Zimski športi

Whistler, 25. 02. 2010 18.35 |

Ženski olimpijski veleslalom, ki je bil zaradi vremena razpotegnjen na dva dni, je Sloveniji znova prinesel veselje. Zmagala je Nemka Rebensburg, Tina Maze pa je zasedla drugo mesto in je tako osvojila že drugo odličje na OI.

Narava je bila v Whistlerju v četrtek močnejša od prirediteljev olimpijskega veleslaloma. Dekleta, ki so v sila skromnih razmerah odpeljala prvo vožnjo, so dolgo čakala na drugi tek, po štirih prestavljenih startih pa se je vodstvo tekmovanja odločilo, da tekmo izpelje v četrtek.

Po prvi vožnji je bila v vodstvu Avstrijka Elisabeth Görgl, le dve stotinki pred Francozinjo Taino Barioz, tretja pa je še ena Avstrijka, Kathrin Zettel (+ 0,16). Tina Maze je bila na petem mestu z zaostankom 27 stotink. Druga vožnja je povsem na novo postavila razmerje moči. Najbolje je progo odpeljala 20-letna Nemka Viktoria Rebensburg, šesta po prvi vožnji, na drugo mesto pa se je z odlično vožnjo zavihtela Tina Maze, ki je za zmagovalko zaostala le štiri stotinke sekunde! Tretja je bila Avstrijka Görglova, vodilna po prvi vožnji. Druga slovenska predstavnica Ana Drev je prvo vožnjo končala na 26. mestu, na koncu pa je izboljšala uvrstitev in zasedla 19. mesto. Dobro je razplet pred drugim tekom napovedal njen trener Andrea Massi, ki je slutil, da bo Mazejeva dosegla vrhunski izidi: “Izhodišče je dobro. Tina ima odličen položaj, vsekakor bo manj nervozna kot tiste pred njo. Napadla bo na vso moč in menim, da bo naredila še en super rezultat.”

To je za Črnjanko že druga medalja na olimpijskih igrah, v superveleslalomu je prav tako osvojila srebrno medaljo. Mazejeva je tudi prva Slovenka, ki je v zgodovini zimskih in poletnih olimpijskih iger osvojila dve odličji. Študentka razrednega pouka na Pedagoški fakulteti v Mariboru je začela smučati že pri treh letih, že v času obiskovanja gimnazije v Ravnah, ko je bila sprejeta v žensko B reprezentanco, je v prvih nastopih na tekmovanjih mednarodne smučarske zveze FIS s startnima številkama 121 in 125 osvojila 2. in 1. mesto. Od leta 2004 je Tina Maze dosegla sedem zmag v svetovnem pokalu, od tega šest v veleslalomu, v katerem je tudi prismučala svoje drugo olimpijsko srebro. "To je neverjetno. Ko sem prišla v Kanado sem vedela, da sem v dobri formi in da lahko dobro nastopim, vendar nisem pričakovala, da lahko osvojim dve srebrni medalji," je za Reuters dejala presrečna Črnjanka.

Tina Maze
Tina Maze FOTO: Reuters

Za slovensko reprezentanco pa je to že tretja slovenska kolajna na XXI. zimskih olimpijskih igrah v Vancouvru. Tretjo, bronasto, je prispevala Petra Majdič v sprinterski preizkušnji v smučarskem teku. Mazejeva je osvojila enajsto kolajno za Slovenijo na zimskih olimpijskih igrah in skupno jubilejno 50, vključno s poletnimi. Slovenski športniki in športnice imajo sicer večino medalj s poletnih iger (39), enajst pa z zimskih.