Zimski športi

St. Moritz, 07. 02. 2017 10.45 |

M.F./T.Š./STA
64

Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju je bila na sporedu prva preizkušnja, ženski superveleslalom. Zlato je presenetljivo osvojila Avstrijka Nicole Schmidhofer, odličji sta šli še v Liechenstein in Švico za Tino Weirather in Laro Gut. Ilka Štuhec je bila 11. Maruša Ferk je zasedla 30. mesto.

• Pogovor z Marušo Ferk po superveleslalomu
    02:40
    Pogovor z Marušo Ferk po superveleslalomu
  • Pogovor z Ilko Štuhec po superveleslalomu
    01:49
    Pogovor z Ilko Štuhec po superveleslalomu

V švicarskem Sankt Moritzu so podelili prvi komplet odličij na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju. Tekmovalni spored že 44. svetovnega prvenstva v alpskem smučanju po vrsti se je začel z ženskim superveleslalomom. S štartno številko 8 je presenetila Avstrijka Nicole Schmidhofer, ki je prehitela tudi prvo favoritinjo za zlato odličje Laro Gut in do takrat vodilno Tino Weirather. Schmidhoferjeva je odlično odpeljala progo in osvojila zlato, v Lichtenstein je šlo srebro, v Švico pa srebro. Weiratherjeva je zaostala 33 stotink sekunde, Guotva pa še tri stotinke več (+0.36). Avstrijka v tej sezoni v svetovnem pokalu še ni stala na stopničkah. Edini uvrstitvi na zmagovalni oder je vpisala v Cortini d'Ampezzo s tretjim mestom na smuku leta 2014 in drugim mestom v superveleslalomu leta 2013.

Ilka Štuhec na superveleslalomski progi v St. Moritzu.
Ilka Štuhec na superveleslalomski progi v St. Moritzu. FOTO: AP

Na startu sta bili dve slovenski smučarki. Ilka Štuhec je startala s startno številko 9, Maruša Ferk pa je bila na vrsti s številko 35, na seznamu pa je bilo 46 smučark iz 20 držav. Štuhčeva je naredila napako v zgornjem delu proge in nato ni uspela več nadoknaditi zaostanka, v cilj je prišla kot sedma, nato jo je prehitelo še nekaj smučark in je na koncu zasedla 11. mesto (+1.04). Ferkova je zaostala tri sekunde in 35 stotink in pristala na 30. mestu.

Za Štuhčevo je to tretje SP, doslej najboljši dosežek na prvenstvih ostaja šesto mesto na superveleslalomu pred štirimi leti v Schladmingu. Mariborčanka ima za seboj sicer sijajno sezono svetovnega pokala, saj je zbrala že pet zmag (tri smukaške, eno v alpski kombinaciji in eno v superveleslalomu) in je vodilna v smukaškem seštevku svetovnega pokala.

"Sem tako malo mešanih občutkov. Začela sem super, potem pa sem naredila kar veliko napako, ki me je stala dosti časa, potem se mi je dalje dol po občutkih zdelo, da sem smučala v redu. Žal nisem več mogla nadomestiti tistega, kar sem izgubila, a sem vseeno skušala iztisniti, kar se je dalo," je v ciljni areni dejala Štuhčeva, ki razlogov ni iskala niti v postavitvi niti v progi: "Bil je to en res lep superveleslalom, veselje je bilo vozit, žal se ni čisto tako izšlo, kot sem si zamislila. Sem presmučala teren in se že veselim naslednjih preizkušenj. Glede na to, kako je bilo včeraj na ogledu pred odpadlim treningom smuka in kako je bilo danes, je danes bilo čisto nekaj drugega, super za smučat in upam, da bo tako tudi prihodnje dni."

Status glavne favoritinje za zmago je pred tekmo pripadel domači tekmovalki Lari Gut, ki je osvojila bron. V tej sezoni svetovnega pokala je dobila prve tri superveleslalome za svetovni pokal, a je ravno na zadnji preizkušnji v tej disciplini pred svetovnim prvenstvom v italijanski Cortini d'Ampezzo po napaki odstopila in ostala brez uvrstitve. V Cortini je zmagala prav Štuhčeva, ki je bila tudi v širšem krogu favoritinj za eno od odličij na uvodni preizkušnji svetovnega prvenstva, a se ji ni izšlo po načrtih. Odstopili sta tudi Američanka Lindsey Vonn in Avstrijka Anna Veith.

Nicole Schmidhofer je bila najhitrejša na superveleslalomski tekmi na SP.
Nicole Schmidhofer je bila najhitrejša na superveleslalomski tekmi na SP. FOTO: AP