Zimski športi

Mattu zlata slalomska medalja, Valenčič na 11. mestu

Soči, 22. 02. 2014 14.40 |

Avstrijec Mario Matt, ki je vodil že po prvem teku slaloma, je osvojil zlato medaljo na zadnjem dejanju za alpske smučarje na olimpijski igrah v Sočiju. Dobro je nastopil tudi Mitja Valenčič, ki je zasedel 11. mesto.

Mario Matt
Mario Matt FOTO: Reuters
V prvi vožnji se je Mario Matt na progo podal kot tretji in za 45 stotink sekunde prehitel do takrat vodilnega Šveda Andreja Myhrera. Matt je sicer dvakratni svetovni prvak v slalomu, sedaj si je privozil zlato olimpijsko medaljo. S številko 25 se je na prvo progo podal tudi Slovenec Mitja Valenčič in se zavihtel na 11. mesto. Tudi drugo vožnjo je na zahtevni progi izvrstno odpeljal Avstrijec Mario Matt (1:41,84) in osvojil zlato odličje. S srebrom se je okitil njegov rojak Marcel Hirscher (+ 0,28), bron pa si je prismučal Norvežan Henrik Kristoffersen (+ 0,83). Edini slovenski finalist Valenčič je tekmo končal na 11. mestu (+ 2,30).Na startu sta bila še dva Slovenca. Žan Kranjec in Klemen Kosi krstnega olimpijskega slaloma nista končala in sta odstopila pred ciljem. Skupno je sicer na startu kar 117 tekmovalcev.

Hrvaški trener Ante Kostelić je v finalni vožnji poskrbel za zelo zahtevno postavitev, zaradi katere so smučarji kot po tekočem traku delali napake. Končni vrstni red se je zato precej spremenil - Slovak Adam Žampa je s 26. mesta napredoval na šesto, Norvežan Henrik Kristoffersen pa s 15. mesta na oder za zmagovalce. Sledilo je še kar nekaj odstopov. V snegu sta med drugim končala sedmouvrščeni Nemec in eden od favoritov za odličje Felix Neureuther, ki je imel tik pred odhodom v Soči prometno nesrečo, in drugi po prvi vožnji, Šved Andre Myhrer.

Nad nastopom v drugi vožnji je bil Valenčič razočaran. "Ne vem, kaj naj rečem. Kombinacija na strmini je bila zelo zahtevna. Skoraj nemogoče jo je bilo tekoče izpeljati. Vsak je poskušal na svoj način." Tekmo si je predstavljal drugače, pričakoval je tršo podlago in bolj enakovredne pogoje za tekmovalce. Na vprašanje, ali ve, da je Kostelić v finalni vožnji najprej menda postavil še zahtevnejšo postavitev, ki so jo nato malce omilili, pa je dejal: "Ne znam si predstavljati, kaj bi lahko bilo hujše."