Tina Maze se je po dveh srebrnih kolajnah pred štirimi leti v Vancouvru ter po sanjski minuli sezoni, v kateri je kot prva Slovenka postala skupna zmagovalka svetovnega pokala alpskih smučark, z velikimi pričakovanji odpravila na olimpijske igre v Sočiju. Uvodna preizkušnja v superkombinaciji se ni iztekla povsem po pričakovanjih, končala jo je na četrtem mestu, za stopničkami pa je zaostala le deset stotink sekunde. A je kombinacija ni zmedla, smuka se je lotila tako, kot si je želela, ter na koncu Sloveniji prismučala četrto kolajno na igrah v Sočiju. "Po vsem tem, kar sem prestala, je to nekaj neverjetnega," je bila v prvi izjavi presrečna končno zlata Tina Maze. Ob tem se je spomnila tudi svoje prve tekme. "Moja prva otroška tekma je bil smuk v domači Črni. Prav ta otroški smuk se mi je vrtel v mislih v noči pred tekmo in sem si mislila: Če sem kariero začela s smukaško zmago v Črni, lahko tudi danes zmagam. Smuk je v tem trenutku moja najboljša disciplina, česar si sicer ne bi mislila še dve leti nazaj. Odpeljala sem vrhunsko predstavo, še vedno z napako, ampak dovolj za zmago," je dejala Mazejeva ter ob tem pozdravila vse navijače, ki so stiskali pesti v domovini: "Čau vsem."
Prvi najhitrejši čas je s prvo startno številko postavila Švicarka Fabienne Suter, ki jo je prehitela šele rojakinja Dominique Gisin s startno številko osem. Zadišalo je že po novem olimpijskem presenečenju ter velikem švicarskem zmagoslavju, ko je prva švicarska zvezdnica Lara Gut za rojakinjo zaostala desetinko sekunde. Nato pa sta tekmovalki iz elitne skupine Avstrijka Elisabeth Görgl in zmagovalka superkombinacije Nemka Maria Höfl-Riesch precej zaostali. Že pred tem je s precejšnjim zaostankom v cilj prišla ameriška favoritinja Julia Mancuso, smukaška podprvakinja iz Vancouvra. Njena rojakinja, smukaška prvakinja izpred štirih let Lindsey Vonn, je Soči morala zaradi poškodbe izpustiti.
Nato je napočil veliki slovenski trenutek. Na startu je bila s številko 21 Korošica, slovenska adutinja, ki je smuk začela napadalno ter pred Gisinovo vodila že v zgornjem delu, v srednjem in spodnjem je vodstvo še nekoliko povečala. Zadišalo je po kolajni. Ob predzadnjem merjenju vmesnega čas je imela najvišji naskok 38 stotink sekunde, ki se je do cilja sicer stopil, a na semaforju so se izpisale tri ničle ter številka ena, kar je pomenilo, da bosta zmagovalki ženskega olimpijskega smuka dve, na najvišji stopnički pa bo stala Slovenka.
Ob Mazejevi, ki je tretjič na zimskih igrah stopila na zmagovalni oder, je svojo prvo olimpijsko kolajno osvojila Gisinova: "Ne morem verjeti, da sem na vrhu. Do številke 20 sem se precej tresla, potem pa mi je bilo lažje, ko sva skupaj s Tino stali na mestu za vodilne." Osemindvajsetletna smučarka iz Engelberga do Sočija še ni imela medalj z velikih tekmovanj. Je pa bila ta specialistka za hitre discipline v svetovnem pokalu dvakrat prva v smuku in enkrat v superveleslalomu.
Slovenska smučarska pravljica se je začela pred 30 leti na domačih olimpijskih igrah v Sarajevu, ko je prvo olimpijsko kolajno, srebrnega sijaja, osvojil Goričan Jure Franko. Po 30 letih je pri zgodovinskem uspehu znova sodeloval Goričan z italijanske strani meje, Andrea Massi, kot trener, življenjski sopotnik in vodja samostojne ekipe Team to aMaze. Vidno navdušen Massi je na vprašanje, ali je verjel, da lahko Tina osvoji zlato v smuku, odgovoril, da "ni dober lažnivec". "Kaj naj rečem pred vsemi otroci? Da nisem verjel? Verjel sem, da ena Slovenka, ki dobro trenira, lahko zmaga v smuku. Zmaga je neverjetna," je nizal misli za Televizijo Slovenija. "Danes sem se moral malo 'skulirati', že zjutraj sem čutil eno energijo, vemo, kako je to pri Tini. Takrat je treba je biti zelo umirjen, ampak za nas je to težko, ker ne smučamo in smo tu nemočni. Na ogledu je bilo v redu, čakati pa je potem težko, vsaj zame najtežje," je priznal.
"Držali smo se tu v cilju, do tiste napake, ki bi lahko bila usodna, pa se je izkazalo, da ni bila. Mauro je vzkliknil, da ne, da je napaka, ampak jaz sem rekel ne, dovolj bo, in je bilo," je v svojo varovanko verjel med tekmo. Na vprašanje, ali bo z medaljo v žepu zdaj lažje za Tinino ekipo, pa je odgovoril nikalno. "Saj nas poznate, zdaj so tu še super-G, veleslalom in še slalom. Zdaj mora Tina verjeti, da lahko veliko doseže tudi v slalomu in tu na tem hribu bomo trenirali, dokler ne bo verjela, da je dobra," ima Massi še naprej visoke cilje.
'Velik dan za Slovenijo'
"Gre za velik dan za Slovenijo, za Tino in njeno ekipo. Tina ima izjemen občutek za smučanje. Šele od januarja sem v njeni ekipi, zato imajo za odličje največ zaslug drugi, saj je to plod dela že od poletnih mesecev naprej. Pritisk pred tekmo je bil velik, ne le za Tino, za vse nas. Čutili smo, da lahko zmaga, ključni so bili zadnji trenutki, zadnji večer, zadnji dnevi. Po superkombinaciji smo analizirali tekmo in nato pozabili slabe občutke. Dan pred smukom smo imeli kosilo v mestu, malo smo se smejali, zvečer pa smo se začeli pripravljati na smuk. Po odpovedi treninga sem zvečer videl jasno nebo in sem bil prepričan, da bo proga dobra. Čestitke organizatorjem, ker jim je ne glede na toplo vreme uspelo pripraviti solidno podlago," je povedal švicarski strokovnjak Mauro Pini.
Izidi:
1. Tina Maze (Slo) 1:41,57
. Dominique Gisin (Švi) isti čas
3. Lara Gut (Švi) 1:41,67 +0,10
4. Daniela Merighetti (Ita) 1:41,84 0,27
5. Fabienne Suter (Švi) 1:41,94 0,37
6. Lotte Smiseth Sejersted (Nor) 1:42,01 0,44
7. Edit Miklos (Mad) 1:42,28 0,71
8. Julia Mancuso (ZDA) 1:42,56 0,99
9. Nicole Hosp (Avt) 1:42,62 1,05
10. Ilka štuhec (Slo) 1:42,65 1,08
...
18. Maruša Ferk (Slo) 1:43,24 +1,67
Portret Tine Maze:
- rojena: 2. maja 1983
- kraj bivanja: Črna na Koroškem
- višina: 171 cm
- teža: 68 kg
- poklic: študentka na Pedagoški fakulteti v Mariboru, zaposlena v policiji
- hobiji: odbojka, nogomet, igranje klavirja
- klub: SK Črna TAB
- trener: Mauro Pini
- vodja ekipe: Andrea Massi
- največji uspehi:
- OI:
1. mesto, Soči 2014, smuk
2. mesto, Vancouver 2010, veleslalom
2. mesto, Vancouver 2010, superveleslalom
4. mesto, Soči 2014, superkombinacija
5. mesto, Vancouver 2010, superkombinacija
12. mesto, Salt Lake City 2002, veleslalom
12. mesto, Torino 2006, veleslalom
- SP:
1. mesto, Schladming 2013, superveleslalom
1. mesto, Garmisch-Partenkirchen 2011, veleslalom
2. mesto, Schladming 2013, superkombinacija
2. mesto, Schladming 2013, veleslalom
2. mesto, Garmisch-Partenkirchen 2011, superkombinacija
2. mesto, Val d'Isere 2009, veleslalom
KOMENTARJI (1068)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.