Zimski športi

Hirscher v veleslalomu presenetil Ligetyja

Beaver Creek, 04. 12. 2011 21.56 |

Avstrijec Marcel Hirscher je zmagal v veleslalomu za svetovni pokal alpskih smučarjev v ameriškem Beaver Creeku. Drugi je bil Američan Ted Ligety, tretji pa Nemec Fritz Dopfer. Boštjan Kline, edini slovenski predstavnik, se ni uvrstil v finale; v prvi vožnji je bil 49. med 52 uvrščenimi.

Ted Ligety je moral tokrat priznati premoč Marcelu Hirscherju.
Ted Ligety je moral tokrat priznati premoč Marcelu Hirscherju. FOTO: Damjan Žibert

Ted Ligety je zmagal že na uvodni tekmi sezone v Söldnu, kjer je vodil po prvem nastopu. Tudi tokrat je vodil po prvi vožnji. Marcel Hirscher je zaostajal 21 stotink, Norvežan Leif Kristian Haugen na tretjem mestu pa 35 stotink. Ligety, najboljši veleslalomist lanske sezone in aktualni veleslalomski svetovni prvak, je po finalu pričakoval deseto zmago v karieri. Toda na drugi progi je že do prvega merjenja časa izgubil skoraj tri desetinke, s podobno prednostjo pa je prišel do drugega vmesnega časa. Izjemen srednji del, ko je pridobil več kot pol sekunde, pa ni bil dovolj za slavje.

Na koncu ga je ugnal Hirscher, ki je osvojil četrto prvo mesto v svetovnem pokalu. 22-letni Salzburžan je obenem avstrijski moški vrsti zagotovil prve najvišje stopničke za zmagovalce v sezoni. Največje presenečenje dneva pa je bil tretjeuvrščeni Fritz Dopfer, ki je ne le prvič stopil na zmagovalne stopničke, ampak se je sploh prvič prebil med deseterico. Šele desetič je osvojil točke pokala, prvič mu je to uspelo 30. januarja 2010 v Kranjski Gori (17.), kjer je točke osvajal skupaj trikrat. Skupno vodstvo v svetovnem pokalu je zadržal Norvežan Aksel Lund Svindal, ki je tokrat delil deveto mesto.

Slovenci v moškem veleslalomu niso osvojili točk že vse od decembra 2009. Zadnje točke svetovnega pokala v veleslalomu sta osvojila Janez Jazbec in Aleš Gorza. Zaradi veleslalomske suše ima slovenska moška vrsta le eno mesto na startni listi svetovnega pokala. Jazbec je na uvodni tekmi v Söldnu 23. oktobra osvojil 56. mesto in za finalom zaostal za 1,83 sekunde. Kline je bil temu cilju tokrat sicer kanček bližje, 1,59 sekunde od meje finala pa je vendarle čas, ki kaže na precejšen zaostanek za elito.

Slabo gre na uvodu sezone tudi Hrvatu Ivici Kosteliću, dobitniku velikega kristalnega globusa v minuli zimi. Vikend v Beaver Creeku je končal z vsega 12 točkami iz smuka, na superveleslalomu in veleslalomu pa je ostal izven trideseterice. V seštevku pokala deli 27. mesto.

1. Marcel Hirscher (Avt) 2:38,45 1:18,74 1:19,71
2. Ted Ligety (ZDA) 2:38,61 +00,16 1:18,53 1:20,08
3. Fritz Dopfer (Nem) 2:39,07 +00,62 1:19,12 1:19,95
4. Kjetil Jansrud (Nor) 2:39,57 +01,12 1:19,24 1:20,33
5. Marcus Sandell (Fin) 2:39,76 +01,31 1:19,83 1:19,93
6. Cyprien Richard (Fra) 2:39,77 +01,32 1:19,47 1:20,30
7. Philipp Schörghofer (Avt) 2:39,81 +01,36 1:19,48 1:20,33
8. Carlo Janka (Švi) 2:40,01 +01,56 1:19,79 1:20,22