Zimski športi

Shiffrinova pred domačimi gledalci do velikega zmagoslavja, Slovenci brez predstavnice v finalni vožnji

Squaw Valley, 11. 03. 2017 19.49 |

N.A./T.Š./STA
4

Slalomska tekma na zahodni obali Združenih držav Amerike je postregla s številnimi odstopi, v finalni vožnji pa je pred domačim občinstvom slavila Mikaela Shiffrin, ki si je z novimi točkami zagotovila mali slalomski kristalni globus. V finalno vožnjo se Slovenkam ni uspelo uvrstiti, Ana Bucik odstopila že v prvi vožnji.

V Squaw Valleyju se v slalomu merijo alpske smučarke, po prvi vožnji je vodila Švicarka Wendy Holdener, ki pa je v finalu tik pred ciljem storila napako in zmagoslavje prepustila Mikaeli Shiffrin. Na drugem mestu je pristala Sarka Strachova, tretja je bila Bernardette Schild. Slovenskih predstavnic v finalni vožnji ni bilo.

Ana Bucik je odstopila kmalu po pričetku zaradi napake na zahtevnem zgornjem strmem delu. Novogoriška alpska smučarka tako ni uspela doseči zadovoljivega rezultata na debiju v prvi jakostni skupini. Ilka Štuhec in Katarina Lavtar sta se odpovedali nastopu, medtem ko je bila edina Slovenka, ki je pripeljala do cilja, Maruša Ferk, ta pa si je nabrala kar velik zaostanek, za skoraj pet sekund je zaostala za zmagovalko in bila prepočasna za uvrstitev v finalno vožnjo. Pristala je na 34. mestu.

Za veselje na domačih tleh je poskrbela Mikaela Shiffrin.
Za veselje na domačih tleh je poskrbela Mikaela Shiffrin. FOTO: AP

Američanka Shiffrinova je tako še pred svojim 22. rojstnim dnem, tega bo praznovala v ponedeljek, osvojila svoj še četrti slalomski mali kristalni globus za osvojeni seštevek v disciplini v sezoni svetovnega pokala alpskih smučark. V drugi vožnji slaloma v Squaw Valleyju ne bo slovenskih predstavnic. Edina, ki bi lahko še posegla po slalomski lovoriki, je bila Slovakinja Veronika Velez Zuzulova, a je odstopila že v prvi vožnji predzadnjega slaloma sezone. Tudi če Shiffrinova ne osvoji niti točke več, je globus njen, saj je ustvarila neulovljivo razliko. Američanka, aktualna olimpijska in svetovna slalomska prvakinja, ima 660 točk in vodi z zalogo 145 točk pred slovaško tekmovalko. Do konca sezone je na sporedu le še en slalom, na finalu sezone v Aspnu.

Shiffrinova se je vpisala tudi v zgodovino. Z osvojenimi štirimi slalomskimi globusi je postala tretja najboljša slalomistka vseh časov, izenačila se je z Marlies Schild, pred njima sta le Erika Hess s petimi in Vreni Schneider s šestimi slalomskimi globusi, za njima pa je Janica Kostelić s tremi. Američanka je postala šele druga smučarka, ki je štiri slalomske globuse osvojila pred dopolnjenim 22. letom starosti. Ingemar Stenmark je štiri globuse osvojil star 21 let in 352 dni. Postala je tudi prva smučarka, ki je kar trikrat v istem letu, ko je postala svetovna slalomska prvakinja, osvojila tudi slalomski seštevek v svetovnem pokalu.

Shiffrinova se je povsem približala tudi velikemu kristalnemu globusu. Ima skupno 1523 točk, drugouvrščena Slovenka Ilka Štuhec (1145) zaostaja 378 točk, do konca pa so le še štiri tekme. V slalomskem seštevku pa je Shiffrinova (760) mali globus osvojila z 245 točkami naskoka pred Velez Zuzulovo (515).

1. Mikaela Shiffrin (ZDA)    1:39,48        47,46   52,02
 2. Šarka Strachova (Češ)     1:40,51 +01,03 48,16   52,35
 3. Bernadette Schild (Avt)   1:40,56 +01,08 48,63   51,93
 4. Emelie Wikström (Šve)     1:41,99 +02,51 49,33   52,66
 5. Chiara Costazza (Ita)     1:42,17 +02,69 48,99   53,18
 6. Christina Geiger (Nem)    1:42,41 +02,93 49,98   52,43
 7. Marina Wallner (Nem)      1:42,55 +03,07 50,71   51,84
 8. Katharina Truppe (Avt)    1:42,80 +03,32 50,27   52,53