva na tretjem mestu pa jih ima 796.

Marlies Schild
Marlies Schild FOTO: Damjan Žibert

Proga je bila zelo zahtevna in je že v prvi vožnji zahtevala davek, tudi med najboljšimi, razlike med uvrščenimi pa so bile za dokaj kratko progo zelo velike. Tako je Marlies Schild, najboljša slalomistka zime, pred Mazejevo vodila le za 36 stotink, imela pa je 74 stotink zaostanka za najboljšo s prve proge Finko Tanjo Poutiainen. Slednja je nastopila takoj za Mazejevo in imela podobne čase pri prvih dveh merjenjih, nato pa je do cilja naskok povečala na več kot sekundo. Mazejeva je namreč naredila napako nekaj zavojev pred ciljem, kar sicer ni bilo videti posebej moteče, vendar pa so ure pokazale drugače. Pred finalom je tako vodila Poutiainenova, Nemka Christina Geiger je zaostajala 34 stotink sekunde, tretja Frida Hansdotter pa štiri desetinke. Sledili sta Zettelova (0,41) in Schildova, Mazejeva pa je bila 11.

Najboljša slovenska športnica zadnjih dveh let pa tudi na drugi progi v strmini ni našla ritma. Za tedaj vodilno Francozinjo Nastasio Noens, ki je doslej osvojila le ene stopničke za zmagovalke v pokalu, je zaostala za 1,17 sekunde. Noensova, 12. po prvi vožnji, je bila v vodstvu vse do nastopa Schildove, ki jo je ugnala za 93 stotink. Francozinja je s četrtim mestom dosegla drugi izid v karieri. Avstrijka je bila nato z novo izjemno predstavo na čelu vse do nastopa Poutiainenove. Finka je imela na zadnjem merjenju še 23 stotink prednosti, nato pa je zgrešila vratca in odstopila. Geigerjeva ni zdržala pritiska in je odstopila, Frida Hansdotter pa je ponovila slalomski uspeh iz Ofterschwanga leta 2009, ko je bila z drugim mestom na slalomu doslej edinkrat na zmagovalnih stopničkah. Lavtarjeva je lani na tem prizorišču že tekmovala v evropskem pokalu, vendar je imela zadnje tri dni 38 stopinj temperature. Po uspešnem zgornjem delu, ko je imela 1,3 sekunde zaostanka za Poutiainenovo, pa je na strmini izgubila veliko časa in zasedla 43.mesto.

1. Marlies Schild (Avt) 1:39,44 (49,58-49,86)
2. Frida Hansdotter (Šve) 1:40,04 +0,60 (49,24-50,80)
3. Kathrin Zettel (Avt) 1:40,30 +0,86 (49,25-51,05)
4. Nastasia Noens (Fra) 1:40,36 +0,92 (49,98-50,38)
5. Veronika Zuzulova (Slk) 1:40,66 +1,22 (49,72-50,94)
6. Therese Borssen (Šve) 1:40,67 +1,23 (49,77-50,90)
7. Lena Dürr (Nem) 1:40,88 +1,44 (49,64-51,24)
8. Marie-Michele Gagnon (Kan) 1:41,00 +1,56 (49,83-51,17)
9. Michaela Kirchgasser (Avt) 1:41,14 +1,70 (50,91-50,23)
10. Mikaela Shiffrin (ZDA) 1:41,25 +1,81 (50,78-50,47)