Zimski športi

Debitantka Klinčeva peta na svetovnem prvenstvu v Lahtiju, naslov ubranila Nemka Vogtova

Lahti, 24. 02. 2017 18.13 |

Nemka Corina Vogt, ki je bila najboljša že predlani v Falunu, je zmagala tudi na tekmi za svetovno prvenstvo smučarskih skakalk v Lahtiju (98,5 in 96,5 m/254,6). Za njo sta se uvrstili Japonki Yuki Ito (97 in 96,5/252,6) in Sara Takanashi (89,0 in 95,0 m/252,1). Najboljša Slovenka je bila Ema Klinec na petem mestu (99,0 in 94,0 m/245,8).

Ema Klinec
Ema Klinec FOTO: Aljoša Kravanja

Nika Križnar je svoj krstni nastop na članskem svetovnem prvenstvu končala na 13. mestu (90,5 in 91,5 m/219,4), Maja Vtič je bila 17. (89,5 in 86 m/208,5), Špela Rogelj pa 22. (99,0 in 94,0 m/200,4). Do svetovnega prvenstva v Lahtiju je bila do zdaj najboljša ženska uvrstitev na tekmah v smučarskih skokih deseto mesto Špele Rogelj iz Faluna. Že po prvi seriji je z le meter krajšim skokom kot sto metrov navdušila prav tako debitantka Ema Klinec, vendar je bila brez doskoka, tako da je bila pred finalno serijo peta. Aktualna svetovna mladinska podprvakinja se v finalni seriji ni ustrašila bremena odgovornosti, skočila je pet metrov manj, s tem skokom pa je tudi prevzela vodstvo. Na vrhu so bile še štiri skakalke, vse štiri so bile boljše od nje, toda za 18-letno skakalko iz Poljanske doline je bil njen prvenec na svetovnem prvenstvu zelo uspešen. "Z današnjo tekmo sem zelo zadovoljna. Tisto, kar šteje, sta dva dobra skoka, ki ju, kljub temu, da sem na tekmah svetovnega pokala že bila na stopničkah, letos še nisem pokazala. Vsi vemo, kaj mi je vzelo kolajno, ampak se s tem ne obremenjujem, ker sem zadovoljna s skokoma, v finalu pa sem že naredila dober telemark. Pomembno je, da se ne oziraš nazaj in popraviš napako takoj, ko imaš naslednjo priložnost," je bila s svojim nastopom zadovoljna Klinčeva.

Z nasmeškom na ustnicah je prizorišče uvodne skakalne preizkušnje tudi druga debitantka v slovenskem taboru, dve leti mlajša Križnarjeva, ki je tako kot Klinčeva članica SSK Alpina Žiri. S številko 12 je kot prva preskočila 90 metrov, kar ji je na koncu zadostovalo za 15. mesto po prvi seriji, v drugi pa je skočila še meter dlje ter pridobila dve mesti. "Za mano je odlična sezona. Jaz upam, da se bom dobro pripravila tudi za prihodnje izkušnje, morda mi na začetku skoki niso najbolj uspeli, toda na koncu sem s 13. mestom zelo zadovoljna," je svoj nastop komentirala Križnarjeva, ki je bila na mladinskem svetovnem prvenstvu v Park Cityju, prizorišču olimpijskih iger leta 2004.

Nika Križnar - 13. na SP.
Nika Križnar - 13. na SP. FOTO: Damjan Žibert

Najbolj izkušeni slovenski skakalki sta si višji uvrstitvi zapravili že po prvi seriji. Predvsem to velja za Rogljevo, ki je pristala pri 84 metrih, kar je bilo dovolj za 23. mesto. Nekaj bolje je svoj nastop sicer opravila Vtičeva, ki je bila štiri mesta pred Rogljevo. Obe sta v finalni seriji pridobili nekaj mest, Vtičeva dve, Rogljeva pa eno. Vodilne skakalke po prvi seriji so z izjemo Norvežanke Maren Lundby tudi v finalu skočile dobro, najbolje pa svetovna prvakinja iz Faluna Vogtova, ki je tako še enkrat potrdila sloves tekmovalke za velika tekmovanja in je s 96,5 metri ter 254,6 točkami postavila nedosegljivo letvico za vse. Vogtova, ki je tudi aktualna olimpijska prvakinja, je tako kot prva ubranila naslov ženske svetovne prvakinje v smučarskih skokih. Podobno kot v Falunu, je bila tudi tokrat podprvakinja Yuki Ito, Sara Takanashi pa je skoraj ostala brez kolajne. "Rešila" jo je prav Lundbyjeva, ki je z 91 metri svetovno prvenstvo končala na četrtem mestu. Takanashijeva je srebru iz Predazza 2013 tako dodala še bron, kar pa je zagotovo manj od pričakovanj 53-kratne zmagovalke tekem svetovnega pokala v smučarskih skokih.

1. Carina Vogt (Nem) 254,6 (98,5 m/96,5 m)