V Planici je do 17.30 dežurna zdravniška ekipa opravila 50 intervetnih pregledov, od tega so morali opraviti dve reanimaciji. V enem primerju je šlo za zastoj srca. Ta reanimacija je bila uspešna, oba bolnika pa so s helikopterjem prepeljali v ljubljanski klinični center.
Zdravniki so na kraju samem obravnavali tudi zlomljeno stegnenico, dve zlomljeni goleni, zlomljeno ključnico. Ostalim pa so pomagali zaradi težav z alkoholom. Sicer preveč opitim želodca niso izpirali, ker za to ni bilo potrebe, so pa jim dali infuzijo in ko so si ljudje opomogli, so v spremstvu svojcev oziroma prijateljev odšli sami. Povedali so nam tudi, da je bilo, kar se alkoholiziranih tiče, stanje boljše kot prejšnja leta, v jeseniški bolnišnici pa so povedali, da tako hudo, vsaj glede poškodb, še ni bilo.
Poškodb je bilo več kot prejšnja leta, saj je bilo tudi gledalcev več. Ob 17.30 naj bi bilo na prizorišču, na katerem se je prireditev že zdavnaj končala, še vedno med 3000 in 4000 ljudi, zato je tam preventivno ostala tudi reševalna služba, ki je v času našega klica še vedno obravnavala pet ljudi.
Tudi na Jesenicah obsedno stanje
Vodja kirurške službe v bolnišnici na Jesenicah Klemen Ravnihar nam je povedal, da v premičnem vojaškem šotoru deluje pet kirurgov. Ti obravnavajo poškodovane in jih po potrebi napotijo naprej v jeseniško bolnišnico. Nekaj po 17. uri so imeli na urgentnem bloku bolnišnice tudi norveške turiste, ki so po besedah vodje kirurgije kar precej razgrajali. "Letos je najhujše do zdaj," poudarja Ravnihar. Pri tem pa pojasnjuje, da je tako stanje posledica velikega obiska prireditve. Po njegovih besedah so obiskovalci očitno popili kar veliko alkohola, saj praktično nihče izmed obravnavanih ni bil trezen. To pa za zdravnike predstavlja težavo, saj bolnika ne morejo operirati, ker mu ne smejo dati anestezije. Po njegovih besedah je veliko zlomov spodnjih okončin in odrgnin glave.
Sicer so do 17. ure na Jesenicah zaradi zlomljene goleni sprejeli dva poškodovanca, ki ju bodo operirali, dva podobna zloma pa so napotili v oskrbo zdravnikom v domačem kraju, saj so ugotovili, da sta poškodovanca dovolj stabilna. Do omenjene ure so jih na kirurgiji na Jesenicah pregladli približno 20.
Veliko jih do Planice ni prišlo
Po uradnih podatkih si je polete v Planici danes ogledalo prek 35.000 gledalcev, po neuradnih podatkih pa naj bi jih bilo okoli 50.000. Že dopoldan je tiskovni predstavnik prireditve Tomi Trbovc pozval vse tiste, ki se odpravljajo na pot proti prizorišču, naj ostanejo doma.
Že nekaj po 9. uri, ko so bili na letalnici predskakalci, je bilo nemogoče priti na prizorišče tekmovanja peš, še manj pa z avtomobili ali avtobusi, saj so bila parkirišča v okolici Planice in Kranjske Gore že povsem polna. Počasna kolona vozil se je vila po cestah proti Planici že nekaj ur prej.
Organizatorji in policisti so zato začeli vsa vozila obračati, saj ni bilo več možnosti parkiranja. Zastoji so nastajali za počivališčem Jesenice v smeri Kranjske Gore. Zelo počasen promet v strnjeni koloni je potekal na cesti Jesenice–Kranjska Gora–Rateče.
'Žal nam je za to zgodbo'
Tisti, ki ste imeli današnjo vstopnico, a niste uspeli priti na prizorišče tekmovanja, lahko z isto karto poskusite srečo jutri ali pa dobite povrnjen denar. Sicer pa se je organizator iskreno opravičil za nastalo situacijo. "Nam je žal za to zgodbo,“ je za 24ur.com dejal Primož Finžgar, generalni sekretar OK Planica. "Opozarjanje, ki smo ga opravljali, ni zaleglo," pravi Finžgar. Sicer je Finžgar prepričan, da bodo obiskovalci še vedno hodili v Planico, a omejitve, ki jih imajo, so take, da lahko sprejmejo dobrih 30 tisoč obiskovalcev. Pravi, da bi tudi glede na prodane vstopnice v Planico danes lahko prišlo največ 30 tisoč ljudi.
Na jutrišnji tekmi pa tovrstnega navala ne pričakuje, saj izkušnje kažejo, da nedeljska prireditev nikoli ni tako obiskana, kot je sobotna.
Prodanih je bilo 25.000 vstopnic. "Žal je slovenska navada, da se v predprodaji kupi le 30 odstotkov vstopnic, ostale pa na samem prizorišču. Nekaj tisoč gledalcev je ob tem tekmo gledalo izven območja, kjer se je pobirala vstopnina. Teh gledalcev pa ne moremo ustaviti. Če bi jih ustavljali na cesti, bi bila zmeda v prometu še hujša. Ker je običajno največje število obiskovalcev v soboto, smo ljudi pozivali, da naj pridejo druge dni. V nedeljo je običajno bistveno manj obiskov, zato ocenjujemo, da v nedeljo ne bi smeli imeti takšnih težav," je napovedal Finžgar.
Obiskovalci so se začeli zbirati zgodaj
"Odhod novinarskega avtobusa izpred hotela je ob 7.30 zjutraj," je bilo obvestilo, ki je viselo na steni pred novinarskim središčem in številni so se spraševali, čemu na pot tako zgodaj. Ko smo se sprehodili skozi ulice Kranjske Gore, ki so bile popolnoma 'prebujene', je bilo jasno, zakaj tako zgodaj, je sporočil naš novinar, ki se nahaja na prizorišču.
Organizatorji sicer vztrajajo, da gre v Planico največ 30 tisoč ljudi, a neuradno se je govorilo, da je bilo danes v Planici 40 tisoč obiskovalcev. Spomnimo, da si je v četrtek dogodek v živo ogledalo nekaj več kot 13 tisoč gledalcev, dan kasneje pa jih je bilo po podatkih organizatorjev 17.500.
Tudi kranjskogorski župan upošteval navodila
"Kot mnogi sem tudi sam upošteval navodila prirediteljev in se vkrcal na avtobus, v dobri uri pa smo iz Kranjske Gore prispeli v Planico. Takšne gneče smo vajeni," je za 24ur.com zjutraj povedal kranjskogorski župan Jure Žerjav in nadaljeval: "Takšnega zanimanja za polete doslej še ni bilo. Najprej naj vsi pridejo pod Ponce, potem pa bomo preštevali ljudi."
Planica je največja od štirih evropskih letalnic in še vedno drži rekord v najdaljšem poletu. Za razliko od letalnic so skakalnice nižje, predvsem pa imajo drugačno, bolj atraktivno konstrukcijo. Zato so privlačna turistična točka, kar znajo v tujini dobro izkoristiti skozi vse leto. Poglejte fotogalerijo evropskih skakalnic.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.