Zimski športi

AVDIO: Hirscher potrdil, zakaj je nesporni kralj alpskega smučanja, Kranjec na sklepnem dejanju brez točk

Aspen, 18. 03. 2017 16.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Avstrijec Marcel Hirscher je zmagovalec zadnjega veleslaloma v sezoni svetovnega pokala alpskih smučarjev. Na finalu v Aspnu je v drugi vožnji slavil pred Nemcem Felixom Neureutherjem in pred Francozom Mathieujem Faivrejem na tretjem mestu. Edini slovenski predstavnik Žan Kranjec je ostal brez točk na 20. mestu.

Marcel Hirscher je primat potrdil tudi z zmago na zadnjem veleslalomu sezone.
Marcel Hirscher je primat potrdil tudi z zmago na zadnjem veleslalomu sezone. FOTO: AP

Marcel Hirscher je že pred finalom v Aspnu osvojil rekordni šesti veliki kristalni globus, šesti zaporedni, hkrati pa je sezono končal kot najboljši v veleslalomskem in slalomskem seštevku. Salzburžan je osvojil še 45. zmago v svetovnem pokalu, 22. veleslalomsko. To so bile za osemindvajsetletnika že 107. stopničke v svetovnem pokalu. Hirscher je zmagal še na četrtem veleslalomu po vrsti, saj je pred Aspnom dobil tudi preizkušnje v Kranjski Gori, na SP v St. Moritzu in Garmischu. Po prvi vožnji je bil drugi, z zaostankom stotinke sekunde za Felixom Neureutherjem. Hirscher je na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu osvojil naslova svetovnega prvaka tako v slalomu kot v veleslalomu.

Mathieu Faivre je z drugim mestom na zadnjem veleslalomu v sezoni osvojil tudi drugo mesto v veleslalomskem seštevku sezone, za le eno točko je prehitel rojaka Alexisa Pinturaulta, ki je veleslalomsko sezono končal na tretjem mestu, na zadnjem veleslalomu pa je po odstopu na drugi progi vpisal ničlo. Hirscher (733) je na koncu v veleslalomskem seštevku zmagal s prednostjo 293 in 294 točk pred konkurentoma. Najboljši slovenski veleslalomist je sezono končal v prvi petnajsterici, na 14. mestu, z osvojenimi 152 točkami, kar je njegov najboljši dosežek v karieri, potem ko je prvič nastopil na finalu sezone. Minulo sezono je v veleslalomskem seštevku končal na 26. mestu z osvojenimi 91 točkami.

Alpske smučarje čaka le še ena preizkušnja, nedeljski slalom. Medtem ko je veliki kristal že oddan, pa še ni odločen srdit boj za drugo mesto skupno med Norvežanoma Kjetilom Jansrudom in Henrikom Kristoffersnom ter Francozom Alexisom Pinturaultom. Jansrud ima 924 točk, Kristoffersen na tretjem mestu seštevka zime ima 21 točk manj od Norvežana, Pinturault na četrtem pa 49 točk manj. V prednosti pred Jansrudom in Pinturaultom je slalomski specialist Kristoffersen.

Žan Kranjec je na zadnji tekmi sezone ostal brez točk.
Žan Kranjec je na zadnji tekmi sezone ostal brez točk. FOTO: Aljoša Kravanja

Kranjec po tekmi ni bil zadovoljen s svojo prvo vožnjo, je pa bil veliko bolj zadovoljen s sezono, v kateri je bil dvakrat tik pod stopničkami na četrtem mestu, so pa še vedno prisotna velika nihanja v formi: "Prva vožnja res ni bila dobra. Mogoče malo v slogu zadnjih tekem. Sigurno sem bil malo jezen. V drugo sem vseeno boljše smučal, ampak še vedno ne tisto, kar sem sposoben. Sezone je zdaj konec. Naredil sem nekaj dobrih rezultatov. Sigurno sem si želel, da bom bolj konstanten, ampak četrta mesta so nekaj, kar ti da še eno motivacijo za naprej. Drugo leto bomo skušali biti bolj konstantni. Nihanja so lahko posledica več stvari. Lahko se ne sprostiš več toliko na progi, ali je to že utrujenost ali psihična utrujenost, malo drugačni pogoji, malo rezerve v nastavitvah. Težko rečem, da je samo ena zadeva vplivala na padec forme. Treba je delati na tem za naslednjo sezono. Drugače pa je bila za razmere sigurno dobra podlaga."

Klemen Bergant, glavni trener v tehničnih disciplinah za moške, je po tekmi dejal: "Smuča kar dobro. Prvi tek je imel določene težave, v drugem pa je imel šesti čas. Končal je sezono z dobrim tekom. Vemo, da je bil v letošnji sezoni že višje. Danes je bil cilj, da bi bil v top 15. To mu ni uspelo. Prvi tek ni bil dober, drugi tek pa je končal z dosti boljšo predstavo oziroma dobrim smučanjem, tako da lahko sedaj pospravi smuči in začne razmišljati o novi sezoni, ko pride nov material in se bodo stvari kar močno spremenile. Končal je kot štirinajsti veleslalomist v svetovnem pokalu. To je napredek od lanskega leta. Pokazal je, da je lahko še precej boljši kot je to 14. mesto. Seveda se bo pa treba pozabavati z nastavitvami. On ima izredno direktne nastavitve smuči in čevljev. To mu funkcionira v zimskih pogojih in na trdih podlagah, na vseh ostalih pa je malo ranljiv in tudi temu bo treba nekaj ali pa veliko čas posvetiti v njegovi nadaljnji karieri."

1. Marcel Hirscher (Avt) 1:49,79 53,12 56,67
2. Felix Neureuther (Nem) 1:50,32 +00,53 53,11 57,21
3. Mathieu Faivre (Fra) 1:50,98 +01,19 53,47 57,51
4. Stefan Luitz (Nem) 1:51,11 +01,32 53,64 57,47
5. Matts Olsson (Šve) 1:51,39 +01,60 53,74 57,65
. Florian Eisath (Ita) 1:51,39 +01,60 55,01 56,38
7. Henrik Kristoffersen (Nor) 1:51,50 +01,71 54,31 57,19
8. Roland Leitinger (Avt) 1:51,65 +01,86 54,48 57,17